Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 2592
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pod Szrenicą cieszą oko obrazy z jajem

Niedziela, 14 grudnia 2008, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: P.D.
REGION: Pod Szrenicą cieszą oko obrazy z jajem
Fot. Paulina Dzikowska
W Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie została otwarta w miniony piątek wystawa malarstwa Wiktora Staszaka – plastyka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Tematem przewodnim jest nieco kontrowersyjne pojęcie „jaja”, szczególnie w okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

– Jajo to symbol życia – mówił artysta, zatem może doskonale uzupełniać symbolikę świąt bożonarodzeniowych. Tematyka prac jest tak różnorodna, że każdy odbiorca może dopatrywać się w sztuce Wiktora Staszaka odrębnych wizji i powiązań. Moje obrazy odzwierciedlają często stan ducha – radość, szczęście, ale zarazem smutek i cierpienie – tłumaczył artysta.

Na jego płótnach odnajdujemy drobiazgowość mistrzów niderlandzkich, atmosferę i specyficzny spokój kształtowania malarskiej przestrzeni połączone z nieco surrealistycznym ujęciem tematu. Inspiracje malarskie autor czerpie z życia codziennego, przenosząc na płótno swoje fascynacje i wizje.

Malarstwo jest pasją Wiktora Staszaka. Pierwsze doświadczenia z pędzlem i sztalugą podjął jako nastolatek. Należał do jeleniogórskiej GRUPY R – działającej pod mecenatem Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego. Ponad dwadzieścia lat współpracował z Galerią Sztuki „Feniks” prowadzoną przez Urszulę i Henryka Szymczaków.

Zawodowo związany jest z Muzeum Karkonoskim. Jest członkiem kolonii artystycznej – stowarzyszenia Nowy Młyn, skupionej wokół Domu Gerharta i Carla Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Brał wcześniej udział w wielu wystawach zbiorowych. Obecna wystawa jest pierwszą indywidualną prezentacją prac artysty. Eksponowane obrazy powstały w latach 2004 – 2008.

Wystawa będzie prezentowana do 15 stycznia. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group