Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 7697
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pasaż (nie) dla rowerów

Piątek, 6 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 6 lipca 2007, 17:53
Autor: anzol
Jelenia Góra: Pasaż (nie) dla rowerów
Fot. Agnieszka Gierus
Piesi skarżą się na pędzących rowerzystów po starym mieście. Czy będzie zakaz wjazdu dla cyklistów?

Lawirujący między przechodniami cykliści to nierzadki widok na ulicy Konopnickiej i 1 Maja. Pozornie wszystko jest zgodne z prawem: poruszający się na cichych jednośladach mogą po centrum miasta jeździć. Ale przepis nie podoba się niektórym pieszym, którzy uważają, że rowerzyści jeżdżą niebezpiecznie i mogą spowodować nieszczęście.

– Najgorsze są te „stada” młodych jeżdżących w jakichś dziwnych kaskach, bardzo szybko. Wariują, robią na rowerach jakieś figury. Skaczą. To wszystko wśród ludzi – informuje nas Tadeusz Pęcicki.
– To bardzo niebezpieczne. Raz taki jeden ramą uderzył w moją torbę. Zerwał pasek. Torebka wyleciała na chodnik, rozsypały się pieniądze i dokumenty. A on nawet przepraszam nie powiedział tylko uciekł – podkreśla Małgorzata Wołkowska.

Nasi rozmówcy byliby szczęśliwi, gdyby rowerzystom zakazano korzystania z uliczek starego miasta i ciągu 1. Maja i Konopnickiej.
Strażnicy miejscy podkreślają, że jest sporo zgłoszeń o niebezpiecznie jeżdżących cyklistach. Stróże miasta nie są jednak w stanie wszystkich upilnować. – Takiego delikwenta trzeba złapać na gorącym uczynku – mówią.

– Potrącenie przez bardzo szybko jadący rower może bardzo źle się skończyć zarówno dla cyklisty jak i pieszego. Bywały śmiertelne przypadki takich zdarzeń. Na szczęście nie w Jeleniej Górze na pasażu śródmiejskim – podkreślają policjanci.

Ale rowerzyści, którzy jeżdżą spokojnie, są zdecydowanie przeciwni wrzucaniu wszystkich użytkowników jednośladów „do jednego worka”.
– Nie przeczę, że są wariaci, których trzeba się bać. Ale ja z kolegami jeżdżę spokojnie i w każdej chwili, jak widzę pieszego, to zwalniam – mówi nam Michał, jeden z cyklistów.
– To dobrze, że w Jeleniej Górze można jeździć rowerem po centrum. Przynajmniej pod tym względem jest normalnie. A nie jak, na przykład, we Wrocławiu, gdzie to jest zabronione – dodaje.

Włodarze miasta nie potwierdzają pogłosek, jakoby w centrum miał być wprowadzony zakaz poruszania się rowerami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1109
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group