Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 9994
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piknik pod Chojnikiem z mnóstwem atrakcji

Czwartek, 3 września 2015, 7:45
Aktualizacja: Piątek, 4 września 2015, 7:20
Autor: KPN
Jelenia Góra: Piknik pod Chojnikiem z mnóstwem atrakcji
Fot. Archiwum KPN
Wystawa świeżych grzybów, nauka ich odróżniania, zabawy z minerałami i ścieżka zmysłów – to tylko niektóre atrakcje „Pikniku pod Chojnikiem” Karkonoskiego Parku Narodowego. Na uczestników będą czekać jeszcze inne atrakcje. Impreza zacznie się 12 września o 14.00. Zakończy ją o godz. 17.00 spektakl Teatru Animacji „Wielki Teatr Legend Karkonoszy”.

Na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie odbędzie się doroczny piknik organizowany przez Karkonoski Park Narodowy, we współpracy z Zespołem Aktywności Społecznej z Sobieszowa oraz ze Stowarzyszeniem Sympatyków Sobieszowa. Impreza kończy sezon letni w Karkonoszach. W planie takie jesienne atrakcje, jak grzyby. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w poszukiwaniu minerałów czy powędrować przyrodniczą ścieżką zmysłów. Czekają też na nich wycieczki i inspirujące warsztaty.

Uczestnicy pikniku obejrzą najciekawsze i najpiękniejsze minerały, które można znaleźć w Karkonoszach i ich otoczeniu. - To jest niesamowite, że niektóre kryształy są przezroczyste i można zajrzeć do ich wnętrza. A we wnętrzu może być ukryty np. mniejszy kryształ – mówi Roksana Knapik z KPN-u.
Każdy będzie mógł sam zajrzeć w głąb kryształów, a dzieci będą mogły poczuć się jak rasowi poszukiwacze wydobywając minerały z piasku.

Piknik rozpocznie się uroczystym otwarciem dwóch wystaw: „Rośliny Karkonoszy” i „Grzyby Karkonoszy”. Zdjęcia prezentowane na wystawach zostały wybrane podczas otwartego konkursu fotograficznego. Autorami fotografii są: Wojciech Janusiewicz, Włodzimierz Kita, Roksana Knapik, Ryszard Literacki, Michał Mrozek, Roman Rąpała, Anna Rokicka oraz Roman Rybski.

Wystawy zostały przygotowane w ramach projektu Comenius viridis, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

W trakcie „Pikniku pod Chojnikiem” zostaną także ogłoszone wyniki konkursu „Moje Karkonosze – mapa małego przyrodnika”. Szkoły, które wzięły udział w konkursie i przygotowały zwycięskie mapy z największymi atrakcjami Karkonoszy otrzymają nagrody w postaci wyposażenia szkolnych pracowni przyrodniczych. Na wszystkich uczniów, którzy brali udział w tworzeniu map czekają pamiątki i wydawnictwa Karkonoskiego Parku Narodowego. Praca nagrodzona I miejscem zostanie ponadto wydrukowana w formie mapy turystyczno-przyrodniczej dla dzieci. Mapy zostaną zaprezentowane w trakcie pikniku.

Ścieżka zmysłów czeka na wszystkich odważnych, którzy chcą spojrzeć na przyrodę zmysłem innym niż wzrok. Uczestnicy zabawy będą mieli zawiązane oczy i boso będą musieli przejść po trasie wyłożonej szyszkami, korą, piaskiem i igliwiem. Konkursy ekologiczne poprowadzą Sabina Tabaka oraz Paulina Sołoniewicz. Swoją wiedzę, w tym również zdobytą podczas pikniku, będzie można sprawdzić podczas zabaw, zagadek i quizów. Na uczestników czekają nagrody. Jeśli tylko będą grzyby, to (poza Parkiem oczywiście) nazbiera je i przygotuje wystawę Krzysztof Bisaga. Będzie też można nauczyć się rozpoznawania poszczególnych gatunków. Uczestnicy pikniku będą mogli również samodzielnie przygotować sadzonkę kosodrzewiny, którą potem będą mogli zabrać ze sobą do domu.

„Piknik pod Chojnikiem” będzie także okazją do spotkania z owadami. O pszczołach i ich roli w przyrodzie opowie Dorota Wojnarowicz oraz zaproszony przez zaprzyjaźniony z KPN pszczelarz. Będą elementy wyposażenia ula i produkty pszczelarskie. Będzie je można też kupić. Specjalnie dla najmłodszych ze stacji Rybnica przyjedzie konik Lusia. Maluchy będą mogły przejechać się konno, oczywiście pod nadzorem dorosłych, po najbliżej okolicy. Będzie też możliwość porozmawiania z pracownikami Parku na tematy przyrodnicze, jeśli tylko ktoś będzie zainteresowany.

Warsztaty plastyczne prowadzone będą przez pracowników Miejskiego Domu Kultury "Muflon" w Sobieszowie. Wycieczkę przyrodniczą na Chojnik poprowadzi Marzena Ratajczak - pracownik KPN i przewodnik sudecki. Chojnik, to niewielka enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego, ale można tu zobaczyć wiele przyrodniczych atrakcji - piękne sosnowe bory naskalne, efektowne buczyny, imponujące granitowe urwiska skalne czy romantyczne ruiny średniowiecznego zamku. Na wędrówkę z kijkami Nordic Walking zabierze uczestników pikniku dyrektor KPN Andrzej Raj. Profesjonalną rozgrzewkę przeprowadzi instruktor Małgorzata Szczybura. Rodzinne zmagania sportowe zorganizuje natomiast Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją formę oraz rywalizować ze sobą w miłej atmosferze. Zaplanowano również rywalizację między pracownikami Parku, a mieszkańcami Sobieszowa. Największe emocje wzbudzi pewnie przeciąganie liny, które może zakończyć się nawet przesunięciem granic Parku, w zależności od sprawności i siły drużyn reprezentujących Park i społeczność Sobieszowa…

Podczas imprezy Straż Parku zaprezentuje swój sprzęt, dzięki któremu skutecznie może chronić przyrodę Karkonoszy oraz dbać o bezpieczeństwo turystów. Prezentowany będzie m.in. sprzęt lawinowy (tzw. lawinowe ABC – łopata lawinowa, detektory i czujniki lawinowe, sonda lawinowa) oraz przeprowadzone zostanie „zielone” szkolenie na rakietach śnieżnych.

Na zmęczonych rywalizacją sportową i wycieczkami czekać będą stoiska z jedzeniem. Będzie również możliwość upieczenia własnych smakołyków na ognisku. Będą też stoiska z pysznymi ciastami, które będzie można kupić od lokalnych stowarzyszeń za naprawdę symboliczną opłatę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
596
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group