Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7514
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ REGION: Orzecznik musi być na miejscu

Piątek, 2 lipca 2010, 9:00
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ REGION: Orzecznik musi być na miejscu
Marcin Zawiła
Fot. TEJO
Refundując koszty dojazdu pacjentów z Jeleniej Góry do lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu, ZUS płaci wielokrotnie więcej niż wydałby na dojazd lekarza do Jeleniej Góry taksówką. Z tym absurdem walczy poseł Marcin Zawiła.

Parlamentarzysta od kilku miesięcy walczy o to, by schorowane osoby z Jeleniej Góry nie musiały już jeździć do Wałbrzycha na badania do lekarza orzecznika po zaświadczenia o swojej niepełnosprawności, podjął w tym celu kolejne kroki. Po wakacjach orzecznik ma przeprowadzać badania w Jeleniej Górze.

Obecnie osoby, którym wydawane są zaświadczenia o niepełnosprawności muszą jeździć na badania do lekarzy orzeczników do Wałbrzycha, gdzie autobusy kursują co kilka godzin. Schorowani ludzie na takie badania tracą często całe dni. Dla wielu z nich taka podróż jest traumatyczna.

Takie skargi trafiły m.in. do posła Marcina Zawiły, który za cel postawił sobie rozwiązanie tej absurdalnej sytuacji. To zadanie do najłatwiejszych jednak nie należy. Mimo wysyłanych apeli i pism, ZUS cały czas upiera się przy swoim. Poseł Zawiła zapowiada jednak, że nie odpuści i jest przekonany, że problem uda mu się rozwiązać do końca tegorocznych wakacji.

– Niestety prezes wałbrzyskiego oddziału ZUS ustosunkował się do mojej prośby negatywnie. W związku z tym, podjąłem dalsze działania, nawiązałem kontakt z prezesem ZUS - u z Warszawy oraz z radą nadzorczą ZUS – u i uzyskałem też wsparcie od wiceministra Dudy z Ministerstwa Spraw Socjalnych.

Wspólnie razem będziemy ten problem drążyć, aż do czasu zmiany tego absurdu, który polega na tym, że ZUS twierdzi, że wyjazdy mieszkańców Jeleniej Góry na badania do lekarza orzecznika do Wałbrzycha są spowodowane oszczędnościami. Ja wykazałem, że nic wspólnego z oszczędnościami to nie ma i generuje jeszcze większe koszty. Musimy się jeszcze przez jakiś czas uzbroić w cierpliwość.

– Jest to jedno z tych działań, w których opór struktur i biurokracji jest olbrzymi, ale jestem przekonany, że do końca wakacji br. problem ten zostanie skutecznie rozwiązany – mówi poseł PO Marcin Zawiła.

Poseł wylicza, że kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób badanych miesięcznie, które muszą dojechać z Jeleniej Góry do Wałbrzycha otrzymuje zwrot kosztów przyjazdu a łączna kwota wypłacanych pieniędzy w ramach refundacji wielokrotnie przekracza koszt dojazdu lekarza orzecznika do Jeleniej Góry, nawet taksówką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group