Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2417
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pluskanie i chlapanie w Zdrojowym Teatrze Animacji

Poniedziałek, 20 lipca 2009, 13:41
Aktualizacja: Środa, 22 lipca 2009, 17:52
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pluskanie i chlapanie w Zdrojowym Teatrze Animacji
Fot. TEJO
Dwadzieścioro pięcioro dzieci bierze udział w rozpoczętej dziś w Zdrojowym Teatrze Animacji drugiej części projektu „Lato w teatrze”. Uczestnicy warsztatów pod opieką instruktorów przygotują spektakl zatytułowany „Pluskanie, chlapanie, Cieplic odwiedzanie”. Przed wszystkimi dwa tygodnie intensywnej pracy połączonej z zabawą.

Dla wielu dzieci będzie to pierwsze poważne doświadczenie sceniczne: nie szkolny teatrzyk, ale prawdziwy teatr z publicznością, z profesjonalnymi aktorkami instruktorkami, scenografią, efektami dźwiękowymi i innymi atrybutami sceny. Trzeba będzie na kilka dni zapomnieć, że jest się dzieckiem i wczuć się w role, które bardzo młodym ludziom zostaną zaproponowane przez twórców sztuki.

Warsztaty poprowadzi znana już trójka instruktorek, które w ubiegłym roku opiekowały się Teatrzykiem Jelonka Górskiego: Dorota Bąblińska- Korczycka, Lidia Lisowicz oraz Bogna von Voedtke. Dziś w sprawy organizacyjne wprowadziła rodziców uczestników Małgorzata Nauka, koordynatorka projektu. Opiekę nad dziećmi sprawować będą panie zajmujące się na co dzień nauczaniem muzyki: Zofia Stachewicz oraz Dorota Oleksyk. To bardzo dobre rozwiązanie, bo opiekunki poprowadzą zarazem część zajęć muzycznych, a ich praca nie ograniczy się tylko do dozoru warsztatowiczów. Ci z kolei, pod okiem Beaty Brzozowskiej i pomocy Jelonki.com zajmą się medialną stroną przedsięwzięcia.

– Czeka was trudne zadanie – nie ukrywała już na początku warsztatów Dorota Bąblińska- Korczycka. „Pluskanie, chlapanie, Cieplic odwiedzanie” to niełatwa sztuka, której podstawą jest opowieść o kuracji Królowej Marysieńki u cieplickich wód. – Rodzaj widowiska z dużą ilością muzyki i choreografii. Będzie to wymagało intensywnej pracy, bo dwa tygodnie to bardzo niewiele. Zwłaszcza dla tak młodych adeptów sceny. Całość opracuje Bogdan Nauka. – Ale wszystko po to, abyście byli z siebie dumni, aby dumni z was byli wasi rodzice – mówiła Małgorzata Nauka.

Dziś uczestnicy warsztatów przełamywali pierwsze lody: poznawali się, przedstawiali i wspólnie ćwiczyli oraz bawili się. Były też pierwsze zadania aktorskie. – Już szukamy propozycji na sceny z królową, w którą każda z uczestniczek musiała się przeobrazić – mówi Dorota Bąblińska- Korczycka. Łatwo nie będzie, choć w grupie jest około 10 osób, które brały udział w ubiegłorocznym „Lecie w teatrze”. Niektórzy, jak na przykład ośmioletnia Kasia Skóra, mają poważniejsze doświadczenie aktorskie: Kasia gra w przedstawieniu Petera Nosalka „De renegatione”. Jest tam synkiem Jakuba Boehme.

Warsztatowicze zostaną podzieleni na grupy wiekowe. Podział nastąpi także w zależności od umiejętności. Część osób zajmie się pracami plastycznymi. Jutro – ciąg dalszy przygody z teatrem. Bardzo ciekawie zapowiadają się dni kolejne, bo w sztuce chlapanie nie będzie przenośne, ale dosłowne. Na scenie pojawią się… baseny.

Warsztaty „Lato w teatrze” odbywają się pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie przy wsparciu Urzędu Miasta w Jeleniej Górze i pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ubiegłoroczna realizacja LWT przez nieistniejący już Teatr Jeleniogórski Sceny Animacji i Dramatyczną została uznana za jedną z najlepiej przeprowadzonych w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group