Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 4200
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwórko wszystkich mieszkańców

Środa, 4 września 2019, 10:10
Aktualizacja: Piątek, 6 września 2019, 6:54
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Podwórko wszystkich mieszkańców
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami ostatnie spotkanie z cyklu Lekcji Sztuki, które w sierpniu odbywały się w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Maciej Pierzchała – gospodarz obiektu, wraz z Fundacją Ładne Historie pokazał uczestnikom, że mieszkańcy mają niebagatelny wpływ na kulturę miasta.
To projekt, który realizuje we Wrocławiu od kilku lat - Podwórko imienia wszystkich mieszkańców zaczynał się działaniami abstrakcyjnymi, artystycznymi, a obecnie jesteśmy na etapie przebudowy podwórka razem z mieszkańcami, bo wszyscy się zaangażowali i zintegrowali - podkreśliła Iza Rutkowska, prowadząca ostatni wykład, która przyznaje, że najwięcej czasu zajęło przekonywanie ludzi, że warto zrobić coś razem. - Jak już się poznali, to przekonali się, że sąsiedzi nie są tacy źli - dodała.
Wybór przestrzeni (Otwartej Papierni) i miasta (Jeleniej Góry) nie jest przypadkowy. To miasto, które jest modelowym przykładem wielkiego potencjału pracy z dziedzictwem, a z doświadczenia wiemy, że artyści, projektanci, badacze kultury są pierwszymi, którzy wchodzą do zaniedbanych obszarów. Otwarta Papiernia to miejsce, które jest dokładnym odzwierciedleniem tego, jaką mamy wizję wobec takiej przestrzeni oraz dlaczego należy dbać i jest ono elementem dziedzictwa kulturowego - powiedział Krzysztof Bielaszko z Fundacji Ładne Historie.

Obiekt przy ul. Kilińskiego jest doskonałym przykładem, że nie tylko miejskie instytucje kultury, których w naszym mieście jest bardzo dużo - mogą przynosić korzyść mieszkańcom.

Samorządowe czy państwowe instytucje kultury mają swoje strategie działania opracowane z urzędem, a oddolne inicjatywy są bardziej reakcyjne i otwierają nowe obszary i pola działania, pozwalające na eksperymenty, wolność. Jest większa akceptacja na ewentualne błędy czy porażki. Dlatego tak ważna jest praca z mieszkańcami, a nie dla nich, bo wtedy oni współtworzą kulturę - dodał przedstawiciel fundacji, który nie kryje, że będą kolejne wspólne działania z Otwartą Papiernią.
Otwarta Papiernia bardzo mi się podoba, zrobiła na mnie wrażenie. Czuć bardzo dobrą energię - dodała I. Rutkowska.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
40%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
503
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group