Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 2717
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oszustwo sądowe przy użyciu weksli

Środa, 19 października 2016, 15:35
Aktualizacja: 15:41
Autor: V–N
Jelenia Góra: Oszustwo sądowe przy użyciu weksli
Fot. Archiwum
Wczoraj (18.10) Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał byłego prezesa Bankowego Towarzystwa Finansowego Tadeusza A. i byłego radcę prawnego Roberta B. za sprawców fałszerstwa.

- Od 10 marca 2010 roku do 27 marca 2014 roku w Jeleniej Górze obaj, działając wspólnie i w porozumieniu, po uprzednim wprowadzeniu Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze i Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w błąd co do istnienia i wymagalności należności wekslowych doprowadzili te sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 101. 000 złotych na rzecz dwunastu osób oraz usiłowali doprowadzić oba sądy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 256 000 złotych na szkodę 20 osób – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek.

- Oskarżeni 11 marca 2010 roku stworzyli fikcyjną umowę o nazwie ,,porozumienie w przedmiocie rozliczenia umów zawartych w latach 2003 – 2006” pomiędzy Bankowym Towarzystwem Finansowym a Robertem B., na podstawie której Robert B. przejął od Tadeusza A. 30 weksli, opatrzonych podpisami wystawców i wypełnionych niezgodnie z ich wolą, niezgodnie z porozumieniem wekslowym i wbrew warunkom umów, łączących pokrzywdzonych ze spółką BTF, po czym na ich podstawie wystąpił do sądu z pozwami o zapłatę, uzyskując nakazy zapłaty kwot głównych wraz z odsetkami, zaś po wniesieniu od nakazów zapłaty zarzutów Tadeusz A. zataił istnienie wymagalności należności wekslowych oraz zobowiązania będącego podstawą indosu weksli in blanco na rzecz Roberta B. – dodaje Violetta Niziołek.

Sąd wymierzył Tadeuszowi A. karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 50 złotych każda, natomiast Robertowi B. karę dwóch lat pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 400 stawek dziennych po 50 zł każda. Wykonanie wymierzonych obu oskarżonym kar pozbawienia wolności sąd warunkowo zawiesił na pięć lat.

Nadto Tadeusz A. ma zakaz zajmowania się pośrednictwem w zaciąganiu zobowiązań finansowych oraz dysponowaniem i obrotem wierzytelności osób trzecich na pięć lat, a Robert B. - zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego i adwokata oraz zakaz zajmowania się pośrednictwem w zaciąganiu zobowiązań finansowych, dysponowaniem i obrotem wierzytelności osób trzecich na osiem lat.

Wyrok nie jest prawomocny.

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze 26 listopada 2014 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group