Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4494
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Otwarta Papiernia – „W Kolorze” – 23 kwietnia

Piątek, 22 kwietnia 2022, 12:55
Autor: Otwarta Papiernia
Jelenia Góra: Otwarta Papiernia – „W Kolorze” – 23 kwietnia
Fot. Użyczone/Otwarta Papiernia
Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze zaprasza na finisaż wystawy „W KOLORZE” twórczości Karola Kosmowskiego już w najbliższą sobotę od godziny 17.00 do 21.00. Kurator wystawy: Maciej Pierzchała.

Twórczość Karola Kosmowskiego łączy inspirację lokalną przestrzenią i środowiskiem, z badaniem zmienności dzieła w czasie i otoczeniu. Znajdziemy w niej kilka przeplatających się i powracających wątków, takich jak geometryzacja, poddanie tego co widzialne i plastyczne rygorowi, oraz gra z przypadkiem i jego rolą.

Z szerokiej działalności artysty, która obejmuje działania w przestrzeni publicznej, streetartowe interwencje, ale również malarstwo i rzeźbę, ekspozycja w Otwartej Papierni zaprezentuje kilka wybranych serii prac. Wystawa obejmuje cykl obrazów, instalację site-specific, wykonaną specjalnie w przez artystę w dawnych Karkonoskich Zakładach Papierniczych przy Kilińskiego 11 w Jeleniej Górze. Wystawę „W Kolorze” dopełniają obiekty przestrzenne.

Geometryczne pejzaże Karola Kosmowskiego tylko pozornie są efektem wyłącznie pełnej, matematycznej kontroli nad dziełem. Artysta włącza w swoją twórczość element przypadku. Geometrycznie opracowaną siatkę wypełnia kolorami, których wybór tylko częściowo pozostaje pod jego kontrolą. Niektóre partie obrazu wypełniane są barwami na zasadzie losowej – rzutu kostką lub monetą. Jednak niecałe obrazy wykonane są techniką losową. Z siatki mozaikowych pól wyłaniają się konkretne kształty, postacie, widoki. Okazuje się, że tam, gdzie w obrazie są elementy przedstawiające, obiekty, artysta dobiera kolory sam. Jednak, gdy tylko jego decyzja nie jest konieczna, pozostawia ja przypadkowi, rezygnując z kontroli i wycofując się z procesu decyzyjnego.

Kwestia znaczenia przypadku jest szczególnie widoczna w pracy, którą sam artysta definiuje jako przedstawiającą polską flagę. Płaszczyzna, znowu podzielona geometrycznie na równe części, zapełniana była bielą i czerwienią w zależności od wyniku rzutu monetą. W efekcie powstała przypadkowa mozaika bieli i czerwieni, wymieszanych ze sobą, których powierzchnia, statystycznie, zbliża się do tej występującej we fladze narodowej – po połowie bieli i czerwieni. Innym wątkiem jest zależność dzieła od otoczenia. W części prac artysta wykorzystuje farby fluorescencyjne. W ciągu dnia ich barwy można uznać za standardowe, jednak, gdy światło zaczyna gasnąć, wybijają się w naturalnym oświetleniu, które zależy od ruchu słońca, pory dnia, stopień oświetlenia - wciąż się zmienia, a wraz z nich widoczność, lub jej brak. Relacje między znajdującymi się na obrazie kolorami wciąż ulegają zmianie.

Charakterystycznym motywem w twórczości Karola Kosmowskiego jest korono-ostrosłup. Powstały z uproszczonej, płaskiej sylwetki gór, przedłużonej w trzeci wymiar, znak stosuje w różnych okolicznościach. Pojawia się i na obrazach, i w przestrzeni publicznej.
Na wystawie w Otwartej Papierni figury pojawią się w formie instalacji site-specific, która obejmie całą powierzchnię galerii. Wyznaczone na jej podłodze obrazy w pełni widoczne będą jedynie z odpowiedniej wysokości.

Rzeźba „Modliszka” jest kolejnym efektem streetartowych poszukiwań artysty. Zwykle wykonując interwencje na obiektach, budynkach, czy w miejscach opuszczonych – rodzaj miejskiej biżuterii, która dodaje niezwykły element w przestrzeni publicznej – Karol Kosmowski tym razem zdecydował się zabrać jeden z porzuconych kawałków betonu. Wychodząc od tej formy i pokrywając ten skazany na bezużyteczność i utylizację przedmiot, uzupełnił go mozaiką, jednocześnie ratując przed losem odpadu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
441
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group