Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7773
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Patriotki – terrorystki w BWA

Sobota, 1 sierpnia 2020, 11:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Patriotki – terrorystki w BWA
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (31.07) w Galerii BWA w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy Anki Leśniak pt. "patRIOTki", którą można oglądać do 14 września br.

Projekt „patRIOTki” podejmuje problem patriotyzmu, ukazanego poprzez postawy kobiet polskich z czasów zaborów. Punktem wyjścia jest tu książka Wojciecha Lady pt. “Polscy Terroryści”, w której autor opisuje zamachy na carskich urzędników dokonywane na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego. Kobiety brały w tej aktywności czynny udział, m.in. Wanda Krahelska, Albertyna Helbertówna oraz Faustyna Morzycka - podkreślają organizatorzy.

Do projektu zapraszałam przede wszystkim kobiety, które chciały dać swoją twarz zapomnianym postaciom historii, czyli patriotkom, a może właściwie terrorystkom, które niekonwencjonalnymi metodami walczyły o niepodległość - rzucały bomby z balkonu, przenosiły dynamit na miejsce akcji, produkowały bomby - powiedziała Anka Leśniak.

Anka Leśniak zajmuję się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dyplomem z wyróżnieniem (2004). W 2016 roku obroniła doktorat na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od kilku lat realizuje prace site-specific na opuszczonych budynkach oraz poszukuje historii kobiet z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych. Stosuje tu metodę „artystycznego śledztwa”, rozmów z ludźmi, poszukiwań w archiwach, otwarcia na tzw. zbiegi okoliczności i przypadek, wszystko, co może być pomocne przy tworzeniu komunikatu artystycznego. (źródło: Galeria BWA).

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
1
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group