Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 8215
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pięć lat za śmierć brata

Piątek, 5 sierpnia 2011, 7:49
Aktualizacja: Sobota, 13 sierpnia 2011, 11:39
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pięć lat za śmierć brata
Fot. Angela
Taki wyrok w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze usłyszał wczoraj Waldemar B., który 3 grudnia minionego roku w Siekierczynie, zabił swojego brata kuchennym nożem. Skazany tłumaczył, że był pijany, że nie chciał nikogo zabijać oraz że tylko się bronił. Sąd uznał jednak, że przekroczył granice obrony koniecznej.

Waldemar B. wśród sąsiadów i znajomych cieszył się dobrą opinię. Lubił wypić, ale po alkoholu nie był agresywny. Za awanturnika uchodził natomiast jego poszkodowany brat, Andrzej B., który po kilku kieliszkach niejednokrotnie odgrażał się rodzinie, że ją zabije. Straszył domowników, że podpali dom. Zdarzało się nawet, że Andrzej B. biegał za skazanym z siekierą. Nigdy jednak nikt z rodziny nie wzywał do domu policji.

Tragicznego dnia Andrzej B. wtargnął do pokoju Waldemara B. i wszczął awanturę, po czym wyszedł i ponownie wrócił z nożem. Podczas szarpaniny zamachnął się nim na Waldemara B. Kiedy ten odebrał mu nóż, został zaatakowany krzesłem. Wtedy Waldemar B. ugodził nożem Andrzeja w klatkę piersiową zadając mu śmiertelny cios.

- Nie było żadnych świadków tego zdarzenia, więc sąd mógł opierać się tylko na tym, co mówił oskarżony oraz na dowodach w sprawie i opiniach biegłych. Zdaniem sądu, rzeczywiście oskarżony mógł zostać zaatakowany przez swojego brata i podjął próbę obrony. Sąd nie daje jednak wiary w to, że Andrzej B. nadział się przypadkowo na nóż. Biegły bowiem wykluczył taką możliwość, o czym innym świadczyła głębokość rany. W ocenie sądu doszło do przekroczenia obrony koniecznej w postaci stosowania niewspółmiernego środka obrony do środka zamachu – powiedział sędzia Robert Bednarczyk.

Sędzia przewodniczący tłumaczył jednak, że sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary i wydał wyrok poniżej dolnej graniczy czyli ośmiu lat bo wziął po uwagę, że było to przekroczenie obrony koniecznej, a nie zwykłe zabójstwo, a sprawca cieszył się dobrą opinią środowiskową, nie był wcześniej karany i jako jedyny z domowników starał się pracować, a po całym zdarzeniu wyraził skruchę.

Adwokat Mirosław Stawiński, obrońca oskarżonego, który wnioskował o uniewinnienie Waldemara B., zapowiedział, że wystąpi o uzasadnienie wyroku. - Sąd w znacznej części przyjął stanowisko obrony, bo prokurator wnioskował o karę 12 lat, a sąd wymierzył pięć lat, aczkolwiek będzie rozważana kwestia wniesienia apelacji i złagodzenia wyroku. Pierwsze nasze zastrzeżenia dotyczą faktu, czy przyjęte sprawstwo rzeczywiście znajduje potwierdzenie w materiale dowodowym. Po drugie, sąd uznał, że jedyną okolicznością obciążającą oskarżonego Waldemara B. jest fakt, że był on pod wpływem alkoholu. Na korzyść Waldemara B. przemawiają natomiast niekaralność oraz bardzo dobra opinia środowiskowa. O zmarłych źle się nie mówi, ale pokrzywdzony Andrzej B. miał tę opinię naganną – mówił Adwokat Mirosław Stawiński.

Prokuratura żądała od sprawcy 12 lat więzienia. Po rozprawie prokurator Artur Idzi z Prokuratury Rejonowej w Lubaniu mówił, że wyrok jest w części słuszny. Nie potrafił odpowiedzieć, czy prokuratura będzie się od niego odwoływała czy nie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1495
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group