Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 12227
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Opieka paliatywna w regionie zagrożona?

Środa, 5 kwietnia 2017, 7:16
Aktualizacja: Czwartek, 6 kwietnia 2017, 7:28
Autor: KSON
Region: Opieka paliatywna w regionie zagrożona?
Fot. Archiwum
Załoga i pacjenci Oddziału Opieki Paliatywnej Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej mają powody do niepokoju. Od lipca bowiem Oddział Dolnośląski NFZ we Wrocławiu zapowiada ograniczenie kontraktu dla tej jednostki.

Szpital WCSKJ prowadzi kompleksową opiekę nad pacjentami paliatywnymi w pełnym zakresie, tj. poradni paliatywnej, Oddziału Medycyny Paliatywnej oraz hospicjum w warunkach domowych. Obniżenie poziomu finansowania oraz zawężenie obszaru kontraktowania doprowadzi do ograniczenia dostępności pacjentów do wysokospecjalistycznego zaplecza diagnostycznego oraz w sytuacjach tego wymagających dostępu do lecznictwa zamkniętego.

W zasobach szpitala znajdują się: Poradnia Paliatywna (od 1995 roku), Hospicjum Domowe (od 2012 roku) i Oddział Medycyny Paliatywnej (od 2011 roku). Zapowiadane przez Oddział Dolnośląski NFZ ograniczenie środków przeznaczanych na prowadzenie usług w ww. zakresie, które dotychczas były w dyspozycji Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej jest dla pacjentów szpitala trudnym do zrozumienia szokiem. Jest to niebagatelna kwota ok. 450 tys. zł rocznie i nie pozostanie ona bez wpływu, na jakość i liczbę udzielanych świadczeń przez tę jednostkę.

Kontraktowanie takich usług na byłe województwo jeleniogórskie obejmowało w ubiegłym roku Jelenią Górę i powiaty łącznie. Obecnie wprowadzono zmiany kontraktowania na każdy powiat i miasto przez uprawnioną jednostkę. Oddział opieki paliatywnej mieści się w Kowarach, to jest w innym powiecie, ale szpital na Wysokiej Łące jest integralną częścią struktury WCSKJ mieszczącego się w Jeleniej Górze.

Aktualnie pacjentów medycyny hospicyjnej jest ok. 140. Dotychczas Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, niezależnie od posiadanej wielkości kontraktu, obejmowało swoją opieką ok. 30 proc. pacjentów ponad wartości wynikające z umowy z NFZ. Przy proponowanych przez NFZ wielkościach, mających obowiązywać od lipca br. sytuacja pacjentów obejmowanych opieką poza kontraktem ulegnie niewątpliwie znaczącemu pogorszeniu. W efekcie takich rozwiązań występuje zagrożenie utraty możliwości leczenia części z nich. Sytuacja ta przyczyni się również do ograniczenia personelu Oddziału Opieki Paliatywnej w regionie o wysokim stopniu bezrobocia.

Działając w interesie środowiska osób niepełnosprawnych, pacjentów i mieszkańców ziemi jeleniogórskiej, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zwrócił się z prośbą o interwencję do parlamentarzystów i samorządowców z regionu.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
765
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
47%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Dolny Śląsk po powodzi – poruszający spot wśród najlepszych na świecie
 
112
Niechcący zaalarmował strażaków
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group