Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6474
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ostatnie pożegnanie Elżbiety Zawadzkiej

Piątek, 9 listopada 2018, 6:16
Aktualizacja: Niedziela, 11 listopada 2018, 6:27
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Ostatnie pożegnanie Elżbiety Zawadzkiej
Fot. AP
– Odeszła zbyt szybko. Jednak to, kim była i czego dokonała nie odejdzie w niepamięć, ponieważ trwale zapisała się na kartach historii jeleniogórskiej Solidarności – odczytał podczas pogrzebu Elżbiety Zawadzkiej przewodniczący jeleniogórskiej NSZZ Solidarność Franciszek Kopeć. Pogrzeb zasłużonej działaczki odbył się w środę (7.11) na cieplickim cmentarzu przy ul. Jagiellońskiej.

Poza rodziną i przyjaciółmi Elżbietę Zawadzką pożegnali m.in. Tadeusz Lewandowski, Andrzej Piesiak, Edward Wryszcz czy przewodniczący jeleniogórskiej NSZZ Solidarność Franciszek Kopeć, który podczas uroczystości pogrzebowych podkreślał zasługi zmarłej i odczytał poniższy list od doktora Andrzeja Drogonia, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i pracowników Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu:

"Szanowna Rodzino, Drodzy Zebrani,
Spotkaliśmy się w tym miejscu, aby pożegnać świętej pamięci Elżbietę Zawadzką, zasłużoną działaczkę jeleniogórskiej Solidarności lat osiemdziesiątych. W 1980 roku po podpisaniu porozumień sierpniowych budowała NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Jeleniej Górze i placówkach służby zdrowia w województwie jeleniogórskim. W latach 1980-1981 była członkiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Województwa Jeleniogórskiego i Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Jeleniej Górze. W tym czasie angażując się w rodzinnym mieście, w działalność Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania i Konfederacji Polski Niepodległej, stała się wyraźnym przykładem osoby jednoznacznie głoszącej pogląd wywalczenia bez przemocy niepodległości Polski, oraz protestującej przeciwko prześladowaniu przez władze komunistyczne ludzi o odmiennych poglądach politycznych i światopoglądowych.
Za tę działalność i postawę, 13 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, została bezprawnie internowana. Więziono ją w Ośrodkach Odosobnienia w Zakładach Karnych w Kamiennej Górze, Wrocławiu i Gołdapi. Zwolniono ją 30 kwietnia 1982 roku. W następnych kilku latach do 1986 roku zaangażowała się w działalność podziemną Solidarności jeleniogórskiej i Solidarności Walczącej oddział w Jeleniej Górze. Wymagało to dużej odwagi i determinacji.
Kolportowała podziemne wydawnictwa oraz ulotki. W latach 1984-1985 z Władysławem Niegoszem tworzyła podziemne pismo „Zerwij Kajdany, Połam Bat…”. Jesienią 1984 roku, po zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki współtworzyła Komitet do Spraw Przestrzegania Prawa w Jeleniej Górze.
Za przeżyte represje oraz antykomunistyczną działalność została w 2017r. odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności nadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Odeszła zbyt szybko. Jednak to kim była i czego dokonała nie odejdzie w niepamięć, ponieważ trwale zapisała się na kartach historii jeleniogórskiej Solidarności. Swoje zbiory i pamiątki związane z NSZZ „Solidarność” przekazała do IPN. Jesteśmy Jej za to bardzo wdzięczni. Przez pracowników wrocławskiego IPN została zapamiętana jako osoba radosna, niezależna, odważna, walcząca z przeciwnościami losu, oddana rodzinie i przyjaciołom, „Solidarności” i Polsce. Pokój Jej duszy".

Niestety na pogrzebie zabrakło władz Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

6
10%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
45
76%
Smuci
1
2%
Złości
7
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group