Parada wyruszyła spod Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. 1-go Maja . Kolorowy korowód przeszedł obok Skweru Radiowej Trójki, a następnie udał się w kierunku Parku Miejskiego „Esplanada”. W przemarszu wzięło udział kilkanaście drużyn oraz mieszkańcy i turyści. Paradę poprowadził burmistrz Arkadiusz Wichniak, który tego dnia wystąpił w tradycyjnym stroju walońskim. Przedszkolaki przebrały się za „Słoneczka”, a uczniowie jednej z miejscowych podstawówek wcielili się w role „Rock and Roll-owych Jedyneczek”. Silną reprezentację, ubraną w jednakowe koszulki, miał także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Pierwsza „Parada Rodzinna” odbyła się trzy lata temu, jej pomysłodawcą jest burmistrz Szklarskiej Poręby. – Nikt wówczas nie wierzył, że ten pomysł „wypali”, nawet osoby z mojego najbliższego otoczenia – wspominał Arkadiusz Wichniak. Parada zyskała jednak wielu sympatyków i frekwencja jej uczestników była spora. Przez kolejne dwa lata w realizacji imprezy skutecznie przeszkadzała brzydka pogoda. Tegoroczna edycja również stała pod znakiem zapytania, ponieważ przez cały tydzień padał deszcz. Sobotni poranek przywitał uczestników pochmurnym niebem, ale w miarę upływu czasu słońce świeciło coraz mocniej.
Główną ideą tego wydarzenia jest integracja i prezentacja lokalnej społeczności Szklarskiej Poręby. We wczorajszej paradzie wzięli także udział goście z zagranicy. W jednolitych przebraniach i z własnym transparentem na zbiórce stawili się reprezentanci z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Bad Harzburg. Niemiecka delegacja liczyła 60 osób. Nie zabrakło także przedstawicieli naszych czeskich sąsiadów. – Jestem bardzo miło zaskoczony tutejszą atmosferą. Szczególnie poruszyło mnie piątkowe przywitanie naszej delegacji – powiedział wiceburmistrz Bad Harzburg, Michael Riesen, któremu bardzo podobała się także parada.
W tym roku obchodzone jest 15-lecie partnerstwa miast Bad Harzburg i Szklarskiej Poręby, stąd wizyta niemieckiej delegacji w Polsce. Dokładnie 16 września 1995 r. w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów została podpisana umowa o wzajemnej współpracy. Rok później, taki sam dokument podpisano w Niemczech. Podczas festynu w Parku Miejskim „Esplanada” burmistrzowie obu partnerskich miast, wspólnymi siłami zasadzili drzewo. Jest ono symbolem przyjaźni i wzajemnego zaangażowania, o czym będzie przypominać pamiątkowa tablica umieszczona na pobliskim kamieniu. Natomiast dzisiaj o godz. 10.30, również przy muzeum Hauptmannów odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowego obelisku.
Rodzinny festyn w „Esplanadzie” sprzyjał wzajemnym rozmowom i dzieleniu się wrażeniami. Burmistrz Szklarskiej Poręby życzył sobie i mieszkańcom, aby tego typu spotkania stały się tradycją w mieście. – W takim miejscu, jak ten park, możemy się integrować, przebywać ze sobą i cieszyć, że mieszkamy w tak pięknej okolicy – przekonywał wszystkich zebranych A. Wichniak. Impreza obfitowała w wiele dodatkowych atrakcji. Oprócz występów poszczególnych drużyn na scenie amfiteatru, można było wziąć udział w warsztatach malarskich, lepienia z gliny albo w zabawie poszukiwania Złotego AuRuna, zorganizowanej przez Bractwo Walońskie.
Przedstawiciele władzy z Bad Harzburg wspominali pierwsze lata współpracy ze Szklarską Porębą. Na początku miała ona bardzo luźny charakter, z czasem doszło do wspólnych inicjatyw sportowych oraz wzajemnej wymiany uczniów ze szkół. Od dwóch lat takie międzynarodowe spotkania organizowane są coraz częściej, wręcz regularnie. Wielokrotnym gościem w mieście pod Szrenicą jest przewodniczący rady miejskiej w Bad Harzburg, Wofgang Kullig. Natomiast inicjatorem powstania kamienia pamiątkowego, który jutro zostanie uroczyście odsłonięty, jest Wolfgang Thust. Niemieccy przedstawiciele są zdumieni ogromnym rozwojem inwestycyjnym w Szklarskiej Porębie.
- Jesteśmy zdziwieni i zainteresowani jak miasto pod Szrenicą pozyskało pieniądze na te wszystkie przedsięwzięcia. Chcielibyśmy zorganizować spotkanie ze stroną polską i wymienić wzajemne doświadczenia w tym zakresie - powiedział M. Riesen. Przewodniczący Kullig wspomniał o potrzebie dalszej, polsko-niemieckiej integracji. W innych partnerskich miastach, na przykład w Wielkiej Brytanii, członkowie zagranicznych delegacji nie mieszkają w hotelach, tylko z tamtejszymi rodzinami. - W ten sposób można się zaprzyjaźnić - zachęcał Kullig do przejęcia tego zwyczaju również w Szklarskiej Porębie. W przyszłym roku 15-lecie wzajemnej współpracy będzie obchodzone w Bad Harzburg. Na uroczystości i niemiecką paradę, polska strona została już zaproszona.
.