Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7807
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Opieka paliatywna w regionie zagrożona?

Środa, 5 kwietnia 2017, 7:16
Aktualizacja: Czwartek, 6 kwietnia 2017, 7:28
Autor: KSON
Region: Opieka paliatywna w regionie zagrożona?
Fot. Archiwum
Załoga i pacjenci Oddziału Opieki Paliatywnej Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej mają powody do niepokoju. Od lipca bowiem Oddział Dolnośląski NFZ we Wrocławiu zapowiada ograniczenie kontraktu dla tej jednostki.

Szpital WCSKJ prowadzi kompleksową opiekę nad pacjentami paliatywnymi w pełnym zakresie, tj. poradni paliatywnej, Oddziału Medycyny Paliatywnej oraz hospicjum w warunkach domowych. Obniżenie poziomu finansowania oraz zawężenie obszaru kontraktowania doprowadzi do ograniczenia dostępności pacjentów do wysokospecjalistycznego zaplecza diagnostycznego oraz w sytuacjach tego wymagających dostępu do lecznictwa zamkniętego.

W zasobach szpitala znajdują się: Poradnia Paliatywna (od 1995 roku), Hospicjum Domowe (od 2012 roku) i Oddział Medycyny Paliatywnej (od 2011 roku). Zapowiadane przez Oddział Dolnośląski NFZ ograniczenie środków przeznaczanych na prowadzenie usług w ww. zakresie, które dotychczas były w dyspozycji Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej jest dla pacjentów szpitala trudnym do zrozumienia szokiem. Jest to niebagatelna kwota ok. 450 tys. zł rocznie i nie pozostanie ona bez wpływu, na jakość i liczbę udzielanych świadczeń przez tę jednostkę.

Kontraktowanie takich usług na byłe województwo jeleniogórskie obejmowało w ubiegłym roku Jelenią Górę i powiaty łącznie. Obecnie wprowadzono zmiany kontraktowania na każdy powiat i miasto przez uprawnioną jednostkę. Oddział opieki paliatywnej mieści się w Kowarach, to jest w innym powiecie, ale szpital na Wysokiej Łące jest integralną częścią struktury WCSKJ mieszczącego się w Jeleniej Górze.

Aktualnie pacjentów medycyny hospicyjnej jest ok. 140. Dotychczas Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, niezależnie od posiadanej wielkości kontraktu, obejmowało swoją opieką ok. 30 proc. pacjentów ponad wartości wynikające z umowy z NFZ. Przy proponowanych przez NFZ wielkościach, mających obowiązywać od lipca br. sytuacja pacjentów obejmowanych opieką poza kontraktem ulegnie niewątpliwie znaczącemu pogorszeniu. W efekcie takich rozwiązań występuje zagrożenie utraty możliwości leczenia części z nich. Sytuacja ta przyczyni się również do ograniczenia personelu Oddziału Opieki Paliatywnej w regionie o wysokim stopniu bezrobocia.

Działając w interesie środowiska osób niepełnosprawnych, pacjentów i mieszkańców ziemi jeleniogórskiej, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zwrócił się z prośbą o interwencję do parlamentarzystów i samorządowców z regionu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
79
Tak, to odpowiedzialna praca
18%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
25%
To oburzające ile zarabiają
38%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group