Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7190
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Parkomaty w centrum Cieplic rozwiążą problem zatłoczonych ulic? Zagłosuj w naszej sondzie!

Wtorek, 22 stycznia 2013, 7:15
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2013, 8:27
Autor: Mea
Jelenia Góra: Parkomaty w centrum Cieplic rozwiążą problem zatłoczonych ulic? Zagłosuj w naszej sondzie!
Fot. Mea
Rada Jednostki Pomocniczej Miasta Jelenia Góra „Uzdrowisko Cieplice” chce skonsultować z mieszkańcami Cieplic pomysł, by w centrum uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry ustawić parkomaty. Chodzi o zwiększenie rotacji parkujących samochodów. – Nie może być tak, że ktoś tarasuje główną drogę i chodnik przez dziesięć godzin – – mówiła Anna Bałkowska, przewodnicząca rady.

Problem z miejscami postojowymi zgłosili Radzie Cieplic mieszkańcy dzielnicy. - Chcemy dowiedzieć się, czy większość mieszkańców Cieplic chce w centrum parkomatów lub ograniczeń czasowych dla parkujących aut. Często kierowcy zostawiają samochody miejscach postojowych na cały dzień, parkujuą w miejscach niedozwolonych i na chodnikach – twierdziła Anna Bałkowska.

Problem dotyczy m.in. Placu Zdrojowego i Placu Piastowskiego. – Kierowcy parkują częściowo na chodniku, a częściowo na jezdni, przez co dwa jadące samochody z trudem się mijają. Wiele osób parkuje również na skrzyżowaniu Placu Piastowskiego z Placem Kombatantów. To jest bardzo niebezpieczne i niezgodne z zasadami ruchu drogowego – podkreślała Anna Bałkowska.

Niektórym po prostu nie chce się stanąć nieco dalej i parkingi oddalone nieznacznie od centrum stoją puste. - Na Placu Zdrojowym nie ma gdzie zaparkować samochodu na te pięć czy piętnaście minut, a 200 metrów dalej, przy ul. Oskara Langego jest nowy, darmowy parking, na którym mało kto zostawia samochód. Kolejny duży parking znajduje się na Osiedlu XX-Lecia – mówił Kamil Łabiniec, przewodniczący Zespołu Sportu JPMJG „Uzdrowisko Cieplice”.

- Dlatego chcielibyśmy, by mieszkańcy zrozumieli, że np. pracownik pozostawiając swój pojazd na cały dzień w centrum, uniemożliwia innym chwilowy postój i rotację samochodów. Pamiętam czasy, gdy do centrum Cieplic w ogóle nie można było wjeżdżać pojazdami, ze względu na uzdrowiskowy charakter tego miejsca – dodała Anna Bałkowska.

Są dwa rozwiązania: parkowanie w centrum Cieplic powinno być płatne lub ograniczone czasowo. Radni nie chcą podejmować działań bez konsultacji społecznych, dlatego proszą o wypowiadanie opinii w sondzie na łamach portalu Jelonka.com. Dodają, że jeśli powstałyby parkomaty, to wtedy chcieliby ustalić z włodarzami miasta, by pieniądze z nich uzyskane były przeznaczone na remont cieplickich dróg oraz chodników. Jeżeli mieszkańcy stwierdzą jednak, że nic nie powinno zmienić się , rada cieplic nie będzie starać się o nowe rozwiązania.

Niektórym mieszkańcom już podoba się pomysł.- Jestem za wprowadzeniem parkomatów, bo wtedy łatwiej będzie poruszać się po chodnikach. Codziennie stoi na nich tak wiele aut, że mam problem, by przejść swobodnie z wózkiem podczas spaceru z wnukami. Ludzie kombinują, stają na zakręcie i włączają awaryjne światła, bo nie mają, gdzie zaparkować nawet na chwilę. Jest to niebezpieczne – podkreśliła Bożena Moczulska, mieszkanka Cieplic.

- Podoba mi się taki pomysł płatnych miejsc postojowych - mówił Kazimierz Tajerle, kierowca z Cieplic, który akurat parkował na Placu Piastowskim.
- Ważne, by wtedy pieniądze uzyskane z takich biletów zostawały w Cieplicach i były przeznaczane na bieżące naprawy dróg, w innym wypadku nie zgodzilibyśmy się na parkomaty – dodała Helena Tajerle.

Swoje opinie można też zgłaszać w siedzibie Rady Cieplic znajdującej się w II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze-Cieplicach, w budynku B przy ul. Gimnazjalnej 2, w każdy poniedziałek w godz. od 12.00 do 15.00 i w środę w godz. od 17.00 do 19.00, oraz na adres e-mail: radacieplice@op.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (127) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group