Sobota, 8 października
Imieniny: Brygidy, Pelagii
Czytających: 5785
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: „Pod młotek” kolejne budynki po kompleksie szpitalnym

Czwartek, 20 marca 2014, 8:45
Aktualizacja: Piątek, 21 marca 2014, 7:24
Autor: Mea
Kowary: „Pod młotek” kolejne budynki po kompleksie szpitalnym
Fot. Tomasz Dębiński, UM Kowary
Dwa zabytkowe budynki przy ul. Jeleniogórskiej 14 a i 14 b, gdzie obecnie znajdują się mieszkania komunalne, wkrótce zostaną wystawione na sprzedaż. – Dwie rodziny już otrzymały mieszkania w nowo wybudowanej kamienicy przy ul. Waryńskiego, a dla kolejnych szukamy lokali – mówi Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Stary kompleks szpitalny został wybudowany na początku XX w., a w jego skład, oprócz obiektów typowo medycznych, wchodziły też budynki z mieszkaniami dla personelu. Jeden z nich, tzw. Szarotkę, sprzedano mieszkańcom. Kolejny budynek przy ul. Jeleniogórskiej 14 wraz z trzema hektarami parku sprzedano w ubiegłym roku firmie EMC Instytut Medyczny SA.

– Obiekt (wraz z ziemią) wyceniono na 2 mln 400 tys. zł, a ponieważ jest zabytkiem można było kupić go za połowę ceny. Obecnie jest remontowany i ma służyć celom medycznym. Firma EMC jest właścicielem również dwóch budynków znajdujących się obok, gdzie mieści się hospicjum i zakład opiekuńczo-lecznicy. Na środku starego kompleksu stoją dwa budynki, w których są mieszkania komunalne oraz pomieszczenie po aptece. EMC wyraził chęć ich kupienia. Zleciliśmy wycenę i wkrótce zostaną wystawione na drodze przetargu do sprzedaży – mówi Mirosław Górecki.

- W nowo kupionym obiekcie chcemy utworzyć przychodnię lub zakład opiekuńczo-leczniczy. Prowadzimy już remont dachu. Jesteśmy też zainteresowani kupnem kolejnych obiektów, by utworzyć w Kowarach pięknie odremontowany kompleks leczniczy – powiedziała Krystyna Wider-Poloch, wiceprezes zarządu EMC.
Po sprzedaży budynku przy ul. Jeleniogórskiej 14 pojawił się problem z wysokimi kosztami stałymi za ogrzewanie z indywidualnej kotłowni w pozostałych dwóch budynkach, należących do Urzędu Miasta Kowary, które musieli ponosić lokatorzy mieszkań komunalnych.

– Dlatego mieszkańcy tych budynków są zadowoleni z proponowanych zmian i sprzedaży obiektów. Wkrótce dla pozostałych rodzin również znajdziemy lokale zastępcze – zapewnia Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group