Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6957
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pat i Mat bawili kolejne pokolenia

Piątek, 27 marca 2015, 8:45
Aktualizacja: Sobota, 28 marca 2015, 8:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pat i Mat bawili kolejne pokolenia
Fot. Tomasz Raczyński
Od 39. lat wywołują uśmiech na ustach dzieci, a także dorosłych. Dwaj majsterkowicze zza naszej południowej granicy zachwycili kolejne pokolenie Polaków prezentując swoje umiejętności w życiu na wsi. Wczoraj (26.03) w jeleniogórskim kinie Lot odbyła się prezentacja najnowszych odcinków kultowej serii przygód Pata i Mata, która w naszym kraju znana jest pod tytułem „Sąsiedzi”.

- Pata i Mata stworzył mój ojciec wraz z panem Jirankiem w 1976 roku. To znaczy, że nasze gwiazdy mają już 39 lat – opowiadał Marek Beneš. Film tworzony jest według tradycyjnej metody, co w dobie nowoczesnej technologii, wykorzystywanej również w kinematografii, wzbudza podziw. - Animator (osoba, która porusza lalką) robi taką pojedynczą fazę ruchu i każdy ten ruch jest fotografowany. Kiedy tych ruchów jest 25 to w realnym czasie lalka porusza się przez jedną sekundę – tłumaczył twórca „Sąsiadów” dodając, że animator przy jednym odcinku musi wykonać ok. 12 tysięcy ruchów. Produkcja jednego odcinka, przy którym pracują cztery osoby po 8 godzin dziennie trwa przez to ok. 3 miesiące.

Jak przyznał Marek Beneš, najtrudniejsze jest robienie żywiołów, np. wody – do tego najczęściej wykorzystuje żele do włosów. Dotychczas wyprodukowano ok. 50 odcinków i ciągle tworzone są nowe. Najnowsza seria, licząca 13 odsłon, rozgrywa się na wsi, gdzie pomysłowi majsterkowicze zmagają się m.in. z panelami na podłodze, czy hydrauliką. Zaprezentowane jeleniogórskiej publiczności osiem najświeższych odcinków raz po raz wywoływało salwy śmiechu zarówno najmłodszych, jak i dorosłych, co zdaje się być wyjątkową nagrodą dla twórców.

W przerwie seansu, podzielonego na dwie części po cztery odcinki, można było zadać Markowi Benešowi pytania, a także podzielić się spostrzeżeniami. Dużo pomysłów czerpię z własnego życia, a w domu jak coś robię żona prosi mnie, żeby nie skończyło się jak w „Sąsiadach” - opowiadał kontynuator projektu Pat i Mat. Bajka sprzedana została do 80. krajów, obecnie bardzo popularna jest w Holandii, gdzie kultowe postacie dodatkowo prowadzą dialog. Z kolei w Iranie bajka jest tak dobrze odbierana, że o osobie, która ma „dwie lewe ręce” mówi się „patuamatu”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group