Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6745
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pasyjne dzieło Szymanowskiego w filharmonii

Wtorek, 27 marca 2018, 13:18
Aktualizacja: Środa, 28 marca 2018, 8:32
Autor: Filharmonia Dolnośląska
Jelenia Góra: Pasyjne dzieło Szymanowskiego w filharmonii
Fot. Użyczone/Filharmonia Dolnośląska
W Wielki Czwartek (29.03) o godz. 19.00 Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza na wspólne przeżywanie wymownej i niezwykle głębokiej muzyki Stabat Mater Karola Szymanowskiego.

Dla Czytelników Jelonki.com jest jedno podwójne zaproszenie na to wydarzenie. Otrzyma je ten, kto pierwszy dodzwoni się do filharmonii pod numer: 75 75 381 65.

Jak pisze S. Golachowski, w monografii o kompozytorze “Jest to jedno z tych objawień muzycznych najwyższej kategorii, które w pełni zasługują na nazwę arcydzieła”. Sześć części łączy ascetyczną pod względem środków i techniki muzykę z pełnią osobistych emocji. Wrażenie wzmacnia polskie tłumaczenie sekwencji, dokonane przez J. Jankowskiego i wybrane przez Szymanowskiego jako podstawa dzieła. Całość pogłębia muzyczną zadumę i refleksję cierpień Marii opłakującej śmierć swego Syna. Tytuł 49 Symfonii Haydna La Passione, tak jak pozostałe, nie pochodzi od samego kompozytora. Nawiązuje on do pełnego melancholii oraz wzburzeń klimatu dzieła, kojarzącego się właśnie z Pasją i doskonale wpisującego się w ten podniosły wieczór.

Na scenie Sali Koncertowej im. Stefana Strahla prócz jeleniogórskich filharmoników, zobaczymy i usłyszymy solistów największych scen operowych w Polsce oraz wspaniały chór Uniwersytetu Wrocławskiego GAUDIUM przygotowany przez prof. Alana Urbanka. Nawiązująca do Wielkiego Piątku, przejmująca muzyka Karola Szymanowskiego będzie doskonałym wstępem do przeżywania Męki i Zmartwychwstania.

Wystąpią:
Jerzy Kosek – dyrygent
Barbara Kubiak – sopran
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – alt
Kamil Pękala – baryton
Alan Urbanek – przygotowanie chóru
Chór Uniwersytetu Wrocławskiego GAUDIUM
Elżbieta M. Terlega – prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program:
Karol Szymanowski – Stabat Mater na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę op. 53
Joseph Haydn – Symfonia f-moll nr 49 La Passione

Bilety: http://bit.ly/2ClPJK8

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group