Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 3343
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podzielili się życiodajnym płynem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 31 lipca 2009, 16:24
Aktualizacja: 18:03
Autor: Angela
Fot. Angela
Około 40 osób oddało dzisiaj krew w niezwykłym ambulansie podczas akcji wspólnie zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, sieć marketów Tesco i Krewniaków. Warto było pokonać strach i niechęć do kłucia, bo krew może być potrzebna każdemu z nas.

Specjalny ambulans do poboru krwi na parking Tesco podjechał dzisiaj około godziny 9.00, gdzie czekała na niego kolejka jeleniogórzan. Krwiodawcy przed samym zabiegiem poboru krwi musieli okazać się dowodem osobistym i wypełnić specjalną ankietę.

Jak mówili organizatorzy, włączanie się do takich akcji jest niezwykle ważne, szczególnie w okresie letnim, kiedy krwi i krwiodawców po prostu brakuje.
– W Polsce tej krwi potrzeba bardzo dużo – podkreśla Teresa Kamińska specjalista ds. promocji Krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. – W szpitalach co 15 sekund potrzebna jest krew do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

W okresie wakacyjnym jest zdecydowanie mniej krwiodawców dlatego, że stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, nie ma studentów, młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i, aby zapełnić półki w bankach krwi, zaopatrzyć szpitale i ludzi, którzy na tę krew czekają, musimy prowadzić działania promocyjne i takie akcje wyjazdowe. Jak ważne jest oddanie krwi myślę, że wszyscy wiedzą. Jest to żywy organizm i do tej pory nikt nie wymyślił leku, który tą krew by zastąpił – usłyszeliśmy

Alicja Murias i Maciej Wiliński mimo strachu przed kłuciem są przekonani, że w takich akcjach powinien wziąć udział każdy zdrowy człowiek.
– Póki jesteśmy młodzi i nie chorujemy powinniśmy oddawać krew, bo być może kiedyś i nam będzie ona potrzebna, a obecnie pomoże ona ludziom, którzy ucierpieli w wypadkach drogowych i innych życiowych nieszczęściach – mówią.

Joanna Pieczarka i Magdalena Swastek z Jeleniej Góry przyznają, że do szpitala czasami nie chce się im chodzić by tam oddać krew, ale skoro autobus specjalnie podjechał pod Tesco, to zgłosiły się bez zastanowienia. Dodają też, że mają świadomość ile podczas wakacji jest wypadków i ile tej krwi jest potrzebne.

– Ci, którzy byli już po oddaniu krwi, zachęcali innych i zapewniali, że to nic nie boli i nie wpływa negatywnie na organizm. Organizatorzy dodawali też, że w takich akcjach nie ma najmniejszego ryzyka zarażenia się jakąkolwiek chorobą.

Jak mówi Justyna Majewska z grupy dystrybucyjnej Krewniacy, nowy autobus, w którym pobierana była krew, swój debiut miał w czerwcu tego roku i posłuży do kolejnych tego typu akcji, najbliższych w Dzierżoniowie, i Wałbrzychu. Wczoraj natomiast był podstawiony na parking świdnickiego Tesco, gdzie do oddania krwi zgłosiło się mniej więcej tyle samo osób, co w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~iza 31-07-2009 20:22
otrzymalam sama taki dar,i wiem jakie to cenne..dziekuje!!!
rymcycymcy 31-07-2009 22:59
Każdy prawdziwy facet musi co najmniej raz podzielić się życiodajnym płynem ;) ...oprócz tego posadzić drzewo i wybudować dom, wiadomo ;)
~zyzio 1-08-2009 4:23
A Tesco jak zwykle było nie przygotowane!!! Jakby po raz pierwszy slyszeli o takiej akcji a było informowane o tym już dwa tyg wcześniej!! Wstyd i hańba, totalna wieś ze strony marketu!! A tak ogólnie to więcej takich akcji, było bardzo przemile ze strony personelu :)) Pozdrowionka dla wszystkich krwiodawców!! :) PS. Ja mam grupe ARh+ ;)
~S.. 1-08-2009 7:43
Ja niestety nie mogłam oddać krwi w tym dniu - podzieliłam się życiodajnym płynem w ubiegły piątek w Szitalu Wojewódzkim :) To już 4,5 litra :) Super akcja i oby takich więcej! Pozdrawiam wszystkich Krwiodawców!
~ 1-08-2009 12:04
wszystko byłoby fajnie gdyby aparatura działała jak należy mi niestety krew pobrali na oko:)
~ 1-08-2009 13:13
|rymcycymcy| prezentuje identyczny poziom intelektu co |piipi| w swoich komentarzach
~gośc 1-08-2009 14:03
Więcej krwi nam zostaje,bo jehowy nie przyjmuje przetaczania krwi,to jest okropne ze ludzie muszą umierać przez głupote , nie można ich ratować, kiedy oni się ockną przecież, to jest 100% sekta. Przepraszam że to napisałam,ale nie lubie tych ludzi przez to,że nie uznają przetaczania krwi, i ze są nachalni
piipi 1-08-2009 14:10
~Boje sie krwi,bo ona przypomina mi .. zastrzyk !
piipi 1-08-2009 14:13
~C.d .. "wyliczono,ze gdyby kazdy zdrowy,dorosly Polak oddawal honorowo krew tylko jeden raz w roku,w naszych szpitalach nigdy nie zabrakloby tego najcenniejszego,ratujacego zdrowie i zycie leku"
~wichura na blodynie 1-08-2009 14:28
........mnie to whisky daje zycie , a wampierzem nie jestem i wsponagac wampierzy nie bede .......
Cień 2-08-2009 23:27
Do postu z 13:13. Za duży ubytek krwi, źle wpływa na myślenie.
~ailatan 3-08-2009 14:22
ja zaluje,ze tak krotko to trwalo, bo chetnie sama bym oddala krew.. ale pracwoalam do 15;/ fakt, tesco, wiedzac wczesniej o calej akcji, zaczelo ja naglasniac dopiero w dzien oddawania krwi - wiec naleza sie gwizdy!!!
~do Cień 3-08-2009 16:31
a czy w poście z 13:13 było cokolwiek złego lub obraźliwego? ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group