Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 6602
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Podwyżki cen biletów i zmiany w MZK? Już niebawem

Czwartek, 13 stycznia 2011, 8:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 stycznia 2011, 8:23
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Podwyżki cen biletów i zmiany w MZK? Już niebawem
Fot. TEJO
Miasto nie chce się dłużej spierać z wojewodą dolnośląskim w sprawie uchwały dotyczącej zmian cen biletów autobusów miejskich w Jeleniej Górze. Do 2 lutego mają zostać wprowadzone poprawki do zaskarżonej uchwały. Całość dokumentu ma być też uproszczona. W marcu przeprowadzone zostaną badania rzeczywistego obciążenia autokarów. Wcześniej w życie wejdą podwyżki cen biletów i zmiany kursów.

Nowa taryfa cen biletów MZK została uchwalona w czerwcu 2010 roku jedenastoma głosami radnych byłej rady miasta, przy sprzeciwie radnego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Mroza oraz wstrzymaniu się od głosu pięciu samorządowców.

Zgodnie z zapowiedziami uchwała miała wejść w życie w sierpniu minionego roku i przynieść nieco wyższe ceny biletów jednorazowych, obniżki cen z ulgami, darmowe przejazdy dla dzieci do 4 lat. Miała też zlikwidować uciążliwe dla pasażerów i kioskarzy groszowe końcówki cen biletów. W lipcu 2010 roku uchwałę zaskarżył jednak wojewoda dolnośląski. Zarzucił radzie miasta istotne naruszenie ustaw i domagał się unieważnienie uchwały oraz wstrzymania jej wykonania.

Główne zarzuty dotyczą m.in. tego, że uchwała odnosi się tylko do jednego przewoźnika – Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, a nie do wszystkich przewoźników z terenu gminy, które mogłyby, gdyby były, świadczyć usługi zbiorowego transportu lokalnego. Wojewoda zarzucał też radzie podejmowanie decyzji m.in. o wysokości opłat dodatkowych i manipulacyjnych, tworzenie regulaminu o warunkach i sposobie korzystania z usług komunikacyjnych oraz dodatkowych kwestii związanych z technicznymi rozwiązaniami, m.in. typu jakość papieru do druku biletów itp.

Tymczasem prawo do takich decyzji przysługują nie radzie, a przewoźnikowi. Wojewoda wytknął też brak zapisu o ulgach przysługujących studentom i kombatantom oraz osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, a także cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Wówczas władze miasta i radni tłumaczyli, że nie są to błędy merytoryczne, ale formalne. Do tej pory nie naniesiono ich jednak na uchwałę i sprawa toczyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. W tym tygodniu podjęto jednak decyzję o wycofaniu się z sal sądowych.

– Wprowadzimy do uchwały zmiany proponowane przez wojewodę i być może uprościmy całą uchwałę. Konstrukcja taryfy została bowiem tak zagmatwana, że trudno się po niej poruszać. Nie chcemy się już sądzić z wojewodą, ale wprowadzić nową taryfę w życie. Czy ceny biletów pozostaną w takiej samej postaci, jak w zaskarżonej uchwale? Nie chcę tego przesądzać. Mogą pojawić się jakieś małe zmiany, obecne stawki trochę wzrosną. Drugiego lutego planujemy sesję budżetową i do tego czasu musimy mieć wyjaśnioną sytuację z MZK. Zmiany cen biletów pojawią się w najbliższych miesiącach, natomiast w marcu br. planujemy zrobić kompleksowe badanie „potoków pasażerskich” i rzeczywistego obciążenia autobusów, by nie wprowadzać nieprzemyślanych zmian – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Szef miasta zastrzega jednak, że planowane eliminacje czy przesunięcia czasowe kursów nierentownych będą wprowadzone na podstawie dotychczasowej wiedzy. Badanie będą miały za zadanie przyjrzenie się całemu układowi komunikacyjnemu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group