Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6504
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pięknieje pod Śnieżką za sprawą mieszkańców

Wiadomości: Karpacz
Sobota, 2 listopada 2013, 8:12
Aktualizacja: Niedziela, 3 listopada 2013, 7:56
Autor: Mea
Fot. UM Karpacz
Dzięki mieszkańcom Karpacza wyremontowana została zabytkowa kapliczka przy ul. Konstytucji 3 Maja za ok. 50 tys. zł. – Prace zostały wykonane w ramach budżetu partycypacyjnego. To mieszkańcy okręgu nr 2 w naszym mieście wybrali to zadanie do zrealizowania – mówił Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza. To nie koniec remontów i przedsięwzięć.

Miasto Karpacz przeznaczyło 200 tys. zł, czyli po 50 tys. zł dla każdego z czterech okręgów, w ramach budżetu partycypacyjnego. Polega on na zgłaszaniu przez mieszkańców celów, na które mają zostać wydane te fundusze.

- Już widać pierwsze efekty. Ponad 40 osób głosowało za remontem kapliczki, pochodzącej sprzed stu lat, która teraz odzyskała dawny blask. Zrekonstruowana została rzeźba Matki Boskiej oraz uzupełniono łupkiem elementy kapliczki. Odbiór nastąpił w środę (30.10.). Kiedyś znajdowała się tu szkoła katolicka, stąd obecność pięknej kapliczki – wyjaśniał wiceburmistrz.

Mieszkańcy okręgu nr 4 chcieli, by przygotować koncepcję zagospodarowania terenu po byłym kąpielisku przy ul. Dolnej na miejsce wypoczynku.
– Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu przygotowali koncepcję budowy ogrodu japońskiego, by mieszkańcy i turyści mogli w nim odpocząć, spotkać się i integrować. Nie jest to przypadkowy pomysł, bo niegdyś spotykali się tu ambasadorzy japońscy z całej Europy. Ponadto podczas II wojny światowej niedaleko znajdowała się ambasada Japonii - podkreślał Ryszard Rzepczyński.Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 6 listopada w Hotelu Nova-Ski przy ul. Mostowej w Karpaczu.

Ponadto za ok. 30 tys. zł zostały oznakowane tabliczkami i wytyczone ścieżki spacerowe do starej osady Budniki oraz ustawiona została tam wiata. Celem zagospodarowania tego terenu jest przypomnienie historii ciekawego miejsca, gdzie Słońce nie zagląda przez góry ponad 100 dni. Pożegnanie Słońca zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Budnik odbędzie się 23 listopada. Każdy może wziąć w nim udział.

Okręg nr 1 wybrał budowę ścieżki nartorolkowej i łyżworolkowej, której szacowany koszt to 120 tys. zł. – Ponieważ cena przekroczyła dwukrotnie limit z budżetu partycypacyjnego, inicjatywę tę będziemy chcieli zrealizować osobno, w ramach programu i dotacji z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Natomiast mieszkańcy obecni na spotkaniu jednogłośnie zadecydowali, że w zamian chcą remontu chodnika prowadzącego od domu wypoczynkowego Sadyba do ul. Karkonoskiej, ponieważ podczas deszczu wymywane są stare elementy tego przejścia. Chcemy wyłożyć je kostką brukową jeszcze w tym roku – powiedział wiceburmistrz.

Z kolei w okręgu nr 3 została zamontowana kamera ukierunkowana na park przy ul. Nadrzecznej oraz dwie latarnie uliczne przy ul. Bocznej. - Zorganizowane zostały również trzy imprezy integracyjne z występami artystycznymi, turniejem gry w boule, poczęstunkiem i grillowaną kiełbasą. Ponadto zagospodarowany na miejsce rekreacyjne ma zostać teren zieleni między dworcem kolejowym, a ulicami Nad Łomnicą i Nadrzeczną. Łączny koszt tych zadań wyniesie ok. 50 tys. zł – dodał Ryszard Rzepczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 2-11-2013 11:13
--- Trochę te informacje błądzą opłotkami, a rzeźba przedstawia Św Barbarę. Remont z funduszu partycypacyjnego mógł być przeprowadzony wyłącznie na ścianie szczytowej, z kapliczką. Reszta "dzieła" --np świeżo wymienione okna : stare, dzielone, w białych zdobionych ramach na jednoszybowe w ramach z ciemnego "drewna" to wybór estetyczny mieszkańców do których należy budynek. W moim osobistym odczuciu ten zabytek "spsiał" .
~Rico 2-11-2013 13:17
A ten uzupełniony łupek to naturlich,bo coś mi on podejrzanie za równo wygląda ?
~karpaczanka 2-11-2013 13:53
Brawo! Widać, że w Karpaczu coś się dzieje. Obecne władze miasta są najlepsze od wielu dziesięcioleci. Zaraz pewnie odezwie się banda malkontentów i frustratów, którzy nigdy nic nie zrobili, a potrafią tylko anonimowo opluwać w internecie. Niestety, takie artykuły przyciągają hejterów.
Piipi Jelonkowa 2-11-2013 15:04
..wszystko piekne ! ..ale wiezyczka powinna miec zegar i ..dzwon !
~e tam 2-11-2013 15:48
W Szklarskiej to się dzieje szałasy dla turystów będą budować.
~tomtom 2-11-2013 16:30
okręg nr. 3 dwie latarnie nie przy ul. Bocznej ,tylko przy ul. Bystrej-i zostawiony syf i dziadostwo. Miało to zostać naprawione i dokończone tak przynajmniej zapewniał Burmistrz,szkoda że nie wspomniał tylko kiedy.
~tomtom 2-11-2013 16:34
miały być dwie latarnie i są,ale zniszczona i zdewastowana jest też czyjaś własność.Wydaje mi się że nie tak to powinno wyglądać.
~do Piipi 2-11-2013 17:47
Jaki dzwon?Znowu ktoś napisze, że bije co godzinę i go budzi o 7 rano.....
~c.d 2-11-2013 17:48
Chodziło mi o zegar........
Piipi Jelonkowa 2-11-2013 22:01
..do - [~ Inna ] ..ten cebulasty helm wiezy ..az sie prosi o zegar ! ..a wyzej dzwon,bo kazdy *porzadna kaplica,kosciol .. ma dwony !
Piipi Jelonkowa 2-11-2013 22:23
..do - [~Autora postu z godz.11:13 ] ..a Ciebie to chyba .. nie douczono na lekcjie Religii ! .. to figura Matki Boskiej,bo tylko Ona potrafila poskromnic weza ! /..patrz.rzezba/
~do Piipi 3-11-2013 15:04
Zgadzam się ......ale nie każdy potrafi dostrzec , to co nie zauważalne "gołym okiem"?, pozdrawiam z deszczowego dziś Gorzowa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group