Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 2588
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pierwsi asystenci dla uczniów autystycznych

Sobota, 9 lutego 2013, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: KSON
W październiku, w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, odbyło się spotkanie w związku z ratyfikacją Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Pierwsze działania skierowane były na pomoc rodzinom niepełnosprawnych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci ze spektrum autyzmu. Chodziło m.in. o możliwość zatrudnienia w szkołach asystentów dla uczniów autystycznych. Pierwszy taki asystent już pracuje.

Dzięki zaangażowaniu prezydenta Miasta Jeleniej Góry oraz naczelnika Wydziału Edukacji i kilku dyrektorów szkół udało się zatrudnić w Szkole Podstawowej nr 5 w Jeleniej Górze nauczyciela wspomagającego dla dwóch uczniów z Zespołem Aspergera. W przyszłym roku szkolnym jeden z uczniów rozpoczyna naukę w gimnazjum nr 4, gdzie również przyrzeczono zatrudnienie asystenta.

- To dobra praktyka, która powinna być rozwijana. Nie każdy wie, że, subwencja na dzieci ze spektrum autyzmu jest 9,5 razy większa, niż na dzieci zdrowe i nie idzie w ślad za uczniem do danej szkoły. Przypomnijmy, że jest to kwota 471, 70 zł / m-c na zdrowego ucznia, zaś ze spektrum autyzmu 4481, 20 zł / m-c. Subwencja idzie z MEN do kasy budżetu miasta, do „wspólnego kotła” – informuje KSON. Prezydent Miasta oraz naczelnik Wydziału Edukacji obiecali, że od stycznia tego roku kwota subwencji na dzieci niepełnosprawne będzie wydzielana w budżetach szkół – informuje KSON.

W Jeleniej Górze oraz powiecie jest 427 uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. (dane na podstawie wykazu z Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze oraz powiatu jeleniogórskiego ).

Zespół specjalistów, którzy w KSON zajmują się tymi sprawami opracował vademecum dla rodziców i nauczycieli, które cieszy się dużą popularnością. Vademecum w sposób prosty i przejrzysty pokazuje krok po kroku sposób postępowania w poszczególnych przypadkach. - Mamy nadzieję, że podniesiemy świadomość społeczną i ograniczymy dość absurdalną sytuację, w której to uczeń niepełnosprawny kosztem swojej terapii i szans na integrację społeczną finansuje edukację dzieci zdrowych – informuje KSON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group