Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 3048
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pani Emeryka ma już 100 lat

Środa, 3 maja 2017, 9:39
Aktualizacja: Czwartek, 4 maja 2017, 7:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pani Emeryka ma już 100 lat
Fot. Przemek Kaczałko
Emeryka Szyszkowska urodziła się 1 maja 1917 roku – tym samym jest aktualnie jedną z pięciu osób zamieszkałych w Jeleniej Górze, które mają ukończone 100 lat. Jak opowiada, nie ma żadnej wielkiej recepty na długowieczność – pracowała jako urzędniczka na poczcie, spędzała dużo czasu na działce oraz uwielbiała rozwiązywać krzyżówki.

Pani Emeryka urodziła się na Kresach (w miejscowości Czernelica w ówczesnym województwie stanisławowskim). Na początku lat 40. XX wieku została wywieziona do Niemiec, do pracy – jak wspomina, nie chciała zostać sama - bez męża, którego Niemcy wywieźli do pracy. - W 1940 roku brałam ślub, a w 1941 zabrali męża do Niemiec – mówiła.

Do Jeleniej Góry trafiła w 1945 roku, a więc była jedną z pierwszych jeleniogórzanek na ziemiach odzyskanych. - Dużo pracowałam i po pracy chodziłam na działkę – opowiadała pani Emeryka, która jest jedyną osobą o tym imieniu w Jeleniej Górze. - Działkę zdałam dopiero kilka lat temu – podkreślała.

Z okazji urodzin jedną z najstarszych jeleniogórzanek odwiedził zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak oraz przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Były życzenia zdrowia, prezenty i upominki oraz wręczenie dodatkowego świadczenia z ZUS-u. - Pani Emeryka jest w świetnej kondycji. Cały czas żyje miastem, przedstawiła nam swój problem mieszkaniowy i dla mnie jest to rzecz niezrozumiała – będę rozmawiał w Urzędzie Miasta, żeby sprawę rozwiązać – deklaruje Jerzy Łużniak.

W tym roku, jeśli zdrowie pozwoli, jeszcze dwóch jeleniogórzan ukończy 100 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group