Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8716
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Paganini na dobry początek

Niedziela, 11 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 9:38
Autor: marek
Jelenia Góra: Paganini na dobry początek
Fot. Marek
W piątkowy wieczór (9.IX.2005) sala Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze zapełniła się do ostatniego miejsca z okazji inauguracji 42 sezonu artystycznego. Okazuje się, że w
Jeleniej Górze i jej okolicach miłośników dobrej klasycznej muzyki jest tak wielu, że wystarczyło na dwa koncerty, które odbywały się w tym samym czasie. Bowiem o tej samej godzinie, czyli o 19 w kościele pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego rozpoczynał się inauguracyjny koncert festiwalu Vratislavia Cantans, pod nazwą Muzyka Śląskiego Baroku.

Muzycy filharmonii przygotowali prawdziwą muzyczną ucztę. W dobry nastrój wprowadziła uwertura Giacomo Rossiniego, Włoszka w Algierze. Gwoździem programu był występ polskiej skrzypaczki, Katarzyny Dudy w arcytrudnym 2 koncercie skrzypcowym Niccolo Paganiniego. Półgodzinny występ nie wystarczył publiczności i artystka bisowała kaprysem również Paganiniego.

Podczas przerwy dyrektor filharmonii, Zuzanna Dziedzic oficjalnie zainaugurowała sezon. Po niej krótko wystąpił marszałek Andrzej Pawluszek, który zastrzegając się, że nie startuje w wyborach poinformował, iż od tego roku budżet filharmonii będzie większy o kilkaset tysięcy złotych. Wystąpienie zakończył uwagą, że widzowie chętniej posłuchają muzyki niż gadania polityka. Następni mówcy, Jerzy Szmajdziński i Michał Turkiewicz w wyborach biorą udział, ale do kampanii wyborczej nie nawiązywali.

Jeśli muzycy filharmonii dolnośląskiej będą grać tak jak podczas inauguracji, zapowiada się najlepszy sezon w historii tej instytucji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group