Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4580
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Papierowe apartamentowce i hotel

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 sierpnia 2008, 7:22
Aktualizacja: 22:58
Autor: KTL
Fot. TEJO
Zamknięty osiem lat temu szpital przy ul. Jagiellońskiej w Cieplicach wciąż świeci pustkami. Wszystko wskazuje na to, że budynek nie zostanie wyburzony, jak sądzą niektórzy, ale powstanie w nim centrum rehabilitacyjne.

Znak drogowy na ulicy Jagiellońskiej, zabraniający używania klaksonu, już dawno stracił sens istnienia. Od ośmiu lat szpital w uzdrowiskowej części miasta stoi pusty, a potrzebujący z najdalszych rewirów Jeleniej Góry odwożeni są przez karetki na Zabobrze. Wprawdzie w jego okolicach nie zawyją już syreny i nie zaświecą niebieskie koguty, ale zabytkowy budynek zostanie wykorzystany w inny sposób na korzyść mieszkańców Cieplic.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta w Jeleniej Górze, na terenie dawnej placówki opieki zdrowotnej powstaną apartamentowce podobne do tych już stojących przy uzdrowisku. Znajdzie się tam również część rehabilitacyjno-hotelowa. W planach jest dalszy rozwój bazy noclegowej.

Na terenie dawnego szpitala kuracjusze z kraju i zagranicy będą mogli się poddać zabiegom uzdrowiskowym. Nie ma jednak obaw, kompleks rehabilitacyjny przy ulicy Jagiellońskiej nie będzie konkurencją dla uzdrowiska.
– To uzupełnienie do bazy, którą już mamy w Cieplicach – zapewnił nas zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak.

Między ciepliczanami można usłyszeć plotkę, według której cały obiekt ma zostać wyburzony ze względu na bakterie gronkowca.
– Główny budynek to zabytek – uspokaja Jerzy Łużniak. W związku z tym nie można go zburzyć bez konsultacji z konserwatorem zabytków, mimo że w praktyce wszystko zależy od wizji właściciela gruntu. Nieoficjalnie wiadomo, że to przedsiębiorca ze Środy Śląskiej. Póki co przy obiekcie jeszcze nie rozpoczęto żadnych prac.

Chcieliśmy dotrzeć do człowieka, który kupił stary szpital. Zadania nie ułatwili nam urzędnicy. Najpierw zostaliśmy skierowani do wydziału gospodarki nieruchomościami przy urzędzie miasta. Przez telefon usłyszeliśmy jednak, że niestety informacja dotycząca inwestora nie może być udzielona dziennikarzom. Wtedy zostaliśmy skierowani do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej. Pani przy aparacie uznała, że nie może nam pomóc ze względu na ochronę danych osobowych.

Szpital świętej Jadwigi powstał pod koniec XIX wieku jako wojskowy lazaret, a po I Wojnie Światowej przez jakiś czas był sanatorium dla inwalidów wojennych. W latach 30. XX wieku utworzono tu szpital miejski. Po 1945 roku nie zmienił przeznaczenia. Ostatnio działał jako Wojewódzki Szpital Zespolony. Został przeniesiony w 2000 roku do nowo wybudowanej placówki w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~misio 1-08-2008 8:01
I bardzo dobrze że urzędnicy nie podali danych inwestora. Na jego miejscu też bym nie chciał żeby do mnie wydzwaniali dziennikarze!
~Aaa 1-08-2008 8:19
Cytat z jednej ze stron internetowych ( autor - kryje sie pod loginem Darek) :"Po siedmiu latach i trzech przetargach w końcu udało się znaleźć nabywcę na zdewastowane budynki dawnego szpitala w Cieplicach. Do licytacji stanęło tylko dwóch zainteresowanych. Zwycięzca ma zapłacić za obiekty i grunty 3 mln 14 tys. zł Nabywcą jest Waldemar Kostrzycki – właściciel firmy Mirwal z Komornik koło Środy Śląskiej. Zajmuje się ona importem używanych dostawczych i ciężarowych mercedesów. – Na razie nie mam żadnych planów związanych z tym obiektem – mówi biznesmen. W ciągu najbliższych tygodni stworzę ze współpracownikami jakąś wizję – dodaje" Pozdrawiam dziennikarzy śledczych Jelonki :)
~ 1-08-2008 11:36
jak to ma byc centrum jakies tam dla kuracjuszy to chyba korzysci duzej z tego mieszkancy nie odniosa...
jelonek_bambi 1-08-2008 11:57
Ale porażka... Dziennikarze Jelonki dali się tak wykiwać... Każdy (wskazując w tym swój interes) ma prawo uzyskać informacje w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami o właścicielu określonej nieruchomości... Jeśli nie udzielają takich informacji dla dziennikarzy, to dla zwykłego obywatela muszą. Wystarczy, że we wniosku (na odpowiednim druku, dostępnym w Wydziale), wskazany zostanie właściwy interes prawny (choć i tu pewnie co poniektórzy mieli by problem)... "...bo prawo jest jak płot. Tygrys przeskoczy, wąż prześlizgnie się, a bydło tylko stoi i patrzy" ;o)
~Brawo Aaa! 1-08-2008 12:08
to skandal! Mienie publiczne to nie jakies przedsiebiorstwo prywatne, ktore obowiazuje tajemnica handlowa, ale nie dziwie sie, ze urzednicy bali sie ujawnic nazwisko inwestora... ktory zajmuje sie szrotem i nie wie po co mu ten "poligon"... Czy w przetaqrgu nie bylo specyfikacji dopuszczalnych funkcji dla tego lazaretu?
~AAAA 1-08-2008 12:15
~Ted 1-08-2008 12:58
Dziwię się ironii wypływającej z wypowiedzi " Aaa " i urzędnikom.Dlaczego w państwie demokratycznym zabrania się udzielania informacji dziennikarzom.Czy żyjemy w dyktaturze ,która jak będzie chciała to społeczeństwo poinformuję !!! Jeśli jest ogłaszany przetarg i nic się nie ma do ukrycia i wszystko jest zgodne z prawem to po co są te tajemnice ? Jeśli sprawa jest czysta to oficjalnie pan Prezydent powinien mieszkańców poinformować co planuję w związku z tym obiektem. I nie potrzebne by było śledztwo .Gdzie jest Stowarzyszenie Mieszkańców Cieplic ...
piipi 1-08-2008 14:19
...Czy przed wejsciem jest jeszcze figurka sw.Jadwigi ?.~Pytam,bo dawno nie bylam w Cieplicach.
~ksiutka 1-08-2008 14:59
Trochę szkoda szpitala, parę ładnych lat się tam pracowało, dzieci rodziło, korzystało z pomocy. Ale cóż! Inwestor wie co chce robić.
~MK 1-08-2008 15:17
Miasto powoli sprzedaje całe miasto w zamian nie budując nic. Inwestorzy kupują ruiny, remontują i sprzedają jako mieszkania. To się może opłacać. Miasto nie ma wizji w jaki sposób wyprzedawać nieruchomości. Sprzedaje wszystko po kolei na licytacjach temu kto da więcej. Szpital był ciekawym obiektem i można było pokusić się o znalezienie inwestora z kapitałem i doświadczeniem i stworzyć choćby porządny hotel.
~wykiwany 1-08-2008 15:21
panie Łużniak - "baju, baju, będziem w raju". Znowu to samo,co zawsze...
~hirsch 1-08-2008 16:14
ciekawe, co bedzie na miejscu prosektorium...
~zaldiar 1-08-2008 16:53
Jak byłem mały to się bałem tego budynku, teraz pusty pewnie jest jeszcze straszniejszy : )
kazimierzp 1-08-2008 20:15
Miasto nigdy nie było właścicielem dawnego szpitala w Cieplicach! Właścicielem w momencie sprzedaży był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnosląskiego. Do MK! Miasto chciało przejąć ten obiekt od Marszałka i własnie szukac inwestora na cos więcej niż opisuje artykuł, ale Zarząd Województwa nie wyraził na zgody na przejęcie przez miasto! Do wszystkich którym nie podobają się jakieś inwestycje, w jakimś miejscu! Uczestniczcie w spotkaniach, dyskusjach na temat planów zagospodarowania przestrzennego! Wtedy można mieć wpływ na to co w miescie ma się budować! Kiedy już plan jest uchwalony, a inwestor chce cos budować zgodnie z tym planem to nikt nie może mu w tym przeszkodzić!!! Plany dla Cieplic są jeszcze w fazie tworzenia, jeszcze można wpływac na to co ma się w tej częśći Jeleniej Góry budować!!!
~auu 1-08-2008 22:42
~kl 1-08-2008 22:43
jelonek_bambi coś słysza,ł ale nie wie w którym kościele dzwonią i położył temat, ha,ha,ha !!
~miejscowy 3-08-2008 19:37
do piipi - wczoraj stała. Pozdrawiam.
~miejscowy 3-08-2008 20:59
do piipi - wczoraj stała. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group