Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 7182
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: PKP PLK o remoncie tunelu

Sobota, 31 sierpnia 2019, 7:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 września 2019, 16:20
Autor: Przemek Kaczałko
Region: PKP PLK o remoncie tunelu
Fot. archiwum
W gorącym okresie kampanii wyborczej politycy Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości podnoszą temat ewentualnego wykluczenia komunikacyjnego naszego regionu, z uwagi na planowany remont tunelu koło Trzcińska. Zapytaliśmy zatem u źródła, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe – jaka jest rzeczywista sytuacja...

Jak informuje rzecznik PKP PLK, w tunelu między Wałbrzychem a Jelenią Górą będzie mogło jeździć więcej pociągów. Podróżni na linii Wrocław – Jelenia Góra, zyskali podróże w atrakcyjnym czasie i coraz lepszą obsługę na stacjach i przystankach. W przygotowaniu jest przebudowa tunelu na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują działania na ważnej dla podróżnych i przewozów towarowych trasie.

Powstaje dokumentacja projektowa dla rewitalizacji trzystumetrowego, dwutorowego tunelu kolejowego na linii z Wrocławia do Jeleniej Góry, między Janowicami Wielkimi a Wojanowem (7 km przed Jelenia Górą). W założeniach jest takie zaplanowanie robót, aby jak najlepiej utrzymać komunikację. Obecnie temat jest uzgadniany z przewoźnikami - odpowiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Tunel zyska wzmocnioną konstrukcję oraz będzie odnowiony. Głównym efekt prac ma być zwiększenie skrajni, czyli „poszerzenie” tunelu. Pozwoli to na równoczesny przejazd pociągów po obu torach. Obecnie, ze względu na bezpieczeństwo, w tunelu nie mogą się mijać pociągi. Obowiązuje również zwolnienie jazdy - podkreśla M. Siemieniec.
Realizacja zadania zwiększy potencjał linii, m.in. przepustowość - więcej pociągów i z większą prędkością będzie mogło jeździć tunelem na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów. Wartość opracowywanej dokumentacji wynosi 1,3 mln zł (netto). Zadanie jest finansowane ze środków budżetowych. Termin realizacji dokumentacji IV kwartał 2020 r.. Jeśli wybór wykonawcy przebiegnie sprawnie, roboty mogłyby się rozpocząć w 2021 r. - dodał rzecznik.

W odpowiedzi zabrakło nam kwestii terminu ewentualnego wyłączenia z ruchu tego odcinka linii kolejowej, więc dopytaliśmy ponownie.

Obecnie opracowywana jest koncepcja przebudowy tunelu w okolicach Trzcińska. W założeniach jest takie zaplanowanie robót, aby jak najlepiej utrzymać komunikację. Obecnie temat jest uzgadniany z przewoźnikami. Co do formy i terminów zmian, to szczegóły będą znane bliżej daty realizacji prac, planowanej najwcześniej za dwa lata. Oczywiście ze względu na bardzo dobre warunki jakie PLK zapewniły na tej trasie dla podróży od Jeleniej Góry do Wałbrzycha i dalej do Wrocławia oraz na sieć całej Polski, zarządcy infrastruktury zależy na sprawnym i szybkim przeprowadzeniu robót i ograniczeniu zmian - odpowiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Twoja reakcja na artykuł?

35
45%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
1
1%
Smuci
11
14%
Złości
28
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group