Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 6955
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Po Święcie Reformacji u ewangelików

Wtorek, 2 listopada 2010, 9:01
Aktualizacja: 15:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Po Święcie Reformacji u ewangelików
Fot. TEJO
W minioną sobotę wierni Kościoła ewangelicko–augsburskiego obchodzili swoje największe święto. Przy Kościele Zbawiciela w Cieplicach – jak co roku z tej okazji – zapłonęła Latarnia Pamięci.

Święto Reformacji upamiętnia początek dzieła odnowy Kościoła chrześcijańskiego, czego symbolem stało się wywieszenie 31 października 1517 przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach świątyni w Wittenberdze. Autor krytykował ówczesny Kościół rzymskokatolicki głównie za handlowanie odpustami.

Wystąpienie Marcina Lutra dały początek reformacji kościoła polegającej na zakorzenieniu wiary w Biblii a zwłaszcza w Ewangelii. Na pamiątkę tamtego wydarzenia – oprócz uroczystych nabożeństw – w kościołach luterańskich odbywają się, seminaria, prelekcje.

W cieplickim Kościele Zbawiciela – świątyni, w której gromadzi się miejscowa wspólnota protestantów – uroczystościom przewodniczył nowy proboszcz ksiądz Sebastian Kozieł, który zastąpił latem księdza Wiesława Suchoraba. Jak co roku już od czterech lat zapalono Latarnię Pamięci stojącą na dawnym cmentarzu przykościelnym bezprawnie zabranym ewangelikom i skomunalizowanym.

Zdewastowany i rozkradziony cmentarz zlikwidowano w latach 70. XX wieku, a w jego miejscu – pozostawiając w ziemi szczątki zmarłych – zbudowano chodnik, drogę asfaltową i drogę oraz kilka pawilonów. Starania parafii o odzyskanie tego miejsca pamięci póki co nie przyniosły rezultatu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy szukasz swoich szans na wygraną w grach Lotto?

Oddanych
głosów
326
Tak, regularnie
21%
Tak, ale tylko przy dużych kumulacjach
30%
Nie, nigdy
49%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Jak się uspokoić i odstresować w kilkanaście sekund?
Rozmowy Jelonki
Kluczowy tani wynajem mieszkań
 
Pieniądze
Jeleniogórski Uphotel doceniony
 
Czechy
System fortyfikacji nieopodal polskiej granicy
 
Pogoda
Jest potwornie ślisko, a jak będzie w najbliższych dniach?
 
112
Przejechał mu samochodem po nogach!
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group