Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8055
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Podzielili się życiodajnym płynem

Piątek, 31 lipca 2009, 16:24
Aktualizacja: 18:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Podzielili się życiodajnym płynem
Fot. Angela
Około 40 osób oddało dzisiaj krew w niezwykłym ambulansie podczas akcji wspólnie zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, sieć marketów Tesco i Krewniaków. Warto było pokonać strach i niechęć do kłucia, bo krew może być potrzebna każdemu z nas.

Specjalny ambulans do poboru krwi na parking Tesco podjechał dzisiaj około godziny 9.00, gdzie czekała na niego kolejka jeleniogórzan. Krwiodawcy przed samym zabiegiem poboru krwi musieli okazać się dowodem osobistym i wypełnić specjalną ankietę.

Jak mówili organizatorzy, włączanie się do takich akcji jest niezwykle ważne, szczególnie w okresie letnim, kiedy krwi i krwiodawców po prostu brakuje.
– W Polsce tej krwi potrzeba bardzo dużo – podkreśla Teresa Kamińska specjalista ds. promocji Krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. – W szpitalach co 15 sekund potrzebna jest krew do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

W okresie wakacyjnym jest zdecydowanie mniej krwiodawców dlatego, że stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, nie ma studentów, młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i, aby zapełnić półki w bankach krwi, zaopatrzyć szpitale i ludzi, którzy na tę krew czekają, musimy prowadzić działania promocyjne i takie akcje wyjazdowe. Jak ważne jest oddanie krwi myślę, że wszyscy wiedzą. Jest to żywy organizm i do tej pory nikt nie wymyślił leku, który tą krew by zastąpił – usłyszeliśmy

Alicja Murias i Maciej Wiliński mimo strachu przed kłuciem są przekonani, że w takich akcjach powinien wziąć udział każdy zdrowy człowiek.
– Póki jesteśmy młodzi i nie chorujemy powinniśmy oddawać krew, bo być może kiedyś i nam będzie ona potrzebna, a obecnie pomoże ona ludziom, którzy ucierpieli w wypadkach drogowych i innych życiowych nieszczęściach – mówią.

Joanna Pieczarka i Magdalena Swastek z Jeleniej Góry przyznają, że do szpitala czasami nie chce się im chodzić by tam oddać krew, ale skoro autobus specjalnie podjechał pod Tesco, to zgłosiły się bez zastanowienia. Dodają też, że mają świadomość ile podczas wakacji jest wypadków i ile tej krwi jest potrzebne.

– Ci, którzy byli już po oddaniu krwi, zachęcali innych i zapewniali, że to nic nie boli i nie wpływa negatywnie na organizm. Organizatorzy dodawali też, że w takich akcjach nie ma najmniejszego ryzyka zarażenia się jakąkolwiek chorobą.

Jak mówi Justyna Majewska z grupy dystrybucyjnej Krewniacy, nowy autobus, w którym pobierana była krew, swój debiut miał w czerwcu tego roku i posłuży do kolejnych tego typu akcji, najbliższych w Dzierżoniowie, i Wałbrzychu. Wczoraj natomiast był podstawiony na parking świdnickiego Tesco, gdzie do oddania krwi zgłosiło się mniej więcej tyle samo osób, co w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1340
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group