Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7062
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Pakiet OC + AC czy samo OC? Co opłaca się bardziej?

Czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:18
Aktualizacja: Piątek, 21 sierpnia 2020, 21:55
Autor: ts
Polska: Pakiet OC + AC czy samo OC? Co opłaca się bardziej?
Fot. ts
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Chcąc nie chcąc każdy właściciel samochodu musi je kupić. Co jednak w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC? Czy warto nabyć je w pakiecie z OC? A może lepiej zdecydować się tylko na podstawową polisę?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za szkody spowodowane przez niego podczas jazdy samochodem. Nie dość, że kary za jego brak są bardzo wysokie - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć opłatę karną nawet do 5200 zł dla właściciela auta osobowego - to jeszcze w razie wypadku pechowy kierowca zapłaci za szkody rzeczowe i osobowe z własnej kieszeni. A chyba każdy wie, że leczenie może być naprawdę drogie! Co jednak z dodatkowym ubezpieczeniem AC, czy warto je wykupywać?

Czy AC to dobry pomysł?
W przypadku dodatkowego ubezpieczenia samochodu nie ma sensu odkrywać Ameryki na nowo. Jeśli zależy Ci na pełniejszej ochronie, to zdecydowanie warto poświęcić dodatkowe środki finansowe na zakup AC. Co jednak daje Ci autocasco? Dzięki niemu otrzymasz ochronę w przypadku sprawstwa wypadku, kradzieży samochodu czy jego zniszczenia przez osoby trzecie. W polisie może znaleźć się także wsparcie w razie zniszczenia pojazdu przez siły przyrody (spadająca gałąź, grad czy powódź).

Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do OC, zakres ubezpieczenia AC może się różnić. Aby przekonać się, jakie warunki oferuje dany ubezpieczyciel, koniecznie trzeba zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Bez tej wiedzy, można się nomen omen nieźle przejechać i nie dostać odszkodowania za szkodę, gdyż była ona wyłączona z zakresu ubezpieczenia.

Ile kosztuje samo OC?
Z pomocą Mubi wyliczyliśmy, że średnia cena OC w lipcu 2020 roku znajdowanego w porównywarce przez kierowców wyniosła 826 zł. Kobiety płaciły średnio mniej za ubezpieczenie niż mężczyźni - odpowiednio 796 zł i 834 zł. Co ważne i warte podkreślenia, aż 19% kierowców znalazło na mubi.pl ubezpieczenie OC tańsze niż 500 zł! A ponad połowa, dokładnie 56%, trafiła na ofertę za mniej niż 700 zł!

Ceny ubezpieczeń OC zależą od wielu czynników. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, jego wiek, dotychczasową historię ubezpieczeniową i spowodowane w przeszłości szkody. Znaczenie mają także parametry związane z samym pojazdem - pojemność silnika, marka, rok produkcji. Wspomnimy tu tylko, że najbardziej udaną kalkulację na mubi.pl przeprowadził właściciel VW Golfa, który znalazł OC za 206 złotych!

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych zależą również od miejsca zamieszkania. Z miast wojewódzkich najmniej za OC musieliby w lipcu zapłacić mieszkańcy Rzeszowa (791 zł), Kielc (830 zł) i Opola (821 zł). Z kolei wrocławianie, gdańszczanie oraz szczecinianie nie mogą być zadowoleni - średnia cena OC w ich miastach wyniosła odpowiednio 1018 zł, 1012 zł i 962 zł.

Dlaczego warto kupić pakiet OC + AC?
Zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych wydaje się niektórym kierowcom zbędnym wydatkiem. Jednak istnieje wiele zalet takiego rozwiązania, dlatego warto się zdecydować na pakiet od razu przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Wielu ubezpieczycieli nie oferuje możliwości dokupienia dodatkowego autocasco w późniejszym terminie. Już samo to sprawia, że warto rozważyć zakup pakietu OC + AC. Oczywiście to nie jedyna korzyść z nabycia takiego zestawu. Podobnie jak w przypadku innych produktów, ubezpieczyciele oferują preferencyjne ceny dla kierowców, którzy zdecydują się na bogatszy zakup usług - wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Średnia cena pakietu OC + AC znajdowanego na Mubi w lipcu 2020 roku wyniosła 1453 zł. Rzecz jasna jest to kwota dużo wyższa od samego OC, ale warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze cena takiego pakietu zależy od wielu czynników i nie oznacza, że Ty nie trafisz na dużo tańszą - najlepiej samemu to sprawdzić. Przykład? Pewna 49-letnia warszawianka znalazła pakiet OC + AC za jedyne 537 złotych na swoje Deawoo Matiz.

Ktoś zaraz powie - “to tani samochód, więc i cena autocasco jest dużo niższa. U mnie wyszłoby drożej”. Zapewne masz rację, wysokość składki AC zależy między innymi od wartości pojazdu. Jaka będzie cena Twojego pakietu OC i AC trudno wywróżyć, o wiele lepiej szybko ją skalkulować i wtedy podjąć decyzję, czy taki zakup ma sens.

Jest jeszcze jeden argument. Trudno oczekiwać, aby dodatkowe ubezpieczenie autocasco kosztowało kilkadziesiąt złotych, jeśli obejmuje ono ochroną samochód warty dziesiątki czy setki tysięcy złotych. Pamiętaj, że w razie wyrządzenia przez kierowcę szkody lub kradzieży, to właśnie z tej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie.

Czy pakiet OC + AC się opłaca? To zależy od podejścia. Ile jesteś w stanie zapłacić za spokojny sen bez obaw o kradzież auta lub bezstresową wyprawę samochodem za granicę? Jeśli jest to dodatkowe około 600 złotych rocznie, to może warto? Czy to dużo? Każdy musi indywidualnie odpowiedzieć sobie na to pytanie. W końcu średnia cena OC na Mubi w lipcu to 826 zł, a pakietu OC + AC 1453 zł. Uważamy jednak, że opłaca się przemyśleć ten temat. Finalnie wybór należy do Ciebie!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group