Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12982
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Organy z Mistrzem bez tajemnic

Środa, 9 września 2009, 12:37
Aktualizacja: Czwartek, 10 września 2009, 7:53
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Organy z Mistrzem bez tajemnic
Fot. TEJO
– Nie ma żadnego porównania między organami w katedrze Notre–Dame de Paris a instrumentem w Kościele Łaski, ale na tym polega ich urok, że każde organy są inne – powiedział nam Olivier Latry, organista tytularny najbardziej znanej świątyni we Francji.

Mistrz Latry prowadzi w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa Międzynarodowy Kurs Organowy w ramach XII edycji Festiwalu Silesia Sonans. Około 40 adeptów organów z całej Polski gromadzi się na prospekcie kościoła, gdzie – z pomocą tłumaczki Jadwigi Delepaut, wicedyrektorki festiwalu, słucha rad prowadzącego dotyczących organów i ich sekretów.

Podczas kursu analizowane są wykonania różnych dzieł literatury organowej wykonywane przez uczestników zajęć. Olivier Latry sugeruje własną interpretację dzieł, ubarwiając swoje zajęcia licznymi anegdotami z własnej, bogatej kariery muzycznej. Zdradza też tajemnice własnego, perfekcyjnego warsztatu. To dla zgromadzonych niezwykle cenna lekcja.

– W Polsce byłem kilkukrotnie, ale w Jeleniej Górze jestem po raz pierwszy – przyznaje Olivier Latry. – Urzekła mnie ta świątynia oraz instrument, ale nie ma żadnego porównania organów w Kościele Łaski z tymi w katedrze Notre-Dame – dodał. Czy to oznacza, że nasz instrument jest gorszy? – Absolutnie nie. Po prostu jest inny. We Francji nie ma takich kościołów i takich organów. Tu czuć germańskiego ducha. Urok organów polega na różnej akustyce wnętrz, w których się na nich gra – podkreślił Olivier Latry.

Organy w Kościele Łaski to dzieło M. Roedera. Pochodzą z 1727 roku, ale w późniejszym czasie były kilkukrotnie przebudowywane (w latach 1808, 1829 – 35, 1859, 1905 oraz 1997/98). Po tej ostatniej modernizacji zyskały sławę jednego z najlepszych instrumentów w Europie i stały się bezpośrednio przyczynkiem do organizowania festiwalu Silesia Sonans.

Jak gra Mistrz Olivier Latry, będzie można przekonać się podczas Koncertu Nadzwyczajnego w nadchodzący piątek (11 września). Organista tytularny z Notre-Dame wystąpi w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa z tenorem Piotrem Bunzlerem. Wykonają wspólnie po raz pierwszy w Polsce dzieło „Salve Regina”. Będzie to jedyny taki koncert w kraju. Początek o godz. 20

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group