Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 4774
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podniebne wspomnienia Józefa Puszczyńskiego

Wtorek, 21 maja 2019, 16:01
Aktualizacja: Środa, 22 maja 2019, 6:40
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Podniebne wspomnienia Józefa Puszczyńskiego
Fot. Archiwum K. Tęczy
W jeleniogórskim Muzeum Przyrodniczym miało miejsce spotkanie z Józefem Puszczyńskim, który opowiedział o swojej pasji związanej z szybownictwem.

Pan Józef już jako mały chłopiec, mieszkając w pobliżu Góry Szybowcowej, obserwował starty i lądowania szybowców. Czasami powroty szybowników nie były takie jak zakładali. Lądowali w miejscach oddalonych od lądowiska i trzeba było wysyłać po nich ekipę, która miała dostarczyć szybowce do hangaru. Takie wydarzenia rozpalały wyobraźnię małego chłopca i po jakimś czasie on także zapragnął wzbić się w przestworza. Nie było to łatwe. Jednak udało się i wkrótce jego życie związało się z lotnictwem. Pan Józef został instruktorem i zdobytą wiedzę przekazywał kolejnemu pokoleniu zapaleńców takich jak on.

Dzisiaj Józef Puszczyński dzieli się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z innymi. Podczas spotkania przybliżył dzieje światowego lotnictwa oraz bardziej szczegółowo dzieje lotnictwa polskiego i szybownictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Sam, po ukończeniu szkolenia szybowcowego w Aeroklubie Jeleniogórskim w 1972 roku zdobył Srebrną Odznakę Szybowcową oraz pierwszy diament. Uzyskał także uprawnienia instruktora szybowcowego II klasy i licencję pilota samolotowego turystycznego. W roku 1986 uzyskał licencję pilota samolotowego zawodowego II klasy. Pozwoliło mu to na starty w licznych zawodach samolotowych. W swojej karierze spędził w powietrzu 2100 godzin - 1000 na szybowcach, 1100 na samolotach.

Józef Puszczyński swoją przygodę z lotnictwem opisał w prowadzonych latami pamiętnikach. Dzięki temu możemy poznać mniej znane fakty z historii szybownictwa jeleniogórskiego. Aby były one bardziej dostępne Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Związku Gmin Karkonoskich zamieściła część tych materiałów w kolejnym Zeszycie Historycznym. Wydawnictwo to jest dostępne m. in. w Książnicy Karkonoskiej.

Spotkanie z Józefem Puszczyńskim zostało zorganizowane przez Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze oraz Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
479
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Będzie więcej pocisków
 
Inne wydarzenia
Rozpoczął się Bike Adventure. Są i będą utrudnienia w ruchu!
 
Aktualności
Sudecki unikat w Kromnowie – kościółek św. Jerzego
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group