Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6313
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Otrzyjcie już łzy płaczącym! – VIDEO

Sobota, 17 kwietnia 2010, 10:54
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 7:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Otrzyjcie już łzy płaczącym! – VIDEO
Fot. TEJO
Wycie syren alarmowych i dźwięk dzwonów przypomniał dziś o godz. 8. 56, że tydzień temu dokładnie o tej porze pod Smoleńskiem rozbił się samolot z delegacją Prezydenta RP na obchody 70–lecia Zbrodni Katyńskiej. W godzinie, kiedy pasażerowie tupolewa przeszli przez próg śmierci, w kościele św. Erazma i Pankracego rozpoczęła się Msza Święta żałobna w intencji Ofiar tragedii.

Nabożeństwo rozpoczęli aktorzy Teatru im. Norwida – Iwona Lach oraz Magdalena i Andrzej Kępińscy – którzy przeczytali nazwiska poległych w katastrofie. Ten element ilustrowany był zdjęciami tych, których wśród żywych już nie zobaczymy. Aktorzy uzupełnili tę tragiczną listę krótkim wspomnieniem o każdej z ofiar.

Słuchali ich wierni, którzy bardzo licznie wypełnili jeleniogórską farę. Były władze miasta reprezentowane przez prezydenta Marka Obrębalskiego, wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak, przewodniczący Rady Miejskiej Hubert Papaj, szef „Solidarności” Franciszek Kopeć. Dotarły niektóre szkolne poczty sztandarowe.

W homilii proboszcz parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego Bogdan Żygadło skupił się na analizie słów Chrystusa: - Nie płaczcie nade Mną, płaczcie raczej nad sobą i swoimi dziećmi”. – Dość płaczu i łez! – apelował kapłan zwracając się do wiernych, aby te narodowe rekolekcje, jak określił żałobę Polaków,
zainspirowały ich do przemiany samych siebie. Do nawrócenia.

Ksiądz Bogdan Żygadło przytoczył postać śp. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta II RP, Honorowego Obywatela Jeleniej Góry, który był wśród pasażerów tupolewa. – Tu klęczał na stopniach tego ołtarza. Mówił mi, że Jego siła jest w Chrystusie – powiedział duchowny.

Wezwał też do modlitwy nie tylko za dusze świętej pamięci Zmarłych tragicznie w katastrofie lotniczej, ale przede wszystkim do wspierania Ich rodzin, które straciły ojców, matki, synów i córki. Zwrócił się też do Miłosierdzia Bożego o łaskę dla tych, którzy przekroczyli próg śmierci, aby mogli cieszyć się wieczną radością w Panu.

Procesję z darami uformowali radni różnych ugrupowań, a modlitwę wiernych czytali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Zarządu Regionu Franciszkiem Kopciem na czele. Eucharystię sprawowali wszyscy duchowni dekanatu północnego a także księża z Cieplic.

To nie jedyny żałobny akcent solidarności z rodzinami Ofiar i oddania hołdu Zmarłym pod Smoleńskiem. W południe rozlegną się syreny, a jednostki mundurowe: policjanci i strażacy przy włączonych sygnałach przez minutę w stoją w postawie zasadniczej upamiętnią tragedię z 10 kwietnia 2010 roku.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
63
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group