Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6147
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Poborowy interes w koszarach

Poniedziałek, 23 czerwca 2008, 6:30
Aktualizacja: Wtorek, 24 czerwca 2008, 7:14
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Poborowy interes w koszarach
Fot. TEJO
Za dwa lata obowiązkowa służba wojskowa będzie już tylko wspomnieniem. Zamiast armii z poboru pojawi się wojsko zawodowe. Ale to nie koniec zmian w polskich koszarach. Wojsko zrobiło kolejny „ukłon” w stronę poborowych, którym już teraz zamierza płacić za odbycie służby.

W tym roku weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie trybu przyjmowania oraz sposobu odbywania nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Co zawierają nowe wytyczne? – Już po trzech miesiącach zasadniczej służby wojskowej poborowy może ubiegać się o powołanie go do służby nadterminowej, za co będzie otrzymywał 1700 złotych brutto miesięcznie – wyjaśnia major Jarosław Szymański z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jeleniej Górze.

Jaki jest warunek zrobienia na wojsku interesu? – Nie wcześniej niż po dwóch miesiącach odbywania zasadniczej służby wojskowej, i nie później niż 30 dni przed jej zakończeniem, żołnierz musi złożyć swoje zgłoszenie do służby nadterminowej do dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywa służbę – tłumaczy komendant ppłk Krzysztof Kowalski. Musi również spełnić wszystkie kryteria dotyczące stanu zdrowia.

Po rozpatrzeniu wszystkich dokumentów, poborowy zostaje powołanie z formie pisemnej podobnej do umowy o pracę. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy okres kontraktu to od roku do sześciu lat. Żołnierz może jednak w każdej chwili zrezygnować z wojska, rozwiązując umowę, lub nie podpisać jej przedłużenia.

Zmiany już znalazły swoich zwolenników. – Jest to ciekawa propozycja, z której zamierzam skorzystać – powiedział Paweł z Jeleniej Góry. Służbę odbyć trzeba, a jeśli można jeszcze na tym zarobić, to nie ma sensu kombinować, uciekać przed wojskiem i szukać zwykłej pracy.

Ucieczka przed wojskiem, rzeczywiście, nie jest najlepszym sposobem załatwienia sprawy. Co więcej, może mieć poważne konsekwencje. Wpisana do książeczki wojskowej kategoria D blokuje dostęp do wielu zawodów takich jak policjant, ochroniarz, strażnik miejski czy strażak. Ci, którzy nie mają uregulowanej służby wojskowej nie mogą się również starać o kredyty czy zakupy na raty.

Teraz liczba miejsc do służby nadterminowej jest jeszcze spora. Jednak z każdym poborem będzie się ona automatycznie zmniejszać, bowiem jak wynika z wstępnych deklaracji, chętnych nie brakuje. – Ci, którzy w lutym tego roku rozpoczęli służbę już mogą się o takie stanowiska ubiegać i zapewne to zrobią – mówi major Szymański.
Dlatego dostanie się do służby nadterminowej z biegiem czasu będzie coraz bardziej utrudnione.

Obecnie, najcenniejsze dla wojska jest wykształcenie elektromechaniczne. Mile widziani są również kucharze i kierowcy. Dla chętnych jesteśmy w stanie poszukać stanowiska w wybranym przez poborowego rejonie kraju. Później może być to już niemożliwe. Zainteresowani powinni się więc jak najszybciej skontaktować z jednostka przy ulicy Podchorążych 7 lub telefonicznie pod numerami telefonu 075 64 22 954 i 075 64 94 971. Po ukończeniu służby nadterminowej natomiast żołnierz może ubiegać się o kontrakt w zawodowej służbie wojskowej na stanowisko starszego szeregowego, gdzie wynagrodzenie wynosi już 2200 złotych brutto czyli 1800 złotych netto.

W PZM rozpoczął się bezpłatny kurs dla poborowych na prawo jazdy kategorii C. Wojsko takie kursy organizuje już od lat. Warunkiem jest prawo jazdy kat. B, powołanie do wojska, deklaracja pracy na stanowisku kierowcy podczas odbywania służby, wykształcenie min. gimnazjalne oraz badania lekarskie. W lipcu najprawdopodobniej ruszy kolejny turnus, na który już teraz można się zapisywać w WKU przy ulicy Podchorążych 7.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group