Środa, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 4836
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Plac Ratuszowy najpiękniejszy?

Niedziela, 25 października 2009, 9:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 października 2009, 7:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Plac Ratuszowy najpiękniejszy?
Fot. TEJO/archiwum
To bez wątpienia serce naszego miasta, które tu właśnie zaczęło kształtować swoją tożsamość. Stąd rozrastało się i czyni to do dziś. Czy jednak nasz jeleniogórski Rynek zasługuje na miano najpiękniejszego?

Portal waszepodroze.pl ogłosił plebiscyt na najpiękniejszy rynek i plac w Polsce. Wśród pretendentów do wyróżnienia jest i nasze miasto, które konkuruje z niedościgłymi – wydawać by się mogło – Krakowem, czy Wrocławiem.

Nasz plac Ratuszowy bez wątpienia jest wyjątkowy: otoczony ze wszystkich stron podcieniami z klasycystycznym ratuszem pośrodku. Jednak, gdy przyjrzeć mu się z bliska, piękno chowa się gdzieś pod odpadającymi tynkami i łuszczącą się farbą na elewacjach zabudowań. Kamieniczki – oszpecone przez wandali bohomazami farbą w spreju – nie są też wszystkie autentyczne.

Przypomnijmy wielką dziejową katastrofę dla zabudowy placu z lat 60. i 70 minionego wieku: jego niemal całkowite wyburzenie i wybudowanie domów od podstaw. Tych samych, ale nie takich samych. Przy okazji pozbawienie ich historycznych ozdób i ornamentów oraz utratę tak charakterystycznego dla rynków klimatu starówki.

Nie czas tu na rozdrapywanie ran historii. Stało się: tamtych kamienic już nikt nie odbuduje, a rewitalizacja Rynku – choć możliwa – jest poza zasięgiem finansowym samorządu. Mamy plac Ratuszowy, jaki mamy. Z miejscami, które już same zaczynają żyć swoją historią. Z zakątkami wstydliwymi, ale też i takimi, którymi można się pochwalić. Czy warto we wspomnianym plebiscycie poprzeć wizytówkę Jeleniej Góry? O tym zdecydujecie już Wy, Internauci.

Głosować można pod poniższym linkiem
http://www.waszepodroze.pl/?3,9,-1

Dziękuję za uwagę o ratuszu, przepraszam za błąd - autor

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group