Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 12566
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Pięknieje pod Śnieżką za sprawą mieszkańców

Sobota, 2 listopada 2013, 8:12
Aktualizacja: Niedziela, 3 listopada 2013, 7:56
Autor: Mea
Karpacz: Pięknieje pod Śnieżką za sprawą mieszkańców
Fot. UM Karpacz
Dzięki mieszkańcom Karpacza wyremontowana została zabytkowa kapliczka przy ul. Konstytucji 3 Maja za ok. 50 tys. zł. – Prace zostały wykonane w ramach budżetu partycypacyjnego. To mieszkańcy okręgu nr 2 w naszym mieście wybrali to zadanie do zrealizowania – mówił Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza. To nie koniec remontów i przedsięwzięć.

Miasto Karpacz przeznaczyło 200 tys. zł, czyli po 50 tys. zł dla każdego z czterech okręgów, w ramach budżetu partycypacyjnego. Polega on na zgłaszaniu przez mieszkańców celów, na które mają zostać wydane te fundusze.

- Już widać pierwsze efekty. Ponad 40 osób głosowało za remontem kapliczki, pochodzącej sprzed stu lat, która teraz odzyskała dawny blask. Zrekonstruowana została rzeźba Matki Boskiej oraz uzupełniono łupkiem elementy kapliczki. Odbiór nastąpił w środę (30.10.). Kiedyś znajdowała się tu szkoła katolicka, stąd obecność pięknej kapliczki – wyjaśniał wiceburmistrz.

Mieszkańcy okręgu nr 4 chcieli, by przygotować koncepcję zagospodarowania terenu po byłym kąpielisku przy ul. Dolnej na miejsce wypoczynku.
– Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu przygotowali koncepcję budowy ogrodu japońskiego, by mieszkańcy i turyści mogli w nim odpocząć, spotkać się i integrować. Nie jest to przypadkowy pomysł, bo niegdyś spotykali się tu ambasadorzy japońscy z całej Europy. Ponadto podczas II wojny światowej niedaleko znajdowała się ambasada Japonii - podkreślał Ryszard Rzepczyński.Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 6 listopada w Hotelu Nova-Ski przy ul. Mostowej w Karpaczu.

Ponadto za ok. 30 tys. zł zostały oznakowane tabliczkami i wytyczone ścieżki spacerowe do starej osady Budniki oraz ustawiona została tam wiata. Celem zagospodarowania tego terenu jest przypomnienie historii ciekawego miejsca, gdzie Słońce nie zagląda przez góry ponad 100 dni. Pożegnanie Słońca zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Budnik odbędzie się 23 listopada. Każdy może wziąć w nim udział.

Okręg nr 1 wybrał budowę ścieżki nartorolkowej i łyżworolkowej, której szacowany koszt to 120 tys. zł. – Ponieważ cena przekroczyła dwukrotnie limit z budżetu partycypacyjnego, inicjatywę tę będziemy chcieli zrealizować osobno, w ramach programu i dotacji z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Natomiast mieszkańcy obecni na spotkaniu jednogłośnie zadecydowali, że w zamian chcą remontu chodnika prowadzącego od domu wypoczynkowego Sadyba do ul. Karkonoskiej, ponieważ podczas deszczu wymywane są stare elementy tego przejścia. Chcemy wyłożyć je kostką brukową jeszcze w tym roku – powiedział wiceburmistrz.

Z kolei w okręgu nr 3 została zamontowana kamera ukierunkowana na park przy ul. Nadrzecznej oraz dwie latarnie uliczne przy ul. Bocznej. - Zorganizowane zostały również trzy imprezy integracyjne z występami artystycznymi, turniejem gry w boule, poczęstunkiem i grillowaną kiełbasą. Ponadto zagospodarowany na miejsce rekreacyjne ma zostać teren zieleni między dworcem kolejowym, a ulicami Nad Łomnicą i Nadrzeczną. Łączny koszt tych zadań wyniesie ok. 50 tys. zł – dodał Ryszard Rzepczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
710
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
6%
3 Nowa Lewica
8%
4 Prawo i Sprawiedliwość
21%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
42%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
1%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
2%
10 Normalny Kraj
3%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Kultura
Nagrali teledysk w Jeleniej Górze
 
112
Zderzenie na Jana Pawła
 
Aktualności
Modernizują oczyszczalnię
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group