Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 6681
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: PiS chce dymisji zastępcy prezydenta miasta

Piątek, 14 czerwca 2013, 12:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 14:17
Autor: Angela
Jelenia Góra: PiS chce dymisji zastępcy prezydenta miasta
Fot. Angela
– Hubert Papaj był odpowiedzialny za wdrożenie nowej ustawy śmieciowej i od początku robił to bardzo nieudolnie, dlatego powinien ponieść konsekwencje – mówili dzisiaj (14.06) na konferencji prasowej przedstawiciele jeleniogórskiego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli do prezydenta Marcina Zawiły wniosek o odwołanie swojego zastępcy.

Jak mówił Krzysztof Mróz, przewodniczący klubu, nieudolność Huberta Papaja była wykazywana przez radnych PiS-u od samego początku wdrażania nowego systemu gospodarowania odpadami. Oliwer Kubicki wymieniał m.in. brak informacji o nowych zasadach zbiórki odpadów, zbyt późno i chaotycznie rozsyłane deklaracje z błędami formalnymi (podanie w deklaracjach trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego) i wiele innych. Ireneusz Łojek zarzucał władzom miasta podanie nieprawdziwych informacji co do kwoty przeznaczonej na trzyletni odbiór śmieci w wysokości 37 mln zł.

- W budżecie zapisano kwotę 52,5 mln zł, więc z czego wynika ta różnica i w ogóle skąd się wzięło te 37 mln zł? – pytał radny Ireneusz Łojek. – Jako klub wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że tak wysokie stawki ustalone za odbiór odpadów spowodują windowanie cen przez potencjalnych wykonawców. Nasze słowa się potwierdziły. Unieważniono przetarg, a kolejny, który zostanie rozstrzygnięty z końcem lipca br. też nie gwarantuje niższych cen. Teraz pytamy: kto od 1 lipca br. będzie odbierał śmieci od mieszkańców i na jakiej podstawie prawnej? – pytał radny.

W słowach krytyki nie przebierał też Oliwer Kubicki, który mówił, że wszystkie obietnicy i zapewnienia prezydenci mogą sobie włożyć „między bajki”.

- Zapewniano cały czas, że mieszkańcy zapłacą mniej po przetargu, ale teraz dokładnie widać, że władza robi mieszkańcom wodę z mózgu – mówił Oliwer Kubicki.

Rafał Szymański podkreślał, że ktoś musi odpowiedzieć za ogólny bałagan związany z wdrażaniem nowej ustawy śmieciowej, bo nie jest to pierwszy przypadek chaotycznego działania.

- W Warszawie po unieważnieniu przetargu na obiór śmieciu, odwołano zastępcę prezydenta, u nas też jest wiele niejasnych sytuacji i nie chodzi tu już tylko o śmieci – mówił Rafał Szymański. – Miasto z rocznym opóźnieniem uchwaliło program ochrony zwierząt i wówczas też nikt nie poniósł konsekwencji. PO w oczy kpi sobie z prawa, dłużej tak być nie może – dodał radny.

Na podstawie tych wszystkich argumentów radni PiS przygotowali wniosek o odwołanie prezydenta Huberta Papaja z piastowanej funkcji. Dzisiaj ma on trafić do prezydenta Marcina Zawiły, który odmówił komentarza w tej sprawie i skierował nas do swojego rzecznika.

- Wszelkie mianowania i odwołania zastępców są w niepodzielnej gestii prezydenta – powiedział nam Cezary Wiklik, rzecznik prasowy UM w Jeleniej Górze. – Trzeba się będzie zastanowić w którym elemencie zaszły, jeśli zaszyły, niedoskonałości. Problemem nie jest jednak to, kto jest winny, ale to jak poprawić sprawy niedoskonale załatwione i to jest na pewno pierwszą troską prezydenta. Jesteśmy po rozmowach z prezesami spółek, które odbierają odpady obecnie i zajmą się tym również po 1 lipca, aż do czasu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu, niezależnie od tego kiedy to nastąpi. Mieszkańcy nie odczują żadnych problemów, wręcz odwrotnie. Będą sukcesywnie uzupełniane pojemniki na odpady biodegradowalne i odpady segregowane oraz gniazda. Nie widzę tu żadnych ograniczeń prawnych – dodał Cezary Wiklik.

Tak więc dla mieszkańców nic się nie zmieni poza cenami, które od 1 lipca będą już nowe (18 zł za śmieci segregowane i 28 za zmieszane), ale jak zapewnia rzecznik UM, być może różnica zostanie mieszkańcom zwrócona.

- Ustawa sejmowa blokuje wszelkie samorządy w taki sposób, że gdyby teraz wróciły one do cen, które obowiązują do dnia 30 czerwca, mieszkańcy musieliby składać kolejną, a po rozstrzygnięciu przetargu – trzecią deklarację – wyjaśnia Cezary Wiklik. – Takiej historii trzykrotnego składania deklaracji nikt nie byłby w stanie wytrzymać. Dlatego prezydent rozważa, w jaki sposób zwrócić tę różnicę pieniędzy – dodaje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
366
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group