Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4808
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pociąg po uchodźców

Wtorek, 1 marca 2022, 13:39
Aktualizacja: 13:42
Autor: UMWD
Region: Pociąg po uchodźców
Fot. UMWD
Pociąg Kolei Dolnośląskich pojechał dziś (1.03) do Przemyśla na granicę polsko-ukraińską. Skład przewiezie na Dolny Śląsk uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. To kolejny gest wsparcia samorządu województwa w ostatnich dniach. Jako przedstawiciele samorządu województwa w pociągu znaleźli się wicemarszałek Grzegorz Macko oraz Krzysztof Maj – członek zarządu województwa. Na pokładzie są także tłumacze języka ukraińskiego i rosyjskiego.
Pomagając obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną zorganizowaliśmy przejazd specjalnego pociągu, który zatrzymując się na stacjach w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Legnicy, Bolesławcu i Zgorzelcu umożliwi przetransportowanie ich w bezpieczne miejsca na terytorium Polski. Przejazd wymagał współpracy Kolei Dolnośląskich, PKP, a także przedstawicieli szczebla rządowego w poszczególnych województwach. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i sprawną akcję – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Pociągami KD od soboty bezpłatnie mogą jeździć wszyscy Ukraińcy, a z możliwości tej skorzystało już ok. tysiąca osób. Do specjalnego pociągu Koleje Dolnośląskie zaproszą wszystkich potrzebujących na stacji Przemyśl Główny, skąd w drogę powrotną na Dolny Śląsk wyruszy on dziś późnym wieczorem.

To sytuacja bez precedensu, dlatego pomagamy jak tylko potrafimy – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Mamy świadomość, że nasza pomoc to kropla w morzu potrzeb, ale każda inicjatywa jest równie ważna. W szczególności szybki, sprawny i bezpieczny transport bezbronnych ludzi chcących znaleźć schronienie w naszym kraju.

Bezpłatne przejazdy dla Ukraińców obowiązują do 6 marca, ale już dziś wiele wskazuje na to, że termin ten zostanie wydłużony.

Twoja reakcja na artykuł?

42
71%
Cieszy
2
3%
Hahaha
2
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
8%
Złości
8
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2148
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group