Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8830
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Palisz liście, zapłacisz karę

Poniedziałek, 23 listopada 2009, 10:39
Aktualizacja: Wtorek, 24 listopada 2009, 8:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Palisz liście, zapłacisz karę
Wypalanie liści w sobotę przy ul. Nowowiejskiej.
Fot. MT
W ostatnim czasie mieszkańcy nagminnie wypalają liście i odpadki roślinne z ogrodów, często powodując zagrożenie pożarem, a także zadymienie dróg. Tymczasem regulamin czystości miasta oraz ogólne przepisy całkowicie zakazują takiego postępowania.

Jak mówi Ewa Tomera Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa urzędu miasta w Jeleniej Górze, w mieście od dłuższego czasu obowiązuje regulamin utrzymania czystości i porządku, który m.in. całkowicie zakazuje palenia traw czy liści.

– Przepisy nakładają na właściciela terenu selekcjonowanie takich odpadów i ich składowanie w specjalnych pojemnikach dostarczanych przez firmy zajmujące się wywozem nieczystości – mówi szefowa wydziału środowiska. – Firmy te natomiast mają obowiązek obierania odpadów organicznych od mieszkańców i przewożenia ich do miejsc do tego przeznaczonych. Egzekwowaniem przestrzegania tych przepisów zajmuje się straż miejska.

Od października do dziś straż miejska tylko w tym temacie interweniowała 58 razy. W wielu przypadkach pouczała jeleniogórzan, a w sytuacjach, które groziły pożarem lub zagrażały kierującym nałożyła mandaty karne. Równie sporo zgłoszeń mieli w tym temacie jeleniogórscy strażacy, którzy wielokrotnie wyjeżdżali do zdarzeń, które początkowo wiązały się z niewinnym podpaleniem liści czy odpadów organicznych, a w rzeczywistości realnie zagrażały życiu i zdrowiu innych.

– W ostatnim czasie mamy sporo takich interwencji nie tylko na terenie miasta, ale i powiatu. Największym problemem jest ustalenie sprawcy. W wielu przypadkach ktoś podpala liście i ucieka. Tymczasem prawo zakazuje palenia liści czy traw w odstępie 10 metrów od budynków i 100 metrów od lasu. Zakaz palenia liści i traw obowiązuje również przy drogach, gdzie może dojść do zadymienia jezdni, ograniczenia widoczności kierującym i wypadków – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. W każdym przypadku łamania prawa sprawcy karani są mandatami do 500 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1004
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group