Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7475
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piękna baśń na weekend w Zdrojowym

Czwartek, 2 października 2014, 8:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 października 2014, 3:21
Autor: Jel
Jelenia Góra: Piękna baśń na weekend w Zdrojowym
Fot. Archiwum Teatru
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze zaprasza najmłodszych widzów w nadchodzącą sobotę (4.10.) o godz. 16.00 na spektakl Isumi Yoshidy „Królewski Wróbel”. Dla Czytelników Jelonki.com mamy dwa podwójne zaproszenia do odbioru na hasło: Jelonka.com, po wcześniejszej rezerwacji.

„Królewski wróbel” to stara japońska baśń, której premiera odbyła się 15 maja 2014 r. w Zdrojowym Teatrze Animacji. Na scenie, zgodnie z tradycyjnymi wartościami kultury dalekiego wschodu, dobro, poświęcenie i miłość zwycięża zło personifikowane przez demony i smoki. Egzotyczny świat spod Fujijamy na scenie Teatru Zdrojowego tworzą animatorzy niezwykłego w swej urodzie teatru bunraku. Ten wywodzący się z siedemnastego wieku rodzaj teatru charakteryzuje się tym, że duże, stupięćdziesięciocentymetrowe lalki animowane są przez trzech aktorów jednocześnie. Precyzję ruchu uzupełnia sformalizowany kod gestów i zachowań postaci scenicznych. Teatr Bunraku został w 2008 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Jeleniogórski spektakl adresowany jest dla dzieci młodszych. Kanwą spektaklu jest opowieść o starym zielarzu ratującym małego ptaszka, który okazują się być władcą wróblego królestwa. Jak przystało na baśń japońską, nie może w niej zabraknąć odrobiny grozy, stąd postacie Kamiennego Smoka czy Kobiety-Demona. Z drugiej strony, najmłodszych na pewno rozbawi Kappa – Demon Mokradeł, który sam podszyty jest strachem.
Widowisko wyreżyserowane przez Waldemara Wolańskiego, znawcę teatru bunraku, nie jest jednak dosłowną rekonstrukcją klasycznego teatru. Łączy w sobie to, co w tym teatrze najciekawsze – animację i japońską estetykę w stylizowanej scenografii autorstwa Joanny Hrk ze współczesna muzyką skomponowaną przez Tomasza Walczak i projekcjami multimedialnymi Izumi Yoshidy – autorki tekstu, a na co dzień studentki Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej łódzkiej filmówki.

Reżyseria – Waldemar Wolański, scenografia – Joanna Hrk, muzyka – Tomasz Walczak, asystent reżysera – Izumi Yohida. Obsada: Dorota Fluder, Lidia Lisowicz, Katarzyna Morawska, Jacek Maksimowicz, Tadeusz Ksiądzyna, Sylwester Kuper.

Bilety: 15 zł normalny i 32 zł rodzinny (dla trzech osób)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group