Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 5732
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oświadczenie prezydenta Jerzego Łużniaka

Poniedziałek, 14 stycznia 2019, 17:22
Aktualizacja: Wtorek, 15 stycznia 2019, 16:34
Autor: UM Jelenia Góra (komunikat)
Śmierć Prezydenta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza jest wstrząsającym dowodem na zdziczenie relacji społecznych. Zbrodnię, dokonaną w świetle jupiterów, w obiektywach kamer trudno nazwać.

Fakt, że została popełniona w finale przedsięwzięcia, które od prawie 30 lat łączy Polaków i jest jednym z nielicznych, w których bierze udział tak wielu ludzi, różniących się od siebie i zapatrywaniami politycznymi, i poglądami, ale w tym jednym, jedynym dniu w roku łączących się we wspólnej pracy dla dobra anonimowych dzieci – dodatkowo poraża.

Paweł Adamowicz, podobnie jak miliony Polaków był orędownikiem wspólnoty, nie tylko samorządowej. Wielokrotnie wybierany na urząd Prezydenta Gdańska, zdecydowanie wygrał także ostatnie wybory, choć były one dla niego wyjątkowo trudne. Zaufali mu Gdańszczanie – nie partie, czy stowarzyszenia, ale ludzie, którym organizował ukochane przez siebie miasto przez kilkanaście lat.

Miał odwagę podejmować decyzje wyjątkowo niepopularne, bronić swoich rozstrzygnięć, ale przede wszystkim potrafił do nich przekonać mieszkańców.

Zginął w chwili wyjątkowo radosnej dla tysięcy Gdańszczan, ciesząc się wraz z nimi sukcesem Orkiestry.
To morderstwo jest wyjątkowo wyrazistym symbolem ciągu zdarzeń w Polsce współczesnej, w której rozzuchwala się prymitywizm do tego stopnia, że ma odwagę decydować o śmierci ludzi – bez najmniejszego powodu.

Pawłowi Adamowiczowi jesteśmy winni nie tylko pamięć, jako Człowiekowi, mającemu i realizującemu wizję rozwoju samorządności. Jego śmierć w tak dramatycznych okolicznościach nakłada na nas brzemię odpowiedzialności za możliwie największe wysiłki dla integracji społecznej. On, jako człowiek dialogu, chciałby zapewne, żeby właśnie w rozmowach na najtrudniejsze tematy wykuwała się zgoda. Jesteśmy spadkobiercami jego nienapisanego testamentu i musimy każdy zapis wykonać możliwie najlepiej.

Rodzinie i Bliskim Pawła Adamowicza, Jego Przyjaciołom i Mieszkańcom Gdańska, a także wszystkim, którym bliskie są idee samorządności, którym swoje zawodowe życie poświęcił Paweł Adamowicz składamy wyrazy współczucia i żalu.

Jerzy Łużniak, prezydent Miasta Jeleniej Góry

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
40
77%
Smuci
5
10%
Złości
6
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group