Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 9766
Zalogowanych: 54
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pasieka Karkonoska poszerzy się o oryginalny ul

Czwartek, 29 marca 2012, 8:07
Aktualizacja: 8:09
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Pasieka Karkonoska poszerzy się o oryginalny ul
Fot. Agrafka
Fascynujące kształty uli, które składają się na Pasiekę Karkonoską nie pozwalają przejść obok kolekcji częściowo rekonstruowanej na podstawie uli figuralnych z początku XVII w. Wkrótce zbiór poszerzy się o kolejny eksponat, a za około rok upiększy promenadę lub ogród nowej siedziby Muzeum Przyrodniczgo w budynku pocysterskim w centrum Cieplic.

Za najciekawszą w Europie, a także prawdopodobnie największą pasiekę składającą się z uli figuralnych uchodziło tzw. „12 Apostołów” z miejscowości Dworek, koło Lwówka Śląskiego. Tworzyło ją 20 uli przedstawiających prócz uczniów Pana Jezusa m.in. młodą parę, strażników i kobiety w strojach ludowych. Najstarsze z uli pochodziły ponoć z początku XVII w.

Pasieka nie była dziełem jednego rzeźbiarza, co łatwo rozpoznać po różnicach w przedstawieniu poszczególnych postaci. Jednak przed wojną w okolicach Lwówka Śląskiego sądzono, że jej twórcą był żyjący w XVIII w. miejscowy pszczelarz Gottfried Ueberschär. Wówczas hodowano w nich pszczoły. Figury te przetrway zawieruchy wojen śląskich i napoleońskich. Niestety, po II wojnie światowej pasieka uległa rozproszeniu i częściowemu zniszczeniu. Zachowane ule trafiły do zbiorów kilku polskich muzeów.

Przed paroma laty pracownicy Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach postanowili odtworzyć pasiekę z Dworka. Ręką Mieczysława Grabuńczyka ule rekonstruowane były tak, by możliwie najwierniej przypominały oryginały.
- Mamy już w kolekcji ul mnicha cystersa w białym habicie, ponieważ niegdyś w Cieplicach rezydował zakon cystersów, a pozostałością po nich jest właśnie remontowany klasztor, gdzie ma być przeniesione Muzeum Przyrodnicze. Nowym miejscem dla kolekcji tych figur będzie prawdopodobnie promenada przy rzece lub ogród, który zostanie utworzony obok klasztoru cystersów. Ponieważ obecnie w tej zdrojowej dzielnicy naszego miasta znajduje się zakon Pijarów postanowiliśmy, że kolejną rzeźbą, jaka znajdzie się w kolekcji, będzie właśnie figura mnicha pijara – powiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

W największej na Dolnym Śląsku ekspozycji uli figuralnych z Pasieki Karkonoskiej im. Stanisława Gibadło znajdują się również ule-rzeźby w kształcie zwierząt, ludzi itp., a także stare formy uli. Od maja do września pszczelarze za darmo prowadzą lekcje o pasiece i technikach pszczelarskich. Sprzedawany jest tu różnorodny miód, wyroby z wosku pszczelego, propolis, pyłek, i inne produkty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
921
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group