Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6186
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Otwarcie wystawy fotograficznej „Rok cietrzewia”

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Wtorek, 27 grudnia 2011, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: Accipiter
Fot. Organizator
„Rok cietrzewia” to tytuł wystawy fotografii, której oficjalne otwarcie nastąpi w najbliższy czwartek (29 grudnia) o godzinie 17. w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie. Wystawę będzie można zwiedzać do końca lutego 2012 roku.

Na ekspozycję składa się 30 zdjęć. Autorzy - Libor Dostál, Artur Homan i Grzegorz Leśniewski - poprzez zdjęcia chcieli pokazać cechy charakterystyczne dla cietrzewia na tle elementów flory górskiej i nizinnej w różnych porach roku.

Otwarciu wystawy towarzyszyła będzie diaporama „Pojedynek” autorstwa Grzegorza Leśniewskiego oraz - dzięki uprzejmości Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - prezentacja filmu „Sen o czarnym kogucie” na podstawie scenariusza i w reżyserii Jarosława Chyry.

Libor Dostál miał 12 lat, kiedy po raz pierwszy sięgnął po aparat fotograficzny Flexaret. W czasie studiów na wydziale leśnictwa Akademii Rolniczej w Brnie, którą ukończył w 1985 roku, zaczął intensywnie fotografować ptaki i inne dzikie zwierzęta. Obecnie rejestruje zdjęcia głównie aparatem stricte reporterskim Canon EOS 350 D z obiektywem Canon 70-300 IS. Najbardziej ulubionym jego tematem zdjęć pozostaje różnorodność krajobrazów przyrodniczych. Oprócz fotografowania regularnie publikuje artykuły o ochronie przyrody i polowaniach. Obecnie pracuje jako inspektor genetyki, sadzenia i ochrony lasu w Dyrekcji Regionalnej Lasów Republiki Czeskiej w Libercu.

Artur Homan studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Fotografią zajmuje się zawodowo od roku 1993. Oprócz tematów przyrodniczych, fotografuje ludzi (fotoreportaż, tradycyjne zawody, rolnictwo, rybactwo, kultura) i zabytki. Realizacją także filmy przyrodnicze. Jest autorem wielu prelekcji i diaporam o tematyce przyrodniczej. Prowadzi wykłady z fotografii cyfrowej. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Grzegorz Leśniewski fotografuje przyrodę Polski. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aktualnie pracuje dla dużej firmy farmaceutycznej. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się w roku 1994, gdy uwagę jego aparatu przykuły ptaki, a dopiero później inne zwierzęta, rośliny i krajobraz. Swoje zdjęcia publikuje w czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych, kalendarzach, książkach oraz wydawnictwach popularno-naukowych. Jest również autorem cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, która opowiada o przyrodzie Polski.
Wystawa „Rok cietrzewia” realizowana jest w ramach projektu „Jedne góry, jedne lasy”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 27-12-2011 12:46
Ten mityczny cietrzew niedługo zastąpi Liczyrzepę jako symbol Karkonoszy.
~quartz 27-12-2011 14:59
Oby były lepsze niż te co teraz widać.....
~rol 27-12-2011 17:22
ciekawe gdzie te cietrzewie fotografowali,cietrzewia nie ma ani w Karkonoszach ani w Izerach,/może po czeskiej stronie/jest to mityczny ptak ekologów
Piipi Jelonkowa 27-12-2011 22:12
..do - [~Autora postu z godz.17:22 ] ..są ! .. ale to daleki spacer,bo na trasie do "Chatki Górzystów" .. można spotkac ślady tych ptaków !
~Turysta 27-12-2011 23:01
A może z tymi cietrzewiami to tak jak z głuszcami. Na Przedgórzu Izerskim,powyżej miejscowości Kotlina wystawiono znaki ostrzegawcze o stanowiskach lęgowych głuszców. Od kilku lat chodząc tamtymi dróżkami nie udało mi się zobaczyć choć jednego głuszca.
~@Turysta 28-12-2011 2:55
Ten znak po po prostu oznacza, że szlak jest dostępny tylko dla pracowników KPN, ich rodzin i znajomych, a nie zwykłego plebsu. To taka nowa forma elitarności realizowana pod płaszczykiem ekologii.
~rol 28-12-2011 9:29
w rejonie Chatki Górzystów,ślady cietrzewia widują tylko ekolodzy i pracownicy KPN,w dobrze rozumianym własnym interesie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group