Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7632
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Patriotyzm, wolność, niepodległość. Słowa wyśpiewane w MDK “Jelonek”

Sobota, 10 marca 2012, 13:03
Aktualizacja: Niedziela, 11 marca 2012, 7:55
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Patriotyzm, wolność, niepodległość. Słowa wyśpiewane w MDK “Jelonek”
Fot. RED
Młodzi mieszkańcy miasta i byłego województwa jeleniogórskiego, którzy – wykorzystując wokalne talenty – pragnęli jednocześnie wyrazić śpiewem swoje patriotyczne uczucia, wzięli dziś udział w eliminacjach regionalnych VI edycji konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej rozegranych w Młodzieżowym Domu Kultury “Jelonek” w Jeleniej Górze.

Wydawać by się mogło, że w dobie zacierania wartości i pojęcia patriotyzmu, melodie i słowa wyrażające w treści miłość do ojczyzny, wypadają z mody. Nic bardziej błędnego, o czym można było przekonać się dziś w MDK “Jelonek” słuchając prezentacji przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ci pod kierunkiem swoich nauczycieli muzyki zaprezentowali patriotyczne brzmienia z młodzieńczą werwą i siłą wyrazu.

Do MDK “Jelonek” zjechali wykonawcy z terenu całego byłego województwa jeleniogórskiego. Na marginesie, to jedna z ostatnich imprez, która przyciąga do Jeleniej Góry młodzież z Bolesławca, Zgorzelca, Pieńska i innych miejscowości, które ze stolicą Karkonoszy straciły więzi administracyjne wskutek reformy w 1999 roku. – Konkurs jest pomysłem dolnośląskiej kurator oświaty Beaty Pawłowicz. Organizujemy go już po raz szósty i zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem. Co roku są grupy, które nigdy wcześniej nie brały udziału w takich zmaganiach – powiedziała Danuta Sitek, dyrektor MDK.

Wykonawcy wybrali wiele rozmaitych utworów, których wspólnym mianownikiem był szeroko pojęty patriotyzm. Były więc pieśni tradycyjne, choćby “O mój rozmarynie” w wykonaniu zespołu Rozśpiewane Nutki z Opolna Zdroju, songi z czasów PRL – “Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka, tę pieśń zaśpiewała Wiktoria Łakomiec z Kowar.

Oklaskiwano także uczennice Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze: Paulinę Bocian, która wybrała pieśń Jacka Kaczmarskiego “Ballada Wrześniowa”, Gabrielę Gostkowską, która brawurowo zaśpiewała “Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, oraz Teresę Wiącek za czułe i śmiałe wykonanie piosenki “Nasza Ojczyzna”. Aplauz wzbudził występ Marysi Garkavets ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze, która bardzo przekonująco zaśpiewała utwór do muzyki i słów Marka Grechuty “Wolność”. Zaprezentowały się także wokalistki z Piechowic, którym akompaniował Wojciech Zarówny: Natalia Lis (“Gloria victis” Rynkowskiego), oraz Angelika Soliło.

Wystąpiły także zespoły. Po raz pierwszy na konkursie gościła grupa “Five Star” z Sadów Górnych koło Bolkowa. Harcerską “Balladę rajdową” zaśpiewały druhny z zespołu wokalnego działającego w Gimnazjum w Sosnówce. Utwór “Nasza ojczyzna” zabrzmiał po raz kolejny w wykonaniu “Trójkowiczów”, zespołu z Kowar. Grupa wokalna “My” z Łomnicy wyśpiewała swój patriotyzm w piosence “Kocham Cię, Polsko”. Do klimatów patriotycznej nostalgii nawiązała z kolei Barbara Łazurkiewicz (SP Łomnica), która – przy akompaniamencie Agaty Kraińskiej – przypomniała znany utwór “Deszcz jesienny deszcz”.

Wśród innych wykonawców na estradzie MDK mieli możliwość występu: zespół wokalny “Sordino” i Krystian Porabik z Bogatyni, Zespół wokalny z Opolna Zdrój, Aleksandra Olejarz i Oliwia Mączka z Działoszyna. Do Jeleniej Góry przyjechali także liczna reprezentacja Bolesławca, a także uczniowie z Pieńska oraz Nowogrodźca.

Kto wygra? – Na tym etapie konkursu nie będzie zwycięzców. W niedzielę podamy wyniki, czyli dwudziestu wykonawców, którzy wywalczyli udział w koncercie galowym. Ten odbędzie się w poniedziałek, 19 marca, w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze o godz. 11 – zapowiada Danuta Sitek. Wszystkich oceniali jurorzy pod przewodnictwem Agnieszki Marszałek. O rezultatach dzisiejszych zmagań poinformujemy jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group