• Środa, 16 października 2019
  • Godz. 5:41
  • Imieniny: Ambrożego, Gerarda, Gawła
  • Czytających: 1910
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Otwarte okna i zamknięte drzwi. Na fotografiach J. Peikert

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 18 października 2010, 18:22
Aktualizacja: Wtorek, 19 października 2010, 8:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– To taka biżuteria dla każdego domu – tak o „bohaterach” swoich zdjęć powiedziała dziś Janina Peikert, która w Galerii Promocje Osiedlowego Domu Kultury otworzyła swoją jedenastą indywidualną wystawę.

– Spojrzyj w okno, nie otwieraj drzwi – oto tytuł tej ciekawej ekspozycji, na którą złożyły się zdjęcia mocno zróżnicowanych kulturowo detali architektonicznych z wielu zakątków świata. – Okno jest symbolem otwartości, miejscem, w które należy patrzeć i podziwiać świat, z kolei drzwi to symbol zamknięcia i naszego bezpieczeństwa – powiedziała Janina Peikert.

– To już jedenasta - w ciągu zaledwie trzech lat - indywidualna wystawa tej twórczyni – podkreśliła Stanisława Ciechanowska przedstawiając autorkę wystawy. Dodała, że Janina Peikert jest z wykształcenia fizykiem, ale o niezwykłej wrażliwości poetyckiej, skąd tytuły jej ekspozycji.

Autorka oprowadziła gości wernisażu po swojej wystawie omawiając niektóre ujęcia. Fotografie powstawały podczas licznych wycieczek Janiny Peikert w różne strony świata. Inspiracją do skoncentrowania się na okienno-drzwiowej tematyce były drzwi na jednej z amerykańskich misji. Na wystawie są też fotografie drzwi i okien z Meksyku oraz z Afryki – z oryginalnym zabezpieczeniem przeciwko… słoniom. Autorka uwieczniła też architektoniczne fragmenty z Frydlandu (Czechy) oraz Goerlitz (Niemcy). Jest też wybór zdjęć z regionu jeleniogórskiego.

Samej Jeleniej Góry zabrakło, bo – jak wyjaśniła autorka – w naszym mieście jest tak zabiegana, że nie ma czasu na fotografowanie. Może się mu poświęcić dopiero podczas wycieczek. Nieoczekiwanym gościem wernisażu był prezydent miasta Marek Obrębalski, który nieco się spóźnił. – Zmieściłem się jednak w kwadransie akademickim – zażartował. Ekspozycję oglądało sporo widzów, w tym słuchaczy Karkonoskiego Uniwersytetu III Wieku, którego Janina Peikert jest primatorką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 18-10-2010 21:31
~BRAVO ! ..dla kobiety,która potrafi z nami "rozmawiac" .. za pomocą fotografii ! ..z pozdrowieniami *piipi
~ 18-10-2010 23:35
Ciekawe fotografie jak ikony.
~była studentka 19-10-2010 6:57
Brawa dla Pani Janiny za pasję i zapał do życia. Pamiętam, jak bałyśmy się jej na podyplomówce - uczyła nas fizyki :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group