Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 11858
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Plastikowe "skarby Bałtyku"

Czwartek, 19 listopada 2020, 13:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Plastikowe "skarby Bałtyku"
Fot. Przemek Kaczałko
Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze można oglądać kolejną wystawę "pod chmurką". Tym razem prezentowane są "Skarby Bałtyku", czyli śmieci, które z rzek trafiają do morza.
Jelenia Góra jest mi bliska, jak ciału koszula, bo mieszkam we Wrocławiu i po Karkonoszach chodzę praktycznie co weekend - zaznaczył Dominik Dobrowolski, który znany jest m.in. z akcji edukacyjnej "Śmieci skrzydeł nie mają", wielokrotnie opisywanej na naszych łamach.

Na otwarcie wystawy D. Dobrowolski przyniósł miotłę, która ma symbolizować samorządy odpowiedzialne za gospodarkę odpadami. Miał również bawełnianą torbę, która symbolizuje konsumentów.

Producenci wprowadzają na rynek mnóstwo jednorazowych opakowań i nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności. Te opakowania trafiają na rynek, zamieniają się w odpady i później za te odpady narzucają podatki, konsumenci muszą zbierać, segregować. W krajach, gdzie sobie z tym poradzono - wprowadzono kaucję na opakowania, albo wysoką opłatę recyklingową, która trafia do samorządów - opisywał D. Dobrowolski, który jest zwolennikiem tego typu rozwiązań, ale to zadanie ustawodawcy.
Każdego roku przynosimy ze sklepów 5 milionów ton odpadów opakowaniowych. To trafia do morza i nie można tego pozbierać. Ulega to defragmentacji i zostaje tam na zawsze. Chcemy się temu przeciwstawić - mówił inicjator akcji, który wspomniał, że w ministerstwie pracuje się nad wprowadzeniem kaucji za opakowania.
Od stycznia 2020 roku wspólnie z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim realizujemy kampanię edukacyjną "Mniej plastiku", która jest poświęcona popularyzowaniu wiedzy o tym, czym jest plastik i jak wpływa na czystość środowiska, w którym żyjemy. Chodzi o to, żeby ludzie uświadomili sobie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Im mniej odpadów, tym mniej zmartwień jak je zbierać i przetwarzać. Plastik znika nam z oczu, ale nie znika ze środowiska. Chcemy, aby było go jak najmniej - powiedział Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku Credit Agricole, który wsparł finansowo akcję.

Od stycznia ma ruszyć akcja "Górska odyseja", która ma kontynuować działania edukacyjne o gospodarce odpadami.

Twoja reakcja na artykuł?

5
31%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
10
63%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
869
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group