Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 11497
Zalogowanych: 80
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Poborowy interes w koszarach

Poniedziałek, 23 czerwca 2008, 6:30
Aktualizacja: Wtorek, 24 czerwca 2008, 7:14
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Poborowy interes w koszarach
Fot. TEJO
Za dwa lata obowiązkowa służba wojskowa będzie już tylko wspomnieniem. Zamiast armii z poboru pojawi się wojsko zawodowe. Ale to nie koniec zmian w polskich koszarach. Wojsko zrobiło kolejny „ukłon” w stronę poborowych, którym już teraz zamierza płacić za odbycie służby.

W tym roku weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie trybu przyjmowania oraz sposobu odbywania nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Co zawierają nowe wytyczne? – Już po trzech miesiącach zasadniczej służby wojskowej poborowy może ubiegać się o powołanie go do służby nadterminowej, za co będzie otrzymywał 1700 złotych brutto miesięcznie – wyjaśnia major Jarosław Szymański z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jeleniej Górze.

Jaki jest warunek zrobienia na wojsku interesu? – Nie wcześniej niż po dwóch miesiącach odbywania zasadniczej służby wojskowej, i nie później niż 30 dni przed jej zakończeniem, żołnierz musi złożyć swoje zgłoszenie do służby nadterminowej do dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywa służbę – tłumaczy komendant ppłk Krzysztof Kowalski. Musi również spełnić wszystkie kryteria dotyczące stanu zdrowia.

Po rozpatrzeniu wszystkich dokumentów, poborowy zostaje powołanie z formie pisemnej podobnej do umowy o pracę. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy okres kontraktu to od roku do sześciu lat. Żołnierz może jednak w każdej chwili zrezygnować z wojska, rozwiązując umowę, lub nie podpisać jej przedłużenia.

Zmiany już znalazły swoich zwolenników. – Jest to ciekawa propozycja, z której zamierzam skorzystać – powiedział Paweł z Jeleniej Góry. Służbę odbyć trzeba, a jeśli można jeszcze na tym zarobić, to nie ma sensu kombinować, uciekać przed wojskiem i szukać zwykłej pracy.

Ucieczka przed wojskiem, rzeczywiście, nie jest najlepszym sposobem załatwienia sprawy. Co więcej, może mieć poważne konsekwencje. Wpisana do książeczki wojskowej kategoria D blokuje dostęp do wielu zawodów takich jak policjant, ochroniarz, strażnik miejski czy strażak. Ci, którzy nie mają uregulowanej służby wojskowej nie mogą się również starać o kredyty czy zakupy na raty.

Teraz liczba miejsc do służby nadterminowej jest jeszcze spora. Jednak z każdym poborem będzie się ona automatycznie zmniejszać, bowiem jak wynika z wstępnych deklaracji, chętnych nie brakuje. – Ci, którzy w lutym tego roku rozpoczęli służbę już mogą się o takie stanowiska ubiegać i zapewne to zrobią – mówi major Szymański.
Dlatego dostanie się do służby nadterminowej z biegiem czasu będzie coraz bardziej utrudnione.

Obecnie, najcenniejsze dla wojska jest wykształcenie elektromechaniczne. Mile widziani są również kucharze i kierowcy. Dla chętnych jesteśmy w stanie poszukać stanowiska w wybranym przez poborowego rejonie kraju. Później może być to już niemożliwe. Zainteresowani powinni się więc jak najszybciej skontaktować z jednostka przy ulicy Podchorążych 7 lub telefonicznie pod numerami telefonu 075 64 22 954 i 075 64 94 971. Po ukończeniu służby nadterminowej natomiast żołnierz może ubiegać się o kontrakt w zawodowej służbie wojskowej na stanowisko starszego szeregowego, gdzie wynagrodzenie wynosi już 2200 złotych brutto czyli 1800 złotych netto.

W PZM rozpoczął się bezpłatny kurs dla poborowych na prawo jazdy kategorii C. Wojsko takie kursy organizuje już od lat. Warunkiem jest prawo jazdy kat. B, powołanie do wojska, deklaracja pracy na stanowisku kierowcy podczas odbywania służby, wykształcenie min. gimnazjalne oraz badania lekarskie. W lipcu najprawdopodobniej ruszy kolejny turnus, na który już teraz można się zapisywać w WKU przy ulicy Podchorążych 7.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
584
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group