Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3093
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Orzecznik musi być na miejscu

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Piątek, 2 lipca 2010, 9:00
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
Marcin Zawiła
Fot. TEJO
Refundując koszty dojazdu pacjentów z Jeleniej Góry do lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu, ZUS płaci wielokrotnie więcej niż wydałby na dojazd lekarza do Jeleniej Góry taksówką. Z tym absurdem walczy poseł Marcin Zawiła.

Parlamentarzysta od kilku miesięcy walczy o to, by schorowane osoby z Jeleniej Góry nie musiały już jeździć do Wałbrzycha na badania do lekarza orzecznika po zaświadczenia o swojej niepełnosprawności, podjął w tym celu kolejne kroki. Po wakacjach orzecznik ma przeprowadzać badania w Jeleniej Górze.

Obecnie osoby, którym wydawane są zaświadczenia o niepełnosprawności muszą jeździć na badania do lekarzy orzeczników do Wałbrzycha, gdzie autobusy kursują co kilka godzin. Schorowani ludzie na takie badania tracą często całe dni. Dla wielu z nich taka podróż jest traumatyczna.

Takie skargi trafiły m.in. do posła Marcina Zawiły, który za cel postawił sobie rozwiązanie tej absurdalnej sytuacji. To zadanie do najłatwiejszych jednak nie należy. Mimo wysyłanych apeli i pism, ZUS cały czas upiera się przy swoim. Poseł Zawiła zapowiada jednak, że nie odpuści i jest przekonany, że problem uda mu się rozwiązać do końca tegorocznych wakacji.

– Niestety prezes wałbrzyskiego oddziału ZUS ustosunkował się do mojej prośby negatywnie. W związku z tym, podjąłem dalsze działania, nawiązałem kontakt z prezesem ZUS - u z Warszawy oraz z radą nadzorczą ZUS – u i uzyskałem też wsparcie od wiceministra Dudy z Ministerstwa Spraw Socjalnych.

Wspólnie razem będziemy ten problem drążyć, aż do czasu zmiany tego absurdu, który polega na tym, że ZUS twierdzi, że wyjazdy mieszkańców Jeleniej Góry na badania do lekarza orzecznika do Wałbrzycha są spowodowane oszczędnościami. Ja wykazałem, że nic wspólnego z oszczędnościami to nie ma i generuje jeszcze większe koszty. Musimy się jeszcze przez jakiś czas uzbroić w cierpliwość.

– Jest to jedno z tych działań, w których opór struktur i biurokracji jest olbrzymi, ale jestem przekonany, że do końca wakacji br. problem ten zostanie skutecznie rozwiązany – mówi poseł PO Marcin Zawiła.

Poseł wylicza, że kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób badanych miesięcznie, które muszą dojechać z Jeleniej Góry do Wałbrzycha otrzymuje zwrot kosztów przyjazdu a łączna kwota wypłacanych pieniędzy w ramach refundacji wielokrotnie przekracza koszt dojazdu lekarza orzecznika do Jeleniej Góry, nawet taksówką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Polak 2-07-2010 10:29
I tutaj ma rację Pan poseł Zawiła - absurd rodem z Barejowskiej rzeczywistości. Będąc swego czasu na zwolnieniu lekarskim otrzymałem wezwanie do stawiennictwa do Wałbrzycha na kontrolę. Po przestudiowaniu przepisów i telefonie do Zusu wysmarowałem piękną odpowiedź, że mogą mi nadmuchać, a jak lekarz chce mnie skontrolować, to niech się pofatyguje do mnie osobiście, a wcześniej niech jeszcze mnie uprzedzi kiedy i o której godzinie, bo nie mam zwyczaju podchodzić do drzwi na każdy dzwonek domokrąż
~paradise 2-07-2010 10:54
Tylko dlaczego walczy dopiero przed wyborami.......!? Problem istenieje od dawna. Za PISu orzecznik był JG, to imPOtenci POlityczni niszczą ZUS i zwykłych ludzi!
~123 2-07-2010 11:21
I chwała Panu za to, że być może choć jeden absurd urzędniczy zostanie rozwiązany.Nareszcie ktoś dostrzegł zwykłych ludzi zdanych na bzdurne decyzje urzędnicze.
~darojg 2-07-2010 11:43
szkoda, ze podnosi się tylko aspekt finansowy tej sprawy.Bo wysiłek jaki musi ponieść schorowany człowiek jest niestety niewyliczany?Niejednokrotnie są to dodatkowe leki, wizyty u specjalistów
b_jg 2-07-2010 12:12
I bardzo dobrze, że wkońcu się tym zajęto. Za podróż do Wałbrzycha ZUS zwraca 20, czy 25zł. Ci, którzy się odwołują od decyzji orzecznika muszą jechać na komisję lekarską do Wrocławia za co dostają 50zł. Po co jeżdzić po Dolnym Śląsku skoro ZUS jest w Jeleniej? Podpisali umowę z PKS-em czy jak?
~Any 2-07-2010 12:15
Zapomni po wyborach.
~jaremiK 2-07-2010 16:21
do ~Polaka: i nie poszedłeś? A wypłaciili Ci chorobowe?
~@ darojg 2-07-2010 16:34
No niestety, jak napiszesz w oficjalnym piśmie, że schorowani ludzie się męczą, to guzik załatwisz. :( Dopiero jak kasą zamachasz, to może być jakiś skutek... I oby był, to mnie wyprawa we wrześniu może ominie. I tak musiałby mnie ktoś zawieźć, bo na ten wygwizdów do ZUSu w Wałbrzychu nie dam rady inaczej dojechać. Więc te 20 pln to połowa kosztów paliwa, tak naprawdę. O czasie osoby wiozącej mnie nie wspomnę...
~ 2-07-2010 18:06
Znajoma zostala wezwana na badanie do Wałbrzycha z noga w gipsie w lutym -20st a nie mial ja kto zawiesc.Ta sytuacja byla dla niej trudniejsza niz 6 tygodni w gipsie. Moze wreszcie kos zmadrzeje i przestana meczyc ludzi !
teessi 2-07-2010 18:23
Any, ja jednak myślę, że nie zapomni. Paradise, a wszystko jedno czy po wyborach czy przed, ważne, aby ludziom ulżył w tych dojazdach.
~kizior 2-07-2010 19:33
Zlikwidować renty to i społeczeństwo się trochę uzdrowi.większość rencistów to banda złodziei żerująca na naszych składkach.Jest też mała grupa osób która nie może podjąć pracy,ok im się należy...ale 75% rencistów (nie licząc rent rodzinnych,bo to też inna bajka) to zwykli złodzieje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Opamiętajmy się i nie dajmy się okradać cwaniaczkom!!!!!!
~chemiczka 2-07-2010 19:57
Pan Poseł tym problemem zajął się już b. dawno i nie ma to nic wspólnego z wyborami, a nawet gdyby to p. Zawiła może być najlepszym prezydentem dla Jeleniej Góry.
~do chemiczka 2-07-2010 20:52
Ta agitacja jeszcze nie teraz , teraz są wybory na Prezydenta Polski a wybory do rady miasta Jeleniej Góry w przyszłym roku. Ja też uważam że walka pana Zawiły jakoś niezbyt skuteczka skoro walczy kilka miesięcy a teraz przed wyboramia na forum podnosi ten problem!
~ 2-07-2010 22:17
Popieram, mam męża po wylewie i muszę go wozic na komisje do Wałbrzycha, bo rentę dają na rok,jako jego opiekun też mi sie należy zwrot kosztów, to już 2 osoby....to są Polskie oszczędności.A męka jaką przechodzimy jadac tam to już druga sprawa, jezdzimy pociagiem, lub autobusem, porażka.....
~Polak 3-07-2010 11:04
Art. 59.ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa 1. Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli. 2. Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 3. W celu kontroli lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może: 1) przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego: a) w wyznaczonym miejscu, b) w miejscu jego pobytu; To
dolnoślązak 3-07-2010 22:01
Lubiałem jeździć do Wałbrzycha. Zwracali koszty podróży, a jakże. Orzekali 100% zdrowie - także. Pytali o wykształcenie - a po co? Gdyż wykształcenie /nie daj Boże wysokie/ dyskwalifikowało delikwenta z ewent. renty. Razu jednego złożyłem tym pseudo-orzecznikom pismne oświadczenie, że ukończyłem podstawówkę /co nie było nieprawdą, gdyż naprawdę skończyłem/. Zaczęli deliberować nad moim wykształtem.
dolnoślązak 3-07-2010 22:09
c.d. Wówczas zadałem tym d...lom pytanie: Czy są komisją lekarską, czy komisją edukacji narodowej? Później okazało się,że ta wielka komisja była łasa na "coś tam, coś tam". Wprawdzie renty mi nie przyznali, ale ich korupcjogenne działanie zostało potwierdzone przez wymiar tzw. sprawiedliwości. Za co temu wymiarowi jestem bardzo wdzięczny.
dolnoślązak 3-07-2010 22:18
Działania Zawiły - krok we właściwym kierunku. Tak trzymać aż do pomyślnego załatwienia sprawy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group