Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9571
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pięć milionów na zabytki

Poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:04
Autor: WAC
Region: Pięć milionów na zabytki
Fot. MT
Sejmik Województwa Dolnośląskiego kilka dni temu przyjął uchwałę przekazującą 5 milionów złotych na ochronę zabytków. Pieniądze będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.

O dotacje z budżetu samorządu województwa w tym roku mogły ubiegać się osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Nabór wniosków trwał od 15 do 28 czerwca. W tym czasie złożono ich 308 na łączną kwotę przekraczającą 39 milionów złotych. Wymogi formalne konkursu spełniło 213 wniosków, a dofinansowanie trafi ostatecznie do 93 wnioskodawców.

Do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bukowcu trafi 70 tysięcy złotych na realizację trzeciego etapu wymiany poszycia dachowego. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze otrzymała 40 tys. zł na kontynuację prac konserwatorskich ścian i sklepienia prezbiterium, a parafia prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła także 40 tys. zł na konserwacje starocerkiewnego ikonostasu. Katolickie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego dostało 70 tys. zł na remont i konserwację elewacji kolegium jezuickiego. Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Wojanowie otrzymała 20 tys. zł na konserwację witraży w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dąbrowicy.

Dodajmy, że w latach 2016-2020, z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego dofinansowano 723 projekty na sumę przeszło 23 miliony złotych. W sumie, dodając także projekty dofinansowane z funduszy europejskich, zrealizowano 855 inwestycji mających na celu remont, renowację, poprawę lub zmianę funkcjonalności zabytków na Dolnym Śląsku. Suma wsparcia finansowego przekroczyła 223 miliony złotych.

Liczba wniosków o dotacje, jakie trafiają do Zarządu Województwa Dolnośląskiego rośnie z każdym rokiem – mówi marszałek Cezary Przybylski. - Na samym początku wpływało ich rocznie zaledwie kilkanaście, obecnie mamy ich około 300. Rosnące zainteresowanie naszym wsparciem finansowym świadczy o wzrastającej świadomości, jak wielką wartość w utrzymywaniu naszego dziedzictwa kulturowego mają obiekty historyczne – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Twoja reakcja na artykuł?

27
51%
Cieszy
8
15%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
8%
Złości
13
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
898
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group