Region: Opieka paliatywna w regionie zagrożona?
Aktualizacja: Czwartek, 6 kwietnia 2017, 7:28
Autor: KSON

Szpital WCSKJ prowadzi kompleksową opiekę nad pacjentami paliatywnymi w pełnym zakresie, tj. poradni paliatywnej, Oddziału Medycyny Paliatywnej oraz hospicjum w warunkach domowych. Obniżenie poziomu finansowania oraz zawężenie obszaru kontraktowania doprowadzi do ograniczenia dostępności pacjentów do wysokospecjalistycznego zaplecza diagnostycznego oraz w sytuacjach tego wymagających dostępu do lecznictwa zamkniętego.
W zasobach szpitala znajdują się: Poradnia Paliatywna (od 1995 roku), Hospicjum Domowe (od 2012 roku) i Oddział Medycyny Paliatywnej (od 2011 roku). Zapowiadane przez Oddział Dolnośląski NFZ ograniczenie środków przeznaczanych na prowadzenie usług w ww. zakresie, które dotychczas były w dyspozycji Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej jest dla pacjentów szpitala trudnym do zrozumienia szokiem. Jest to niebagatelna kwota ok. 450 tys. zł rocznie i nie pozostanie ona bez wpływu, na jakość i liczbę udzielanych świadczeń przez tę jednostkę.
Kontraktowanie takich usług na byłe województwo jeleniogórskie obejmowało w ubiegłym roku Jelenią Górę i powiaty łącznie. Obecnie wprowadzono zmiany kontraktowania na każdy powiat i miasto przez uprawnioną jednostkę. Oddział opieki paliatywnej mieści się w Kowarach, to jest w innym powiecie, ale szpital na Wysokiej Łące jest integralną częścią struktury WCSKJ mieszczącego się w Jeleniej Górze.
Aktualnie pacjentów medycyny hospicyjnej jest ok. 140. Dotychczas Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, niezależnie od posiadanej wielkości kontraktu, obejmowało swoją opieką ok. 30 proc. pacjentów ponad wartości wynikające z umowy z NFZ. Przy proponowanych przez NFZ wielkościach, mających obowiązywać od lipca br. sytuacja pacjentów obejmowanych opieką poza kontraktem ulegnie niewątpliwie znaczącemu pogorszeniu. W efekcie takich rozwiązań występuje zagrożenie utraty możliwości leczenia części z nich. Sytuacja ta przyczyni się również do ograniczenia personelu Oddziału Opieki Paliatywnej w regionie o wysokim stopniu bezrobocia.
Działając w interesie środowiska osób niepełnosprawnych, pacjentów i mieszkańców ziemi jeleniogórskiej, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zwrócił się z prośbą o interwencję do parlamentarzystów i samorządowców z regionu.