Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13895
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Panoplia jutro w BWA. Warto to zobaczyć!

Czwartek, 18 października 2018, 6:17
Aktualizacja: Piątek, 19 października 2018, 6:25
Autor: BWA
Jelenia Góra: Panoplia jutro w BWA. Warto to zobaczyć!
Fot. Użyczone/Archiwum BWA
Wernisaż wystawy Hana Bakkera odbędzie się 19 października (piątek) o godz. 18.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych, przy ul. Długiej 1. Ekspozycja potrwa do 10 listopada.
- Na wystawie zaprezentujemy kolaże, instalacje, fotografie, malarstwo oraz „osobliwości”. Inspirację dla Hana Bakkera stanowi współczesna kultura wizualna, wydmy w Holandii i śląskie krajobrazy, twórczość Maxa Ernsta i Gunthera von Hagensa. Bakker fotografuje, gromadzi obrazy i przedmioty, następnie poddaje je procesowi dekonstrukcji i ponownej konstrukcji. Dąży do rozwikłania problemu przestrzeni pomiędzy fotografią a ręcznie wykonanym obrazem i formy pomiędzy obrazem znalezionym a powstałą przy jego użyciu instalacją. Jest bacznym i krytycznym obserwatorem życia i sztuki. Eksperymentuje używając różnych materiałów i metod działania. Rafał Boettner-Łubowski pisze: „Han Bakker (…) wykorzystuje w swojej twórczości rozmaite elementy przedmiotowe: naturalne kawałki drewna, kości i szczątki zwierząt, martwe owady, ale również przedmioty, które kupić można, zarówno na »pchlich targach« ze starociami, jak i we współczesnych sklepach (…). Pozyskane »tworzywa« łączy zazwyczaj w niepokojące »nowe całości«, tworząc tym samym obiekty, będące zarówno reprezentacją sztuki typu assemblage, jak i współczesną kontynuacją szeroko pojmowanej, ubiegłowiecznej tradycji dadaistyczno-surrealistycznej. (…) Ogromnym atutem obiektów Hana Bakkera jest ich wieloznaczność oraz taki potencjał symboliczno-znaczeniowej wymowy, który nie narzuca odbiorcom »przymusu« interpretacji. (…) Stanowią one również przykład ciekawej, niejednoznacznej artystycznej relacji wobec kwestii antyestetyzmu. Są drapieżne, drastyczne, a nawet w pewnym stopniu »odstręczające«, a jednak są one również »wizualnie atrakcyjne«, fascynujące i »wabiące oko«…” - informują organizatorzy.

Han Bakker (ur. 1958) jest holenderskim naukowcem i artystą sztuk wizualnych zamieszkałym we Lwówku Śląskim. Uzyskał stopień doktora w zakresie twórczego myślenia na Uniwersytecie w Amsterdamie. Współpracował z Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Wystawa realizowana jest dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group