Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 7283
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ostrożnie na drodze – pamiętajmy o odblaskach

Czwartek, 9 stycznia 2020, 14:12
Aktualizacja: Piątek, 10 stycznia 2020, 9:35
Autor: 112 (komunikat)
Region: Ostrożnie na drodze – pamiętajmy o odblaskach
Fot. Archiwum
Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Jest ślisko.

Dzisiaj (9.01) około godziny 6.30 w Kowarach na ul. Dworcowej doszło do potrącenia pieszego. Jak ustalili funkcjonariusze , 49-letni kierujący pojazdem marki VW jadąc w kierunku dworca PKP potrącił 47-letniego mężczyznę, który wtargnął wprost pod pojazd w miejscu niedozwolonym. Ponadto pieszy był nietrzeźwy. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1,6 promila. Został on przewieziony do szpitala. Mandatem został ukarany pieszy, jako sprawca zdarzenia.

Piesi powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Policjanci apelują, aby piesi również uważali na drodze, bowiem w przypadku sytuacji kolizyjnej z pojazdem ich życie i zdrowie jest niewspółmiernie bardziej zagrożone, niż kierującego pojazdem. Zawsze należy być ostrożnym przechodząc przez jezdnię, nawet na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Wkraczając na jezdnię upewnijmy się, że nadjeżdżający pojazd zwalnia.

Apelujemy również o noszenie elementów odblaskowych w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, także w obszarze zabudowanym. Przypominamy, że w okresie jesienno – zimowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji– często ratującej zdrowie i życie.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group