Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6075
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plaga wandali: niszczą, co się da

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 12 września 2011, 7:45
Aktualizacja: Wtorek, 13 września 2011, 7:37
Autor: Agrafka
Fot. RED
Coraz więcej aktów wandalizmu można zauważyć na jeleniogórskich ulicach i podwórkach. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze od początku roku poniosło już straty rzędu prawie 40 tysięcy złotych. Niszczone są śmietniki, ławki, rabatki i trawniki.

Prognozy nie są dobre. Roczne straty z powodu aktów wandalizmu w samym tylko MPGK mogą wynieść nawet 100 tys. zł, a wandale niszczą również ściany budynków, ławki, chodniki, przystanki, i wybijają szyby w sklepach.

- Zniszczenia na terenach zielonych, jakie dokonano przez ostatnie pół roku wyniosły 25 tys. 300 zł. Dewastowano trawniki, rabatki, wykopywano kwiaty i krzewy. Do tego kradzieże, dewastacja ławek oraz koszy umieszczonych na terenach zielonych. 13 tys. 200 zł wyniosły straty, którym są winni wandale niszczący kosze uliczne. Niektórzy ludzie nie pojmują, że w ten sposób niszczą wspólne mienie, dlatego każdy kto widzi akt wandalizmu, powinien zgłosić to Straży Miejskiej – mówi Michał Kasztelan, prezes MPGK Jelenia Góra.

Tymczasem policja przypomina, że zniszczenie mienia powyżej kwoty 250 zł to już przestępstwo. Ostatnio dewastacjom uległo wiele przystanków, bezmyślnie pomazanych zostało markerami lub farbami w spreju wiele budynków. Uszkodzenia dotyczą także mostów i różnych konstrukcji metalowych, z których złodzieje kradną elementy, aby je sprzedać w skupie złomu. Wandalami stają się coraz młodsi ludzie, a niszczą najczęściej dla zabawy.

Plaga wandalizmu jaką jest niszczenie mienia społecznego na terenie Jeleniej Góry jest ważnym elementem prowadzonych służb patrolowych przez Straż Miejską. W ostatnim czasie nasiliła się „aktywność” wandali, którzy niszczą urządzenia użyteczności publicznej.

- Idąc drogą nie oszczędzają niczego co są wstanie wyrwać, przechylić czy też powybijać. Ostatnio szczególnie niszczone są wiaty przystankowe, urządzenia na placach zabaw, latarnie uliczne, barierki zabezpieczające wtargnięcie na jezdnię oraz elewacje budynków. System monitoringu zamontowany w naszym mieście niejednokrotnie sprawił zatrzymanie takiego wandala na gorącym uczynku – powiedział mł. insp. Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej mają do czynienia z nowym zjawiskiem wandalizmu, a mianowicie niszczeniem mienia przez osoby nieletnie. Taka młoda osoba po zatrzymaniu jest przekazywana do dalszych czynności procesowych policji, która kieruje wniosek do Sądu Rejonowego Wydział III Rodzinny i Nieletnich. Osoby, które niszczą wspólne mienie, często traktowane są przez sądy pobłażliwie, a poszkodowani rzadko kiedy mogą liczyć na zwrot poniesionych strat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (82) Dodaj komentarz

~jelonkowicz 12-09-2011 8:04
Plaga wandalizmu nasila sie i........?????????? A policja chwali sie sukcesami w zwalczaniu zla bo statystyka jest dla nich najwazniejsza a pora wreszcie przeciwdzialac temu zjawisku.Wandale robia co chca i kiedy chca bo nikt ich nie zatrzymuje i to sprawia ze czuja sie bezkarni.
~ 12-09-2011 8:36
No coz...wandalizm ma w Polsce smutne i tragiczne oblicze. Ale...cicho sza...nie wolno na ten temat komus pisac, kto nie mieszka w Polsce. Bo bedzie, ze...pluje na ojczyzne. Taka zasmiecona ta "ojczyzna", ze ani plucie ani nawet charkanie juz nic ani nie pogorszy, ani nie naprawi. Zabierta sie do roboty, pieniadze z UE macie.
~prawda 1000% 12-09-2011 8:42
To niestety słuchacze firmy JP, etc. To szmaty, chuligani tacy jak oni. No i pijacy, narkomani. Takich trzeba likwidować, a nie jakieś monary im fundować :)
~ 12-09-2011 8:45
Wsadzić gnojkom granat w d.....,niech się rozerwą jak im się nudzi.
~ 12-09-2011 8:51
Dzieciaki nie mają co robić po szkole, brak fajnych ofert zajęć poza lekcyjnych to i z nudów rozwalają co się da. Dlaczego np w Jeleniej Górze nie ma drużyny zuchowej? Najbliższa jest w Piechowicach. Czym zainteresować dziecko ? Brak tanich i fajnych ofert. Ludzi nie stać na drogie kursy judo czy karate.Kiedyś w każdej szkole były drużyny zuchowe lub harcerskie które czegoś uczyły dzieciaków, a teraz nie ma nic.
~bd 12-09-2011 9:00
Dlaczego wandale są przez sąd traktowani pobłażliwie? Jakby jeden d...l z drugim musiał zapłacić za naprawę tego co zepsuł sporą sumę to na drugi raz już by się zastanowił . A jak nie ma pieniędzy na karę to w roboczym ubranku z napisem na plecach 'Jestem wandal"zagonic gnoja do sprzątania ulicy np. z psich kupek małowniczo rozdeptanych po całym chodniku.
~xxx 12-09-2011 9:23
brak dozoru: rodziców, nieobecnych policjantów, nieobecnych strażników oraz całkowita obojętność postronnych obserwatorów !
~ 12-09-2011 9:27
/IP:8.51/Powiedz,tępej ogolonej głowie z uśmiechem d...la,żeby wstąpił do drużyny harcerskiej-to Cię zabije śmiechem.Już widzę jak klepie formułkę ,,harcerz służy Polsce...nie pije, nie pali, pomaga słabszym,,..O czym my mówimy- w dobie gier komputerowych, z których nienawiść,przemoc, i krew tryska na każdym kroku.Większość rodziców preferuje ,,bezstresowe,, wychowanie,więc jak małolat ma doła to- sobie ulży,np.demolując wiatę.Obawiam się,że to-,,daremne żale,próżny trud,,Można godzinami dyskutować a rzeczywistość jest właśnie taka, jak wyżej.Nie wrócą tamte lata.Zapomnij!Trzeba szukać rozwiązań w obecnej rzeczywistości bo coraz więcej ,,bezmózgowców,,się rodzi.Co widać,słychać i czuć.
goscniedzielny 12-09-2011 9:30
wystarczy dotkliwie karać finansowo niewyżytą, znudzoną młodzież i ich rodziców, a szybko zaczęliby robić porządek ze swoimi pociechami.
~ktosiowa 12-09-2011 9:41
Bo ludzie to zwierzęta, bydło i dzikusy. Niszczą, depczą po sobie a miła sąsiadka potrafi pod nosem zamknąć winde, bo jest tak zdziczała.
~ 12-09-2011 9:43
Gnojom uczyć się nie chce ani pracować. W przypadku nieletnich smarkaczy wina całkowicie leży po stronie rodziców. Gdybym przyszła do chaty z policjantem, który powiedziałby ojcu, że coś zepsułam to stary takie manto by mi spuścił, że zapamiętałabym do końca życia i przez tydzień na tyłek nie siadła.
~Aru 12-09-2011 9:47
na to nie ma rozwiązania :/ w dobie internetu i pokolenia JP. Policja ma to w nosie a Straż jedynie co umie to wypisywać mandaty za złe parkowanie. Co do interwencji osób bez postronnych - raz zadzwoniłem na policje - i co? - olali mnie sikiem prostym, nawet nie przyjechali.
~ 12-09-2011 9:53
Niestety- 09:27 ma racje. I tak dzieje sie nie tylko w Polsce. Pomysl z harcerzami jest dla dzisiejszej mlodziezy nieatrakcyjny i smieszny. Trzeba isc z duchem czasu, a nie marzyc o druzynie harcerskiej.Ten pomysl byl moze fajny dla naszych rodzicow. A dla naszych dzieci jest nie do przyjecia. Inne czasy. Czy lepsze? na pewno nie, ale taka jest rzeczywistosc. To tak jakby wam dziadek, ktory ma 89 lat opowiadal, ze on do szkoly to chodzil boso, a buty mial tylko na niedziele do kosciola i SIE JAKOS ZYLO. Dziadka posluchamy, usmiechniemy sie rzewnie i idziemy kupic moze szosta pare butow markowych. Bedziemy ciagle mysleli "dniem wczorajszym", to umknie nam dzien dzisiejszy.
~SARBLE 12-09-2011 9:56
I czemu się dziwić, że tak się dzieje.Jak najbardziej jestem przeciwna- wandalizmowi,ale co miasto robi dla dzieciaków,aby spożytkować w dobry sposób ich energię.Baseny, siłownie i inne atrakcje,a nawet kino, to w tej chwili jest komercja,więc co ten dzieciak ma ze sobą zrobić- wyżywa się na przysłowiowej latarni.A jaki wpływ ma bezrobocie, na kradzieże elementów metalowych? A mówi się nam,że bezrobocie w mieście spada,a przestępczość wzrasta.Jakby ludzie młodzi i starsi mieli sensowne zajęcie,to by głupoty im w głowach się nie trzymały. Może, więc należało by się zastanowić, co można by zrobić, aby dać młodym szansę, a nie tylko ich krytykować, bo młodzież mamy wspaniałą, która już nie raz pokazała, że jeżeli dostała szansę pokazania się z dobrej strony,to stanęła na wysokości zadania.
~cr 12-09-2011 10:35
w końcu szczochy miały wakacje to i trzeba bylo się jakoś "rozerwać"
Piipi Jelonkowa 12-09-2011 10:50
..do - (~Autora postu z godz.09:53] ~Współczesna młodzież jest .. również fajna ! .. ale mają już inne wymagania ! Szkoda,że do Szklarskiej,Sokolika jest daleko .. i szkoda,że budynek przy narożniku ul.Matejki i Piłsuskiego niszczeje,bo .. tam można byłoby stworzyc sztuczne ściany wspinaczkowe .. na wybujały temperament młodych i ..starszych !
~ 12-09-2011 11:40
Do Piipi- nikt tu nie pisze, ze dzisiejsza mlodziez jest niefajna.Moze nawet wrecz przeciwnie... Ale nastaly inne czasy. Wszystko sie zmienia-mlodziez tez.Tez jestem zdania, ze gdyby mlodzi mieli mozliwosc czas wolny spedzic z sensem i ciekawie - brolili by mniej. Przeciez ta Jelenia to nuda do potegi. O 20:00 miasto wymiera. To jest gniazdo seniorow. Nie rozgrzeszam ani mlodych-gniewnych ani nawet popularnych huliganow, jesli rozrabiaja- ale dajcie im sensowne, ciekawe zaplecze, to na pewno cos sie zmieni.
~ZABOBRZANIN 12-09-2011 11:48
Musicie więcej bezstresowo wychowywać... Na skutki długo czekać nie trzeba było !
~zewsii 12-09-2011 11:54
Bezstresowe wychowanie, pewność bezkarności, "prawa dziecka", cholerne kaptury naciągnięte na durne łby, zero autorytetów, olewanie Matki i Ojca, powszechne i bezkarne HWDP i tak dalej. Gówniarzerii boją się nauczyciele, bo nie mają żadnych skutecznych środków dyscyplinujących, Policja jest bezradna, bo jak ukarać małolata?; dorośli świadkowie odwracają głowy, bo strach przed zakapturzonym szczylem stał się jednym z warunków przetrwania.Gdyby tatuś takiego idioty miał do wyboru zapłacić kilka tysięcy grzywny, albo spuścić porządne lanie na komisariacie w obecności Policjantów, pewnie wybrałby to drugie. Niestety, dziecko-bandyta ma swoje prawa, a nietykalność jest najważniejszym z nich.
~ 12-09-2011 12:23
bo policja zamiast wziąć się za takich to spisuje babcie co chodzą z pieskiem bez smyczy, albo spisują ludzi co wracają spokojnie po zmroku do domu
~ 12-09-2011 12:29
Co z monitoringiem miasta?????
~lamacz 12-09-2011 12:33
Przecież wszędzie jest napisane "miasto monitorowane". To co robią Ci którzy wlepiaja swoje gały w te monitory i jeszcze biorą za to kasę? Jakby złapali paru s--ów i połamali łapy, porządnie, pomału, od razu byłoby spokojniej
~j23 12-09-2011 12:34
Tylko publiczna kara chłosty jest w stanie zaradzić bezmózgom :)
~SARBLE 12-09-2011 12:41
Przepraszam bardzo,ale kto jest autorem bezstresowego wychowania? Przecież to dzieci nie wymyśliły. Kto wprowadził w życie przepisy,że dziecko jest nietykalne? Na pewno nie dzieci. Jeżeli więc chcemy mieć pretensję, to miejmy ją tylko do siebie,że normalne wychowanie naszych dzieci wymknęło nam się z pod kontroli. A teraz najlepiej- zwyzywać młodzież, przerzucić odpowiedzialność: rodzica na nauczyciela, nauczyciela na policję, policję na rodzica itd. To nie młodzieży poprzewracało się w głowach....... Co zasiejesz, jak wypielęgnujesz taki będziesz miał zbiór, więc pretensje miejcie do siebie.
~ 12-09-2011 12:49
Ta,,fajna,,młodzież, nie rozbija szyb wystawowych, nie napada starszych ludzi i raczej, nie ma potrzeby szukania takiej adrenaliny, o jakiej mowa w artykule.Plagą jest ta młódź- mniej ,,fajna,, stając się w zastraszającym tempie- zjawiskiem powszechnym.Ścianki wspinaczkowe powinny być na każdym osiedlu,tak jak i boiska bo faktycznie hamują wybujały temperament.Na każdej ruinie/nie grożącej oczywiście zawaleniem/, lub na murach,starych budach, powinny być tabliczki-TU MOŻNA MALOWAĆ GRAFFITI..Niech się wyżywają do woli, na ruderach a nie nowych elewacjach.Mam nadzieję też,że miejski monitoring , pomoże w wyłowieniu tych grandziarzy a rada podejmie uchwałę, dotyczącą: kwot pieniężnych lub odpracowania społecznie na rzecz miasta,za wyrządzone szkody- sąd zaś, dokończy dzieła stosowną karą.
*Piękny Roman* 12-09-2011 13:02
To że w mieście nie ma ciekawych i pożytecznych zajęć, że jest nuda, to żadne usprawiedliwienie dla takiego bydła i hołoty która niszczy wszystko na swej drodze. To właśnie bardziej wina rodziców i bezstresowego wychowania. Kiedy byłem takim szczeniakiem, to też wiele razy spędzało się wakacje na nudzie, z chłopakami z podwórka. Ale wtedy jakoś nikt nie rozrabiał i niczego nie niszczył. W ogóle takie coś nie przychodziło do głowy. No, ale to inne pokolenie...Pokolenie chwastów.
~ 12-09-2011 13:03
...nic dodac, nic ujac. I postawcie sobie w Jeleniej jeszcze jedny konsumpcyjny palac, czyli galerie. Co tam mlodziez. Nie narzekajcie, bo sobie sami ich wychowaliscie, przeciez jakiej mlodziezy chowanie takie skutki! ze bezstresowe? a kto to wprowadzil?Wychowanie nie musi byc takie, jak sprzed wojny, ze dzieciaki czy mlodziez mialy ciezko. Dajcie im zaplecze do wyzycia sie, a nie w niedziele albo do Tesco, albo do kosciola, albo do parku porozrabiac. Ja ich nie bronie. Alo co oni maja robic??? alkohol latwodostepny, tzw. "calonocne" tylko na utarg czekaja.Taka sobie ta Polske pokomunistyczna zorganizowaliscie- teraz macie.
rymcycymcy 12-09-2011 13:15
Piękny Romanie ! :) ...stosując takie florystyczne określenia podejrzewam, że należysz do pokolenia ...starych grzybów ! ;)
~ 12-09-2011 13:36
Piekny Romanie- mozes ty i piekny, ale o przemianach pokoleniowo- demograficzno-socjologicznych XXI w. nie masz pojecia. Czasy sie (niestety) zmienily. I to nie jest wina tylko i wylacznie mlodziezy- media podaja zwariowany (nie zawsze prawdziwy) obraz "rzeczywistosci". Sfrutrowane pokolenie twoich wnuczat chce miec wszystko, co widza u "lepiej postawionych" kolegow, w tv i sklepach. Dzis w Polsce na komunie kupuje sie nie jak kiedys rower, zegarek...dzieciaki dostaja najlepsze komputery, plazme a czasami i quada. A kto to im daje??? TO WY- DZIADKOWIE I RODZICE!!!Zachlysneliscie sie dobrami materialnymi. Wy bierzecie na pale i bez pomyslunku kredyty po to, by MIEC. Dzieciaki was nasladuja.A jak nie dostana, to ida porozrabiac. Jedyny ratunek- atrakcyjne zajecie dla gowniarzy.
~ 12-09-2011 13:54
Można tu stworzyć powieść, na ten temat i chociaż by miała 100 stron to i tak problemu nie rozwiążemy.Prawdą jest,że w pierwszej linii winni są rodzice.Przez przypadek dane było mi oglądać polską edycję programu:,WYBORY MAŁEJ MISS,,Koszmar - jedyną motywacją,wszystkich kilkuletnich kandydatek, było: ,,być sławną,,mieć pieniądze,,i nic nie robić,,Kilkuletnie dziewczynki -zrobione na,, stare( za przeproszeniem)pudła,,.Uśmiechnięte mamy wspierały dzieci niczym się nie przejmując.Łatwo ulegamy modom, nie patrząc na zagrożenia-potem ANOREKSJA i zdziwienie.Dzisiaj dziecko wie, jakie trendy obowiązują w modzie-ale nie wie gdzie? wrzucić papier po cukierku.To samo dotyczy-proszę,dziękuję,przepraszam.Podstawowy elementarz-kindersztuba.Od tego,zaczynali nasi rodzice wychowując poprzednie pokolenia.
~ 12-09-2011 14:28
Inne kraje daly tez sobie z tym problmem jakos rade, problem "niedostosowanej ,mlodziezy" nie jest nierozwiazalny. Tylko ja obserwuje w Polsce "brak trendu" w kierunku mlodziezy. Jelenia Gora jako miasto ma mlodych gdzies. Zobaczcie na ten przyklad Finlandia, czy chocby nawet te przez was znienawidzone Niemcy. Nawet u nas we wsi (mniejsza niz np. Myslakowice) jest Jugendclub ( a nie ma ani sklepu, ani baru!!!). Tam mlodziez 10-20 lat moze robic (dobrowolnie) rozne rzeczy. Jest nauka na gitarze i perkusji, tancza hip-hop, maja tenisa stolowego, ucza sie hiszpanskiego, dziewczyny pieka ciasta, jest na wysokim poziomie kolko komputerowe, pilka nozna, nawet kreca filmiki w plenerze.Jest kilku pedagogow placonych przez miasto.I popoludnia maja sens.
~SARBLE 12-09-2011 14:29
Dyskusja poszła w dobrym kierunku, bo mamy prawie wspólne zdanie,że sprawę wychowania należy zacząć od rodziców i dziadków oraz osób,które fundują nam bzdurne przepisy. Jest jeszcze jeden fakt,który jednak drażni mnie w tej dyskusji. Niby wszystko w porządku, wiemy co powinniśmy zrobić,aby młodzież mogła rozładować swoje emocje, wiemy kto w sumie powinien odpowiadać za taki stan rzeczy, ale w dalszym ciągu określając dzieci/młodzież używacie określeń: gówniarz,chwast,bydło,hołota itp. Jeżeli w ten sposób do nich się zwracacie, to czego od nich oczekujecie? A podobno starszy jest mądrzejszy od młodszego:)
~s. 12-09-2011 14:38
Za nieletniego są odpowiedzialni rodzice. Jak rodzic zapłaci za latorośl grzywnę to w podzięce mu nogi z dupy powyrywa i albo wychowa, albo zatłucze.
~ 12-09-2011 14:45
Do 14:29-lapiesz za slowka. Niewazne, jak go zwal. Ja sobie powiedzialam "gowniarze", a przeciez lubie mlodziez, bo mam corki w takim wieku i kontakty z jej srodowiskliem. Najsmutniejsze, ze pokomunistyczna Polska -jej wlodarze i obywatele- zachlysneli sie pedem do dobr materialnych i zapomnieli, JAK sie wychowuje dzieci, co dzieci najbardziej potrzebuja. I ze quad czy komputer na komunie to powalony pomysl.I przez takie prezenty rodzice uspokajaja wlasne sumienie, ktore jest nieczyste, bo NIC innego nie chce mu sie robic dla dzieciaka. Kupic, dac, zostawic samemu a muzom, niech go kumple, komputery i tv wychowuja.
~fjnjerbfsfns 12-09-2011 14:56
Lubię poczytać w pracy te Wasze śmieszne wypociny... Granaty, bicie no i he harcerstwo... Czy wy naprawdę myślicie, że przeprowadzicie rewolucję z za krzemowego szkiełka... Ta cała Wasza "czeska propaganda", lamentowanie na nic się zda. Każdy z was musi iść do pracy, na przystanek, spacer i wieczorami do sklepu. I właśnie tu się kończy wirtualny świat, a zaczyna realny... I właśnie tutaj krzyczcie wściekle :) o granatach, więźniach, łysych głowach, tatuażach i patologii :). Najpierw zatańczę właśnie z Tobą, a potem z całą resztą... Widzę, że te komentarze to opium dla mas, ale to tylko opium :). Ciemne prawo pozostanie ciemnym prawem...
~zewsii 12-09-2011 15:02
O prawo do gry w piłkę na szkolnym boisku po lekcjach toczyliśmy walki z chłopakami z innych ulic. Kiedy już się udało, Rodzice przychodzili po nas z pasami w garści o godzinie 22, albo i później.Następnym razem wracało się pięć minut wcześniej.Sami organizowaliśmy sobie czas i nikt nam w tym nie pomagał.Czasami głupi pomysł strzelił do głowy, ale nikomu nawet nie zaświtało, żeby coś zniszczyć.Raczej sami narażaliśmy się na "zniszczenie". Jako żywo-nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałem zakapturzoną młodzież biegającą za piłką, a kilka boisk szkolnych codziennie mijam w drodze do i z pracy.
~ 12-09-2011 15:13
do 14:56- czyli co chcesz powiedziec? ze nie ma sensu walczyc o to, by mlodziez miala normalna mlodosc, rodzice wypelniali swoje obowiazki a reszta nie musiala bac sie kapturow? Puscic wszystko luzem i niech sie toczy swoim chorym pedem?Mamy dostosowac sie do ciemnego prawa, kupic flache i dolaczyc do was na laweczke w Zdrojowym?Nie ma zlych dzieci. Sa zli i nieudaczni oraz leniwi rodzice. A ta nieudacznosc ma dlugie rece, ktore siegaja poza 16 rok zycia dzieciaka. A potem oni juz inaczej nie potrafia i kula toczy sie wlasnie ta moca ciemnego prawa.
~stefek 12-09-2011 15:17
w czym widzi miasto problem walki z wandalami poucinac lapy dla przykladu i spoko bedzie
~swercru 12-09-2011 15:19
Naa to nie ma odpowiedzi jedni niszczą z nudów drudzy niszczą z bezradności inni zaś próbują udowodnić sobie nawzajem że potrafią walczyć ( tylko walkę toczą z samym sobą ) bo śmietnik nie odda tak jak postać żyjąca ludzka Jelenia upada jeszcze ją dobijają aa ja powiem na to tak niech wali się i burzy miasto nic dla nas nie robi to ja dla nich też choć nie jestem wandalem sytuacja w mieście czasami doprowadza mi do upojenia alkoholowego i ostrych debat ze znajomymi na temat ratusza i miasta !
~ 12-09-2011 15:21
Odkąd pamiętam, na niegrzeczne dzieci dorośli mawiali: gówniarz,smarkacz,bachor, w zależności od popełnionego czynu: np.jak popalał papierochy za stodołą -to był smarkacz,jak zerwał jabłko sąsiadowi, to był bachor.Dzisiaj- jeśli demolują przystanek to, nazywa się ich hołotą.W taki sposób ujawniamy swoje emocje.Trochę głupio by brzmiało-Niegrzeczni chłopcy-plagą Jeleniej Góry.Niektóre kobietki, na swoich partnerów mówią,,niegrzeczny chłopiec,,ha,ha.
Piipi Jelonkowa 12-09-2011 15:36
~OJEJ ! ..w/g *CYCY recepty to *Piękny *Roma ma zryty beret ! ~PRZEPRASZAM: .. robaczywy kapelusz ! ..*h,*hi,*hi, ~WIADOMO ...
*Piękny Roman* 12-09-2011 15:43
rymcycymcy, ja jestem czterdziestolatkiem a Ty pewnie trochę starszy ode mnie...Więc skoro mnie określasz starym grzybem, to Ty kim jesteś ? Tak, tak, dzisiejsze pokolenie czterdziestolatków to zupełnie inaczej wychowana młodzież od pokolenia dzisiejszych nastolatków. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy popatrzeć jaki syf taka grupa młodzieży zostawia po sobie naokoło ławki w parku czy na deptaku. I są wśród nich zarówno chłopaki jak i dziewczyny. Po prostu odchodzą jak świnia od koryta. Żadnej kultury, wychowania. Po prostu bydło. Nie obrażając zwierząt oczywiście.
~ 12-09-2011 15:54
/ do:14.56 fjnjerbfsfns/..jeżeli już, tak siedzisz w tej swojej pracy,to chociaż czytaj ze zrozumieniem.
~ 12-09-2011 15:57
Wiadomo, ze to byldo, ale nie wszyscy sa tacy. Znam tez inna mlodziez. Rowniez i w Polsce. I jeszcze raz wam powiem: prawie jest zawsze tak: jacy rodzice, taka mlodziez.Co posialiscie, to zbieracie. Zniwo zawsze zalezy od rolnika. W Polsce chleje sie za duzo alkoholu. Zalani rodzice ani nie maja checi na swoje dzieciaki, ani nie beda dla nich zadnym przykladem. Ale przypomnijcie sobie: byl artykul o zalanej mamulce, ktorej dziecko przez okno krzyczalo o pomoc. Jaki byl efekt na Jelonce? Wzieto ja w obrone, ze durna policja itp. Taka jest w Polsce tendencja. I jak sie TERAZ za ten syf nie wezmiecie, to zniwo bedzie zbierac nastepna generacja. Zniwo menelstwa, nedzy i rozpaczy.
~zygi 12-09-2011 16:37
A co z monitoringiem, czy to atrapy?
~ 12-09-2011 16:43
Do zygi- monitoring nie wylapie wszystkich miejsc. Zreszta- najlepszy monitoring to wychowanie.
~ 12-09-2011 16:45
/do:15.57 /..dużo ,,celebrytów,, teraz sieją...żniwa mogą być dorodne.
~xd 12-09-2011 16:57
monitoring sie nie sprawdza?
~abc 12-09-2011 18:09
Złapać , połamać rączki i zostawić na środku ulicy . Ukradł , obcinamy łapki przy samej d.... , zabił ,stryczek - szkoda kuli. pozdrowienia dla mundurowych . Jak długo będą patrolować główne ulice z samochodów tak długo będą wandale .
~giil 12-09-2011 18:11
To co piszą inni, może i prawdziwe, ale to co skuteczne wynaleziono już w głębokim sredniowieczu- TO KARY PIENIĘZNE I NAPRAWIENIE SZKODY. A jak nie ma pieniędzy ( skąd brał na farby ? )- to niech odrobi. I wreszcie przestańmy bawić się w anonimowość - dane osobowe tp nie wizerunek wandala i jego nazwisko dane osobowe to informacje o stanie zdrowia,koncie,sytuacji rodzinnej;zaś wszystko co wprowadzono,to swoiste pokłosie stanu wojennego,gdy dla ochrony osób aparatu bezpieczenstwa i partyjniaków zlikwidowano informacje kto mieszka na jakiej klatce schodowej itp. ANONIMOWOŚĆ to kolejna zachęta ( obok nieruchawości SM i PP,ze nie wspomnę o sadach),by się popisywać "wyczynami" Nb co ze złapanym ochroniarzem który zamalował dziesiątki ścian?
~ 12-09-2011 18:26
a straż miejska woli iść na łatwiznę i łoić kierowców bo to łatwa kasa i szybki zysk
~ 12-09-2011 19:42
Grzesiu Rybarczyk musi bawić się z dziećmi i nie ma czasu ścigać się z wandalami . Przecież na hulajnodze ich nie dogoni . Więcej kosztują diety radnych niż akty wandalizmu .
~dw 12-09-2011 19:52
oczywiście te jednokomórkowce i d...le nie jarzą, że przez te straty poziom życia w mieście jest gorszy dla ich rodziców i dla nich samych... ale co można wymagać od ślepych gałęzi ewolucji
~Gość 12-09-2011 20:18
Sam niedawno widziałem jak trzech wyrostków robiło sobie jaja z trzech rosłych umundurowanych stróżów prawa tag zwanych Policjantów ,a ci jak siermięgi poszli dalej no to jest szok ,jak tu ma panować porządek jak tacy Policjanci boją sie trzech wyrostków .
~Obywatel 12-09-2011 20:26
A potem będziemy mieli w przyszłości niewykształconą, odmóżdżoną używkami kadrę pracowniczą szukającą złomu lub stojących pod supermarketem i żebrzących od klientów na piwo.
~thx1138 12-09-2011 20:28
macie skutki bezstresowego wychowania
~ 12-09-2011 20:31
piipi nie pisze się Piłsuskiego!
~a gdzie sm 12-09-2011 21:02
a gdzie jest sm ??? pytam sie miasto funduje im fotoradar po co ??? to tak jak dac malpie brzytwe..........
rymcycymcy 12-09-2011 21:17
Piekny Romanie :) ...nie za bardzo zakminiłeś, więc napiszę wprost ! Proszę nie nazywać nas młodych - chwastami. Jeśli masz cztery dychy na karku, to przy okazji pewnie obrażasz swoje dzieci ! :) ...no chyba, że z Twoją pięknością jest coś totalnie nie teges ! ;)
~andree 12-09-2011 22:12
PORAZKA DLA POLICJI I STRAZY WIEJSKIEJ JEST MONITORING WSZELKIE UPRAWNIENIA ,ALE LATWIEJ PIJACZKA NA ROWERZE ZATRZYMAC ALBO BLOKADKE ZALOZYC .TO ROBI KASE I STATYSTYKI
~x 12-09-2011 22:14
piekna i elegancka sciezka rowerowa Zabobrze-Grabarow powoli pada ofiara rozwydrzonego "BYDLA". zerwany betonowy kubel na odpadki juz przeszedl probe toczenia sie z gorki, uszkadzajac ocynkowana bariere, zagraza swa pozycja na drodze rowerzystom i rolkarzom, rozkopywany kopytami grys z pobocza zalega warstwami na nawierzchni. KORWA, czy nikt tego nie widzi? czy trudno takich zwyrodnialcow udupic? nie recze za siebie gdy taki padalec wpadnie mi w rece. kto wychowuje te potwory?
~kukunia 12-09-2011 22:57
Od lat policja dawała na to przyzwolenie, bo psuło jej statystyki wykrywalności i radziła, aby sobie wynająć prywatnie ochroniarzy. A po co nam straż miejska? I tak nie rozwiązuje problemów....Może przed wyborami da się coś rozwiązać?
~Sir Galahad 12-09-2011 23:24
Pan czy tam pani z Niemiec ma znowu jakieś anse z tymi galeriami handlowymi. Postawcie i tak dalej. Może dać sobie spokój z tymi bredniami? Chyba akurat ta pani czy pan rozumie, że to są inwestycje PRYWATNE!
~Sir Galahad 12-09-2011 23:36
Co do wandalizmu. Społeczne skutki to jedno. Ale zapobieganie na innych płaszczyznach to drugie. Przede wszystkim monitoring, rozbudowa i lepsza współpraca ze służbami tego monitoringu. Po drugie syndrom zbitej szyby. Te wandalizacje muszą być likwidowane jak najszybciej. Nie może być estetycznej i społecznej akceptacji, takiego pogodzenia się. Dla mnie skandalem jest, że nawet Traktu Miejskiego i Placu Ratuszowego nie udaje się upilnować od tych "tagów". Spójna polityka estetyczna, więcej sprzątania, lepszy monitoring, likwidacja zniszczeń, powłoki antygrafiti, prewencja. Lepsze otoczenie to i większa szansa na lepsze, bogatsze życie, inwestycje, przyjazny klimat. Nawet na cerkwi jakiś baran namazał taga. Takie rzeczy trzeba od razu usuwać.
~Sir Galahad 12-09-2011 23:40
Może też my jako członkowie np. JSM czy innych spółdzielni powinniśmy naciskać spółdzielnie na te zabezpieczenia antygrafitti, na lepsze gospodarowanie terenami zielonymi, wiaty na śmietniki i likwidację szkód?
~ 13-09-2011 6:06
@ 12-09-2011 21:17 | rymcycymcy | - Piękny ma tyle lat, ile podaje, a Ty udajesz małolata, ale jesteś starszy od Pięknego. Piękny jest naprawdę piękny, a z Tobą to jest problematyczne, bo jesteś za niski i za chudy. Przy Tobie każda NORMALNA kobieta wydaje się za duża. Dlatego lubisz anorektyczki.
~ 13-09-2011 6:26
"Gdyby tatuś takiego idioty miał do wyboru zapłacić kilka tysięcy grzywny, albo spuścić porządne lanie na komisariacie w obecności Policjantów, pewnie wybrałby to drugie." - I to jest dobre rozwiązanie. I nie ma co się oglądać na prawa dzieci, bo co z prawem normalnych ludzi do spokojnego życia i do nie uszkodzonego mienia? Przecież uszkadzanie przystanków nie odbywa się bezgłośnie!
~mlodyyy 13-09-2011 8:39
w pysk takiego f...ra morde sprayem wymalować i tyle
~ 13-09-2011 9:36
Do 23:24- jasne, ze sa to prywatne inwestycje (chodzi o budowanie galerii zamiast czegos sensowniejszego dla mlodziezy). Ale przeciez na budowe prywatnego obiektu miasto musi dac zezwolenie- czy tak nie jest i w Polsce? Zastanawiacie sie grubo, co zrobic z Rakownica. Wybudujcie cos, by mlodziez mogla ciekawie spedzic czas, udostepnijcie tam autobus i pedagogiczny nadzor. Czy to az taka utopia???
~SARBLE 13-09-2011 9:58
do 06.26- I tu się bardzo mylisz, bo gdyby taki tatuś wymierzył synusiowi taką karę, to by szybciej był ukarany za ten czyn, niż synuś za wandalizm. To nie synuś jest idiotą, to my mamy IDIOTYCZNE PRAWO. Jak wczoraj "Gość" zauważył, że nawet policja jest bezradna wobec zaczepek małolatów i to jest prawda, ponieważ IDIOTYCZNE PRAWO chroni dzieci, a nie rodziców, nauczycieli czy policjantów. Ale to IDIOTYCZNE PRAWO, nie wymyślili małolaty, więc do kogo teraz te pretensje?????
~ 13-09-2011 10:28
No tak- czasy sie zmienily i to na calym swiecie. Ten medal (chodzi mi o szczegolne prawa dziecka i mlodocianego) ma dwie strony. Naturalnie , ze jest beznadziejnym, ze nauczyciele, policja itp. nie maja juz zadnego wplywu na niewychowanych, rozjuszonych gowniarzy. My (mam 37 lat) balismy sie i rodzicow i nauczycieli- o policji nie wspomne- i to nam nie zaszkodzilo. Dzis jest inaczej. Ale druga strona medalu- ta pozytywna-dzieci, ktore w rodzinach, czy poza nimi ( ksieza!) sa bite, molestowane czy inaczej zle traktowane- maja szczegolne prawa i szczegolna ochrone prawna. I to jest dobre. Jak to pogodzic? ja nie wiem- to problem ogolnoswiatowy.
~ob. 13-09-2011 11:44
Znam też takich co sami pod siebie \"robia\". Taka jedna wspólnota w Podgórzynie, szumnie się nazywa BELWEDER, to zdjeła np. drzwi wejsciowe i wyłaczyła oswietlenie by wszelkie plugastwo i menelstwo mogło się poczuć swojsko i bez oporów robić kupy, siusiu i co tam jeszcze... w ramach zapewnienia rozrywki mmieszkańcom i integracji z \"otoczeniem\".
~Frank 13-09-2011 11:51
Smutne to zjawisko,straty finansowe rosna,ludzie narzekaja i nic sie nie zmieni jeszcze dlugo.Moze za to byc gozej.Problem tkwi w biedzie.Zaczyna sie od problemow finansowych rodzicow ,a konczy awanturnictwem,wandalizmem itp, ich dzieci.Rodzice czesto zestresowani,po prostu nie nadazaja,odpuszczaja sobie wychowanie dzieci,a te z kolei czuja sie niedowartosciowane.Chca sie jakos wybic,niekiedy idzie to w zlym kierunku.Winne jest panswo,doskonale znaja problem ale nie chca o nim mowic.Dzieciaka nalezy znalesc zajecie,to jest duzy problem,na to potrzebne sa i pieniadze i pomysly.Jezeli sie tego nie zrobi,pokolenie to bedzie nastepnym straconym.
~Frank 13-09-2011 12:00
Smutne to zjawisko,straty finansowe rosna,ludzie narzekaja i nic sie nie zmieni jeszcze dlugo.Moze za to byc gozej.Problem tkwi w biedzie.Zaczyna sie od problemow finansowych rodzicow ,a konczy awanturnictwem,wandalizmem itp, ich dzieci.Rodzice czesto zestresowani,po prostu nie nadazaja,odpuszczaja sobie wychowanie dzieci,a te z kolei czuja sie niedowartosciowane.Chca sie jakos wybic,niekiedy idzie to w zlym kierunku.Winne jest panswo,doskonale znaja problem ale nie chca o nim mowic.Dzieciaka nalezy znalesc zajecie,to jest duzy problem,na to potrzebne sa i pieniadze i pomysly.Jezeli sie tego nie zrobi,pokolenie to bedzie nastepnym straconym.
~first love 13-09-2011 12:59
Niemra, to ty stare próchno jesteś (a pewnie i tak odjęłaś sobie kilka lat)
~$$$ 13-09-2011 14:28
za komuny dostałby tyle pał .osrałałbysię z bólu to więcej nie niszczyłby mienia a teraz mamy unie więc benkarty nietykalne jeszcze trzeba jednego doradce dla p.Zawiły
~Jel.. 13-09-2011 22:15
gmina też jest wandalem.Popatrzcie na okoliczne trawniki prawie w centrum.Miasto w tym roku ani razu nie skosiło nie mówiąc już o kwiatkach
~ave jA 14-09-2011 22:26
niestety kamera była obrucona w inna strone heheheh
~Węzełek 16-09-2011 6:45
Jakże piękne jest nowonarodzone dziecko! Skąd więc bezmózgie pokolenie? Natura jednak nie znosi próżni. Co zagnieżdża się w pustym czerepie? Agresja i nałogi. Jakie będą ich dzieci? Gdzie nie ma BOGA, tam nie ma człowieka. Pojawia się bestia. Nawiasem: Przecież solidnym klapsem jest każdy mandat wlepiony przez policję... A jednak, nadzieją jest zatroskanie wszystkich, którzy się tu wypowiadają.
~x 18-09-2011 15:06
drogi wezelku, nadzieja to juz gasnie, to widac ze pokolenie o ktorym mowa wkracza w dorosly swiat, z zaszczepionymi anomaliami w czerepach. to zaczyna sie rozpacz co bedzie. gdzie powaga rzadzacych? to jak gnojki na podworku, zkloceni, bez osobowosci i powagi, godnosc ludzi spada na twarz i juz nigdy nie wstanie. tutaj mo...le juz zaginelo wraz z szacunkiem dla drugiego czlowieka. szkoda slow!
~xyz 18-09-2011 18:45
młlodzi wandale to nowość? 50 lat temu też tak było...
~Węzełek 19-09-2011 8:58
Hitlerowcy, niemieccy faszyści, gdy zamykali Maksymiliana Marię Kolbego w bunkrze głodowym, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, by tam umarł, nie mieli szansy przewidzieć, jak odrodzi się w Toruniu, wiele dziesiątków lat po wojnie, to prawda, świadomość ważności mediów, które niosą Polakom prawdę i nadzieję. I żeby nie było, :-) to przytoczę wypowiedź Mario Vargasa Llosy, pisarza,ateisty, który tak zareagował na niedawne spotkanie Benedykta XVI z młodzieżą w Madrycie: " Kultura nie jest w stanie zastąpić religii". Jest nadzieja!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group