Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6123
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po konferencji dyrektorów i podsumowaniu konkursu

Piątek, 15 grudnia 2017, 13:09
Aktualizacja: Sobota, 16 grudnia 2017, 12:04
Autor: Wydział Edukacji UM
Jelenia Góra: Po konferencji dyrektorów i podsumowaniu konkursu
Fot. Użyczone
Konferencja Dyrektorów Placówek Oświatowych, Wychowawczych i Opiekuńczych, jak również uroczyste podsumowanie konkursu „Gospodarna Szkoła i Przedszkole” odbyło się 14 grudnia 2017 w „Sali błękitnej” Politechniki Wrocławskiej Wydziału Techniczno–Informatycznego, a potem w Hotelu Caspar przy Placu Piastowskim w Jeleniej Gorze – Cieplicach.

Podczas konferencji dyrektorów szkół i placówek najpierw miało miejsce szkolenie z zasad finansowania zadań oświatowych w myśl nowej ustawy, która wejdzie w życie już 1 stycznia 2018 r., ochrony danych osobowych i procedurach z tym związanych – zwieńczone dyskusją, której przewodził Tadeusz Konarski z firmy Vulcan. Trzeba podkreślić, że w/w tematyka nie została wybrana przypadkowo – dotowanie oświaty z budżetów samorządowych, rosnące wydatki oraz szereg w pełni uzasadnionych oczekiwań dyrektorów i beneficjentów placówek oświatowych stanowią dzisiaj ogólnopolską bolączkę.

W ramach szkolenia omówiono planowe rozwiązania, których celem ma być uporządkowanie systemu finansowania zadań oświatowych i uproszczenie jego stosowania przez samorządy, a także organy prowadzące szkoły i kadry zarządzające. Zarówno dyrektorzy szkół i placówek, jak i przedstawiciele Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry – artykułowali swoje nadzieje i obawy związane z finansami jeleniogórskiej oświaty teraz oraz w najbliższej przyszłości, wymieniali się wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie funkcjonalnych zasad planowania finansowego i budżetowania. Podkreślono również konieczność stałej współpracy między szkołami i placówkami, i organem prowadzącym, prowadzenia skrupulatnych analiz inwestycyjnych i wspólnego planowania strategii rozwoju.

W dalszej części spotkania rozprawiano o zmianach dotyczących nauczycieli: oceny ich pracy i ścieżki awansu zawodowego, tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, urlopu wypoczynkowego i dla poratowania zdrowia, dodatków nauczycielskich i wynagradzania. Zwrócono też uwagę na potrzebę doskonalenia się dyrektorów szkół i placówek w zakresie zarządzania finansami i odpowiedzialności w tym względzie, a następnie wzięto na warsztat aktualne wymogi odnośnie ochrony danych osobowych, praktyczne aspekty RODO, nadzór nad danymi w szkołach i placówkach oraz konieczność powołania w maju przyszłego roku inspektorów ochrony danych (IOD).

Po zakończeniu części szkoleniowej, uczestnicy konferencji przenieśli się z „Sali błękitnej” Politechniki Wrocławskiej Wydziału Techniczno-Informatycznego do Hotelu Caspar, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Gospodarna Szkoła i Przedszkole”, okraszone występami wokalnymi duetu Elwiry Kozak i Waldemara Motyki.

Zwycięskimi placówkami w konkursie tym razem zostali:
W kategorii miejskie przedszkola - I m. Miejskie Przedszkole Nr 27 , Miejskie Przedszkole Nr 13 - II m.,
Miejskie Przedszkole Nr 10 - III m.

W kategorii szkoły podstawowe I m. Szkoła Podstawowa Nr 8, Szkoła Podstawowa Nr 7 - II m., Szkoła Podstawowa Nr 2 - III m.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne - I m. Zespół Szkół Ekonomiczno - Turystycznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 - II m., Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" - III miejsce.

Liderzy w konkursie „Gospodarna Szkoła i Przedszkole”, odebrali nagrody finansowe z rąk prezydenta miasta Marcina Zawiły w towarzystwie radnych. Nagrody przeznaczone są dla placówek i osobiście dla dyrektorów za zaangażowanie i przedsiębiorczość w pozyskiwaniu pozabudżetowych środków finansowych oraz materialnych i usługowych na rzecz placówek, którymi zarządzają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group