Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3642
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Papierowe apartamentowce i hotel

Piątek, 1 sierpnia 2008, 7:22
Aktualizacja: 22:58
Autor: KTL
JELENIA GÓRA: Papierowe apartamentowce i hotel
Fot. TEJO
Zamknięty osiem lat temu szpital przy ul. Jagiellońskiej w Cieplicach wciąż świeci pustkami. Wszystko wskazuje na to, że budynek nie zostanie wyburzony, jak sądzą niektórzy, ale powstanie w nim centrum rehabilitacyjne.

Znak drogowy na ulicy Jagiellońskiej, zabraniający używania klaksonu, już dawno stracił sens istnienia. Od ośmiu lat szpital w uzdrowiskowej części miasta stoi pusty, a potrzebujący z najdalszych rewirów Jeleniej Góry odwożeni są przez karetki na Zabobrze. Wprawdzie w jego okolicach nie zawyją już syreny i nie zaświecą niebieskie koguty, ale zabytkowy budynek zostanie wykorzystany w inny sposób na korzyść mieszkańców Cieplic.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta w Jeleniej Górze, na terenie dawnej placówki opieki zdrowotnej powstaną apartamentowce podobne do tych już stojących przy uzdrowisku. Znajdzie się tam również część rehabilitacyjno-hotelowa. W planach jest dalszy rozwój bazy noclegowej.

Na terenie dawnego szpitala kuracjusze z kraju i zagranicy będą mogli się poddać zabiegom uzdrowiskowym. Nie ma jednak obaw, kompleks rehabilitacyjny przy ulicy Jagiellońskiej nie będzie konkurencją dla uzdrowiska.
– To uzupełnienie do bazy, którą już mamy w Cieplicach – zapewnił nas zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak.

Między ciepliczanami można usłyszeć plotkę, według której cały obiekt ma zostać wyburzony ze względu na bakterie gronkowca.
– Główny budynek to zabytek – uspokaja Jerzy Łużniak. W związku z tym nie można go zburzyć bez konsultacji z konserwatorem zabytków, mimo że w praktyce wszystko zależy od wizji właściciela gruntu. Nieoficjalnie wiadomo, że to przedsiębiorca ze Środy Śląskiej. Póki co przy obiekcie jeszcze nie rozpoczęto żadnych prac.

Chcieliśmy dotrzeć do człowieka, który kupił stary szpital. Zadania nie ułatwili nam urzędnicy. Najpierw zostaliśmy skierowani do wydziału gospodarki nieruchomościami przy urzędzie miasta. Przez telefon usłyszeliśmy jednak, że niestety informacja dotycząca inwestora nie może być udzielona dziennikarzom. Wtedy zostaliśmy skierowani do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej. Pani przy aparacie uznała, że nie może nam pomóc ze względu na ochronę danych osobowych.

Szpital świętej Jadwigi powstał pod koniec XIX wieku jako wojskowy lazaret, a po I Wojnie Światowej przez jakiś czas był sanatorium dla inwalidów wojennych. W latach 30. XX wieku utworzono tu szpital miejski. Po 1945 roku nie zmienił przeznaczenia. Ostatnio działał jako Wojewódzki Szpital Zespolony. Został przeniesiony w 2000 roku do nowo wybudowanej placówki w Jeleniej Górze.

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group