Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8374
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pilchowice: Pociąg odbity terrorystom

Czwartek, 11 września 2008, 18:59
Aktualizacja: 19:08
Autor: Mar
Pilchowice: Pociąg odbity terrorystom
W samo południe grupa napastników opanowała pociąg jadący z Wlenia do Jeleniej Góry na wiadukcie wiodącym nad zalewem Pilchowickim. W ciągu kilkunastu minut na miejscu były oddziały antyterrorystyczne policji, straży granicznej i służby ochrony kolei. W skoordynowanej akcji odbili skład z rąk złoczyńców, a strażacy ugasili pożar składu i wynieśli poszkodowanych zakładników.

Na szczęście były to ćwiczenia wszystkich służb ratowniczych i alarmowych powiatu lwóweckiego z udziałem niektórych służb jeleniogórskich i wojewódzkich. Odbicie pociągu ze strzelaniną i szturmem było najbardziej spektakularne. PKP przygotowała specjalny skład który ucierpiał w czasie szturmu oddziałów AT. Symboliczne było, że odbyły się 11 września, w 7 rocznicę tragedii World Trade Center.

- Już wcześniej zaplanowaliśmy ćwiczenia powiatowe, chcieliśmy skoordynować służby ratownicze, działania przeciwpowodziowe, straż pożarną, pogotowie ratunkowe i inne – wyjaśniał starosta lwówecki, Artur Zych – Wojewoda zaproponował nam, żeby zorganizować większe ćwiczenia z antyterorystami, koleją i innymi służbami. Stąd taki ich rozmach. Przez kilka dni koordynację ćwiczyły też wszystkie służby powiatowe. Wyszły na jaw różne niedociągnięcia, braki, problemy w komunikacji. Dzięki ćwiczeniom wszystkie wyeliminujemy.

Po odbiciu zakładników rozpoczął się pościg za terrorystami którzy skoczyli do wody. Wyłowili ich uzbrojeni funkcjonariusze wspierani przez jeleniogórskich WOPR-owców i GOPR-owców.

We Wleniu z kolei ćwiczono alarm przeciwpowodziowy. Chodziło między innymi o uszczelnienie mostu biegnącego między wałami przeciwpowodziowymi. Sprawdzian wykazał, ze woda przeciska się między elementami specjalnej zapory.
- Musimy to poprawić, bo wcześniej czy później to będzie kluczowe miejsce chroniące Wleń przed zalaniem – powiedział burmistrz Bogdan Mościcki.

W przyszłym roku powiaty: lwówecki i lubański zamierzają odbyć ćwiczenia ratownicze na nowo wybudowanej kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1384
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group