Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5388
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Po sesji powiatu: A. Konieczyńska nadal starostą

Wtorek, 31 stycznia 2017, 9:28
Aktualizacja: Czwartek, 2 lutego 2017, 19:21
Autor: Robert Czepielewski
Powiat: Po sesji powiatu: A. Konieczyńska nadal starostą
Fot. Robert Czepielewski
Wczorajsza (30.01) Sesja Rady Powiatu Jeleniogórskiego potwierdziła, że zarówno rada, jak i zarząd nie są w stanie, w obecnym składzie, zgodnie prowadzić konstruktywnych prac dla dobra powiatu. O co chodzi?

28 grudnia dziesięcioosobowa grupa radnych złożyła wniosek o odwołanie z funkcji starostę jeleniogórskiego po tym, gdy Anna Konieczyńska po tym gdy podpisała się pod projektem budżetu na rok 2017, a zagłosowała przeciwko niemu. Wczoraj odbył się epilog tej sprawy, czyli głosowanie nad jej odwołaniem.

Arytmetyka głosowania na sali obrad pokazywała, że do odwołania A. Konieczyńskiej zabraknie jednego głosu i być może to było przyczyną, że przed głosowaniem przewodniczący rady Eugeniusz Kleśta zaprosił przewodniczących klubów na rozmowę podczas, której zaproponował odwołanie całego zarządu. Pomysł ten, mniejszości radnych popierających Annę Konieczyńską, nie przypadł do gustu.

- Odbyliśmy bardzo ciekawe rozmowy podczas, których wydawało się, że jesteśmy bardzo blisko rozwiązania problemu, ale jak to zwykle podczas takich rozmów bywa, nie udało się określić punktów stycznych, związanych z możliwością wykreowania nowej jakości w powiecie - powiedział Eugeniusz Kleśta.
W podobnym tonie wypowiedział się Rafał Mazur, który podkreślił, że zarząd już dawno przestał mówić jednym głosem, więc problemy w funkcjonowaniu zarządu pogłębiają ciągnące się sprawy sądowe. - Zarząd wyczerpał swoją chęć współpracy dla dobra powiatu jeleniogórskiego, jak również współpracy z radnymi. Uważam, że cały zarząd nie powinien pełnić swojej funkcji. Problem ten można było rozwiązać honorowo, dlaczego tego honoru tutaj brakuje, to też nie do mnie pytanie - mówił.

Przeciwnego zdania był radny Jerzy Pokój, który nie widzi podstaw ani do odwołania Anny Konieczyńskiej z funkcji starosty, ani do odwołania zarządu powiatu, zarzucając hipokryzję radnym, którzy złożyli wniosek o odwołanie starosty. - Dzisiaj czytałem, że wszystkie kontrole jakie się odbyły w podległych zarządowi jednostkach są dobrze ocenione, czyli podległe zarządowi jednostki pracują sprawnie, dobrze i bez zastrzeżeń. To jest o tyle dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu, że konflikt, który na tej sali mamy nie przekłada się na życie w powiecie. Jak zakończy się dzisiejsze głosowanie, nie wiem. Natomiast po głosowaniu musimy rozpocząć rozmowy na temat dalszego funkcjonowania tego zarządu, bo przeciąganie w nieskończoność tej sytuacji może doprowadzić do tego, że tak dobre opinie na temat działania jednostek podległych zarządowi, za rok mogą być diametralnie inne - powiedział Jerzy Pokój.

Krzysztof Wiśniewski nie podzielił tej dość optymistycznej wypowiedzi radnego Pokoja dotyczącej podległych zarządowi jednostek. Zaznaczył, że problem z dogadywaniem się dotyczy nie tylko zarządu, ale także pracowników starostwa powiatowego. - Pracownicy mają już dość tej sytuacji, bo nie wiedzą, czy mają iść po podpis do starosty, wicestarosty, czy do członka zarządu. Za chwilę będziemy mieli problem w Powiatowym Urzędzie Pracy bo zawiązały się tam związki zawodowe i być może będzie czekał nas spór zbiorowy – stwierdził radny Wiśniewski.

Żeby odwołać Annę Konieczyńską, jej przeciwnicy potrzebowali 12 głosów w dziewiętnastoosobowej radzie powiatu. Za jej odwołaniem w głosowaniu tajnym opowiedziało się 11 radnych, 7 było przeciw. Na sesję nie przybył radny Grzegorz Rybarczyk.

- Nie chcę postrzegać wyniku głosowania jako rodzaj satysfakcji. Mam tylko prośbę do radnych, żeby ta sytuacja, która się dzieje nie rzutowała na naszą pracę, bo zastanawiam się czy nasza praca ma polegać na tym, żeby się odwoływać, czy żeby pracować. Nie zgadzam się też z opinią radnego Wiśniewskiego, że powiat źle funkcjonuje. Uważam, że funkcjonuje bardzo dobrze i w tych najważniejszych sprawach jesteśmy razem - powiedziała Anna Konieczyńska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group