Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7632
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pieniądze na smyczy

Poniedziałek, 16 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 lipca 2007, 11:56
Autor: Angela
Jelenia Góra: Pieniądze na smyczy
Fot. Angela
Posiadacze psów nie płacą za zwierzęta podatków.

Podatki za posiadanie psa zgodnie z uchwałą rady miejskiej powinny być pobierane od właścicieli każdego psa. To tylko teoria. W tym roku zapłaciło 466 osób, a na terenie miasta zarejestrowanych jest 1760 psów.

– W rzeczywistości do tej liczby trzeba dodać co najmniej tysiąc sztuk – mówi Eugeniusz Ragiel, kierownik schroniska dla małych zwierząt w Jeleniej Górze.
Mimo że wszczepianie elektronicznych czipów psom jest bezpłatne, mieszkańcy obawiają się, że jak oznakują zwierzę to będą musieli za nie płacić.
Z tej samej przyczyny nie przychodzą również na szczepienia.

Kłopot ze skutecznością ściągania opłat za psa wynika z braku dokładnego rejestru psów, który powinien być prowadzony przez urząd miasta. Druga sprawa: nie ma aktualnie ludzi, którzy mogliby taką ewidencję czy kontrolę przeprowadzić.

Mieszkańcy, którzy od lat płacą, czują się po prostu co roku poszkodowani i zapowiadają, że jeśli nikt nie płaci, to oni też płacić nie będą.
– Za pieniądze pozyskane z tych opłat można byłoby na przykład rozwiązać problem przepełnionego schroniska – mówią mieszkańcy Zabobrza.
Środki można by przeznaczyć na rozbudowę schroniska. – Jeśli ktoś za psa będzie co roku płacił, to nie wyrzuci go tak łatwo, jak to się teraz zdarza. Tym samym w mieście będzie przede wszystkim bezpieczniej – przekonują zwolennicy bardziej rygorystycznego ściągania opłat.

Zmian najpewniej nie będzie, bo od stycznia przyszłego roku podatek za posiadanie psa ma zostać zniesiony. Zastąpią go opłaty lokalne. O ich wprowadzeniu i wysokości zdecydują radni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1162
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group